dolmabahçe sarayı tarihi

Dolmabahçe sarayı hakkında bilgi verirken,  her detayın aktarılması gerekir. Çünkü bu muazzam tarihi yapının değeri ancak böyle ileriki kuşaklara aktarılabilir. Dolmabahçe bölgesi 1600’lü yılların sonlarına kadar aktif olarak kullanılmıştır. Hatta bir bilgiye göre Fatih’in İstanbul’un Fethi için gemileri karadan yürütmeden önce gemilerini indirdiği yer olarak bilinir.

Dolmabahçe Sarayı’nın tarihi ismi önceden Beşiktaş Sahil Sarayı idi. Sultan Abdülmecid dönemine gelindiğinde bu sarayın artık yetersiz ve eski olduğu kanaatine varılmıştır. Böylelikle günümüz Dolmabahçe Sarayı yapılma fikri ortaya atılmıştır. Yani Dolmabahçe Sarayı’nı yaptıran padişah Sultan Abdülmecid’dir.

dolmabahçe sarayı tarihi

1843 yılında başlayan inşaat 1856 yılında bitirilmiştir. Toplam 110 bin metrekarenin üstünde geniş bir alanı kaplayacak şekilde inşa edilmiştir. Ana yapısı hariç Dolmabahçe Sarayı bölümleri 16 adettir. Bu bölümlerden bazıları ahır, değirmen, eczane, camhane gibi bölümlerdir. Avrupa sanatı ve Osmanlı sanatı mimarisinin etkilerini görebildiğimiz Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı ise Garabet Amira Balyan’dır. Dolmabahçe Sarayı’nın yapım tarihinden sonra asıl kullanılan Topkapı Sarayı terk edilmiştir. Tören salonu, balo salonu ve güzel bahçesiyle günümüz ziyaretçilerini büyülemektedir. Sarayda çalışan tüm hizmetlilerin doyurulmasını sağlayan matbah-ı amire oldukça büyük bir mutfaktı.

Dolmabahçe Sarayı ile İlgili Bilgiler

Saray ana yapı olarak Selamlık, Muayede Salonu ve Haremi Hümayundan oluşmaktadır. Dolmabahçe Sarayı’nın içindeki haremi hümayun bölümü padişah ve ailesinin kendine özel yaşamına tahsis edilmiştir. Selamlık bölümü, devlet işleri, tören salonu da bayramlaşmalar ve devlet törenleri için kullanılmıştır. Dolmabahçe Sarayı bilgi almak ve kültürlenmek isteyen her Türk gencinin durak noktası olmalıdır.

dolmabahçe sarayı tarihi

Dolmabahçe sarayı içi ve dışı Osmanlı ustalarının özenli ellerinden çıkmıştır. Beton dış duvarlar, iç tuğla duvarlar ve ahşap döşemeleri bunun en güzel örneklerindendir. Dolmabahçe Sarayı kalorifer sistemi ve elektrik sistemi 1910 yılında eklenerek, teknolojinin nimetlerinden yararlanılmıştır. Bunun yanında en güzel parkelerin yapımından sonra 4400 metrekarelik özel dokuma halılar yerleştirilmiştir.

Sarayın içindeki tören salonu ise yapının en görkemli ve ustaca hazırlanmış bölümüdür. Özellikle burada yer alan İngiliz yapımı Dolmabahçe Sarayı avizesi yaklaşık 4 tonu bulmaktadır. İç salonun ısıtılması bodrum tesisatından sütun diplerine gönderilerek yapılıyordu. Dolmabahçe Sarayı harem bölümü ise sarayın üçte ikisini kaplıyordu. Buraya özel koridorlardan geçilerek geliniyordu. Haremin en değerli ve nadide parçaları, Valide Sultan odası, pembe ve mavi salonlar, cariye odaları, özel halılar, avizeler, tablolarıdır.

Günümüzde Dolmabahçe Sarayı ziyaret için restore edilmiştir. İç Hazine Sergi Binası ve Değerli eşyalar salonunda sarayın en güzel parçaları yer almaktadır. Dolmabahçe Sarayı’nın giriş kapısı aslen saat kulesinin o taraftadır.  Bununla beraber 10 kapısı bulunmakta ve bazılarında demir işçiliğinin en güzel örneklerini görebilirsiniz.  izin için bulduğumuz Dolmabahçe Sarayı resimlerini dikkatlice inceleyebilir ve Dolmabahçe Sarayı sanal tur ile 3D mekanlar arasında gezi yapabilirsiniz. İstanbul tarihi yerler ve turistik yerlerin devamı için buraya tıklayın.

Dolmabahçe Sarayı Nerededir? Nasıl Gidilir?

dolmabahçe sarayı dışı

Beşiktaş ilçesinde yer alan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un kıyısında bulunmaktadır. Ayrıca Taksim’den 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Dolmabahçe Sarayına otobüs ile Eminönü, Levent, Mecidiyeköy, Şişli ilçelerinden Beşiktaş’a giden otobüslere binebilirsiniz. Üsküdar Beşiktaş hattıyla vapurdan ulaşabilirsiniz. Metroyu tercih edecekseniz öncelikle Gayrettepe durağında inecek ve Beşiktaş çıkışından otobüslere bineceksiniz. 25t Sarıyer, taksim 110- Kadıköy, taksim 112 bostancı- taksim dt2 Ortaköy otobüslerinden de İnönü stadına gelip buraya ulaşabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Telefonu: 0212 263 90 00

Dolmabahçe Sarayı Adresi: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2022

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2022 yılında

Selamlık Bölümü

 • Yerli Turist: 50 TL
 • Yabancı Turist: 120 TL
 • İndirimli: 10 TL

Harem Bölümü

 • Yerli Turist: 40 TL
 • Yabancı Turist: 90 TL
 • İndirimli: 10 TL

Haremlik ve Selam Bölümü Birlikte

 • Yerli Turist: 60 TL
 • Yabancı Turist: 150 TL
 • İndirimli: 10 TL

Haremlik, Selamlık ve Milli Saraylar Resim Müzesi Birlikte

 • Yerli Turist: 80 TL
 • Yabancı Turist: 200 TL
 • İndirimli: 20 TL

Müze kartınız varsa sadece harem bölümünde kullanabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2022

Dolmabahçe Sarayı ziyaret saatleri ve açılış saatleri 2022 yılı için sabah 09:00 akşam 18:00 olarak belirlenmiştir. Sarayı pazartesi günleri kapalıdır. Gişelerden bir saat öncesinden biletinizi almalısınız. Son giriş saati ise 17:00’dır.

Dolmabahçe Sarayı Müzekart

Milli Saraylar idaresinde gerçekleştirildiği için Dolmabahçe Sarayı müzekart geçerli değildir. Burada yanınızda bir rehber bulundurarak, daha kapsamlı ve detaylı bir şekilde gezebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı 10 Kasım

Dolmabahçe Sarayı 10 kasım Atatürk’ü anma gününde her yıl yaptığı gibi ziyaretleri ücretsiz olarak karşılamaktadır. Bu gün içinde dilediğiniz gibi gezerek, tarihi canlı bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu özel günde Dolmabahçe sarayı 10 kasımda ücretli mi ücretsiz mi düşünülmeden ziyaret edilmesi hatıralara ve tarihe bir saygı olacaktır.

Dolmabahçe Sarayı Atatürk

dolmabahçe sarayı tarihi

Dolmabahçe Sarayı’nı kim yaptırdığını öğrendik. Sultan Abdülmecid’in emriyle ortaya çıkan bu şaheser, 3 mart 1924 yılında Türk milletine geçmiştir. Dolmabahçe sarayı Atatürk döneminde cumhurbaşkanlığı makamı olarak görev görmüştür. 1927 yılında cumhurbaşkanı olarak geldiği bu sarayda, tören salonuna girmiş ve kendini bekleyen 955 kişilik bir heyete büyük bir konuşma yapmıştır.

Dolmabahçe Sarayında Atatürk’ün yaptığı konuşma hala bu salonda bulunmaktadır. Bu saray, yaşamının belirli dönemlerinde kültürel ve bilimsel çalışmalara sahne olmuştur. Dönemin devlet adamlarıyla birlikte ülkenin geleceğini belirleyen toplantılar yine burada gerçekleştirilmiştir. Yeni harflerin kabulünü burada gerçekleştirmiş ve diğer devletlerin liderlerini de burada misafir etmiştir. Son ziyaretini 27 mayıs 1938 yılında gerçekleştiren Atatürk, 10 kasımda burada vefat etmiştir.

Dolmabahçe Sarayı Kaç Odalı?        

110 bin metrekareli geniş bir alana kurulmuş Dolmabahçe Sarayı toplam 286 odadan oluşmaktadır. Bunun yanında 46 salon 68 tuvalet ve 6 hamam eşlik etmektedir. Aşağıda yer alan turlar ile Topkapı Sarayı içindekiler rahatça görülebilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı İletişim

Saraya ulaşmak için faks çekebilir, telefonla ulaşabilir, e posta atabilir ya da direkt olarak ziyaret edebilirsiniz. Topkapı Sarayı sanal gezi turu ise Dolmabahçe Sarayı’ndan sonra gezisine tavsiye etmek isteyenler için önerilmektedir. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Gez-Topkapı Sarayı İçi-Kutsal Emanetler

Fax: 0(212) 259 32 92

E-Posta:[email protected]

Dolmabahçe Sarayı Atatürk Yatağı 

dolmabahçe sarayı atatürk yatağı
dolmabahçe sarayı atatürk yatağı

 

Dolmabahçe Sarayı Sanal Tur – 3D Gezi

Dolmabahçe sarayı sanal gezi turu ile daha aktif yapmak için tam ekran yapınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilen Yazı

Galata Kulesi Tarihi, Nerede, Fiyat,Giriş Ücreti, Sanal Tur 2020

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here