alara han hakkinda bilgi mimari ozellikleriPin
Ana sayfa » Alara Han Tarihçesi | Mimari Özellikleri

Alara Han Tarihçesi | Mimari Özellikleri

 

Antalya Çakallar Köyü sınırında bulunan Alara Han, Alara çayı kenarında yer alır. Dikdörtgen bir plana sahip olan Alara han 1231 1232 yıllarında Selçuklu sultanı 1 Alaaddin Keykubat tarafından inşa edilmiştir. Alara Han aynı zamanda Sultan hanları arasında yer alır. Bunun sebebi Alaaddin keykubat’ın tarafından yaptırılmasıdır. Hana giriş yapmak için iki kulenin arasındaki basık bir kapıdan giriş yapılır. Giriş kapısının üzerinde aslan başı şekilleri bulunmaktadır. Ayrıca inşa kitabesini de giriş kapısında görebilirsiniz. 

Giriş kitabesinde Sultan Keykubat’ın unvanları da görülebilmektedir. Giriş kısmının üzeri açıktır. Bu haliyle küçük bir avlu gibi görünmektedir. Alara Han içerisinde taştan oyulmuş bir çeşme bulunur. Yine aynı şekilde taş oyması bir su haznesi çeşmenin altında yer alır. Handaki kule ve çatıya çıkmak için çeşmenin kuzeyindeki taş merdiven kullanılmaktadır. Bu kule ve çatı Han’ın girişlerini izlemek için kullanılırdı. Geçmişte ticaret kervanlarının yüklerinin indirdiği handa konaklayanların ve çalışanların dinlendiği bölümler de bulunmaktadır. Günümüzde onarılan Alara Han, alışveriş merkezi ve restoran olarak faaliyet göstermektedir.

alara han tarihiPin
alara-han-tarihi

Alara Han Mimari Özellikleri

Alara Han 2000 metrekare bir alana moloz taş ve kesme taştan yapılmıştır. Merkezi bölümde bir oda düzeni görülür. Bu oda düzeninin konaklama amacıyla yapıldığı görülmektedir. Koridorun üst kısmı ise açıktır. Aynı zamanda hayvanların dinlenmesi için de bir ahır bulunmaktadır. İçerisinden çevre koridorlara geçmek için ara bölümlerde yer alır. Alara hanım girişi kuzeydedir. İç kısımda yerleşim düzeni gece ve gündüz olacak şekilde tasarlanmıştır. Hanın mimari ölçüleri 37.80 x 49.80 metredir. Hanın inşasını ve yaptıran kişiyi bildiren kitabesi 155 x 155 santimetredir. Kitabe 2 satıra daha sahip olsa da bu iki satır yok olmuştur. Ayrıca kitabenin dili Arapça’dır.

alara han mimari ozellikleriPin
alara-han-mimari-ozellikleri

Avluya açılan iki odadan biri Çeşme diğeri ise mescit mekanıdır. Çeşme eyvanı 4.45 metre x 3.46 metre ölçülerindedir. Mescit mekanının ölçüsü ise 3.55 x 3.35 metredir. Odaların içerisinde dikdörtgen bir pencere ve ışıklık bulunur. Hanın orta bölümünü aydınlatmak içinse kandil konulacak yerler vardır. Yapı süsleme bakımından pek zengin değildir. Fakat bazı bölgelerde geometrik şekiller görülebilir.

alara han iciPin
alara-han-ici

Alara Han Nerede

Alara Han Ankara Kalesi’ne 800 metre mesafede bulunur. Antalya’nın Alanya ilçesinin Çakallar Köyü’ndedir. Alara Çayı’nın kıyısında yer alır.

Adres: Alara, 07400 Alanya/Antalya

Alara Han Sanal Tur 3D Mekan

Alara Han Yol Tarifi

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir