Pin
Ana sayfa » Topkapı Sarayı Gez-Topkapı Sarayı İçi-Kutsal Emanetler

Topkapı Sarayı Gez-Topkapı Sarayı İçi-Kutsal Emanetler

 

  • Topkapı sarayı sanal gezi ve Topkapı sarayı içini 3d mekanlarla sizlere tanıtıyoruz. Topkapı sarayı kutsal emanetleri sanal gezi ile gitmekte zorlanıyor veya gitmeyi planlıyorsanız bir ön bilgi alabilirsiniz.
  • Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı özellikleri arasında  bir eğitim merkezi olması da vardı. Bu yüzden çok yönlü bir yapıya sahipti. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan saray, her dönemde eklemeler görüştür. 19. Yüzyıla kadar ikamet yeri olan saray, daha sonra törenleri karşılayamadığı için Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır.
  • Fakat kutsal hazineler yine burada kalmıştır. İstanbul’un tarihi yerleri arasında bulunan saray yapıldıktan sonra adı “saray-ı cedid” olmuştur. Avlular, bahçeler, devlet daireleri ve çeşitli köşklerden oluşur. 700 bin metrekarelik Topkapı Sarayı içindekiler arasında önemli bir bölümünü has bahçe kaplıyor.
  • Harem, Birun ve Enderun bölümlerinden oluşan Topkapı Sarayında tüm planlar bu temele göre şekillenmiştir. İstanbul’da yer alan saray, aslında görkemine rağmen mütevazı olarak inşa edilmiştir.
  • Ayrıca koleksiyonlarıyla da görülmeye değer tarihi yerlerden biridir. Aşağıda göreceğiniz Topkapı sanal gezi ve Topkapı sarayı içi ile gitmeden yakından görebilirsiniz. Eklememizi istediğiniz bir yer olursa yorumlardan bildirebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Dışı

Topkapı Sarayı İçi

Topkapı Sarayı Hürrem Sultan Odası

Önerilen Yazı

Burdur Gezilecek Tarihi Yerler

Benzer Yazılar

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir