Pin
Ana sayfa » St. Jean Klisesi ve Ören Yeri Hakkında Bilgi | Nerede | Sanal Tur

St. Jean Klisesi ve Ören Yeri Hakkında Bilgi | Nerede | Sanal Tur

St. Jean Klisesi ve Ören Yeri Hakkında Bilgi | Nerede | Sanal Tur

St. Jean Kilisesi Hristiyanlığın kutsal şehri sayılan Efes’te bulunmaktadır. St. Jean, Hz. İsa’nın 12 havarisi arasından  en sevdiklerinden biri olarak bilinir.

Aziz Yahya veya diğer adıyla St. Jean’ın Yahya İncili  ve Apokalypse’sini Efes’te yazdığı tahmin edilmektedir. Aziz Yahya’nın Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinden sonra Hz. Meryem’i korumak için Kudüs’ten çıkardığı ve kalan hayatı boyunca Bülbül Dağında saklandığı ve öldüğü bilinmektedir. Meryem Ana’nın bu dağda Aziz Yahya’dan başka kimsenin bilinmediği bir yere gömüldüğü tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir: Kızlarağası Hanı Tarihi Hakkında Bilgi, Mimari Özellikleri

St. Jean Ören Yeri Hakkında Bilgi

Milattan sonra 100 yıllarında Aysuluk Tepesinde St. Jean’ın öldüğü tepeye gömüldüğüne inanılmaktadır. Tepenin Güney yamacındaki mezarına 5. yüzyılda erken dönem bazilikası inşa edilmiştir. St. Jean’ın ölümünden 300 yıl sonra bu bazilikanın yerine İmparator Büyük Justinianus ve İmparatoriçe Thedora altı kubbeli kiliseyi inşa ettirmişlerdir. Kilise inşa edildiği dönemde taş ve tuğla kullanılmıştır. Kilise haç planlı ve 130*65 m boyutlarındadır, kubbesi on üç sütunla desteklenmiştir.  İzmir’in tarihi yerleri arasındaki bazilikanın kapısı da özel bir ilgi görmektedir.

Orta Çağ’da haç kilisesi haline gelen St. Jean Kilisesi kuzeyinde bulunan hazine dairesi ve vaftizhanesi ayrıca özel revaklı ön avlu ve geniş koridorlar olacak şekilde  planlanmıştır.  1304 yılında Türklerin topraklarına kattığı  kilisenin bir bölümü cami olarak kullanılmıştır. Ancak kilise 1365-1370 yıllarında gerçekleşen şiddetli bir depremle yıkılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Kızıl Avlu (Serapis Tapınağı) Tarihi, Nerede

Aysuluk Tepesinin en yüksek yerine Ayasuluk Kalesi inşa edilmiştir. Bu kalenin duvarları Bizans, Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerine aittir. Kalenin tarihi neolitik döneme uzanmaktadır, görünen surlarının yanı sıra kalede bulunan Osmanlı döneminden kalan cami ve hamam izlerine rastlamak mümkündür. Efes’e geldiğinizde St. Jean Kilisesi’nin yanı sıra Efes Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz. Roma tarihinden kalan mimariyi ve tiyatroları incelemek eşsiz bir deneyim olabilir.

St. Jean Ören Yeri Nerede

Adres: İsa Bey Mahallesi, 35920, İzmir

St. Jean Ören Yeri Ziyaret Saatleri 2023

  • Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim:08:00-19:00
  • Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan: 08:30-17:30

St. Jean Ören Yeri Giriş Ücreti 2023

St. Jean Ören Yeri 2023 yılında 100 TL giriş ücretine sahiptir.

St. Jean Ören Yeri Sanal Tur

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir