ince minare muzesi hakkinda bilgi ziyaret saatleri giris ucretiPin
Ana sayfa » İnce Minareli Taş ve Ahşap Eserler Müzesi | Giriş ve Ziyaret Bilgileri

İnce Minareli Taş ve Ahşap Eserler Müzesi | Giriş ve Ziyaret Bilgileri

Alaeddin Tepesi’nin batısında olan İnce Minareli Medrese Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, 1264 yılında yaptırılmıştır. Selçuklu döneminin mimari izlerini taşıyan medrese, Sultan 2. İzzettin Keykavus döneminde yapılmıştır. Hadis öğretmek için açılan medreseyi yaptıran kişi ise Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali’dir. 19. yüzyılın sonlarına kadar kullanılan İnce Minareli Medrese, 1956 yılında müzeye dönüştürülmüştür. 2000 yılındaki onarımlarla kapatılmış ve yenilenerek 2002 yılında yeniden açılmıştır.

İnce Minareli Medrese Müzesi Mimari Özellikleri

Kapalı avlulu medreseler grubunda olan İnce Minareli Medrese Müzesi’nin mimarı Keluk Bin Abdullah’tır. Mimarının ismi taç kapıdaki bir yazıttan görülebilmektedir. Bitkisel bezemelerle süslü olan taç kapı ise Selçuklu taş işçiliğinin nadide örneklerindendir. Hatta bir sülüs halinde yazılan Yasin Suresi’nin bir kısmı da kapı üzerine işlenmiştir. Taç kapıdan içeri girildiğinde üzeri kubbeli avluya ulaşılır. Ardından divanhane ve öğrenci odaları bulunmaktadır. Öğrenci odalarının bulunduğu alan üzeri kubbeli ve ortasında havuzu vardır. Günümüze gelen izlerden öğrenci odalarının 8 tane olduğu anlaşılıyor.

Girişin karşısında ise yine kubbesi olan dershane odaları vardır. Medresenin ön cephesi kesme taştan yapılmış ve iç kısımda da dekoratif amaçlı tuğla kullanılmıştır. Ayrıca tuğlalar yapı statiğini de sağlıyordu. İnce Minareli Medrese’nin kuzeyinde bir de mescit vardı. Fakat günümüze sadece tuğladan yapılan mihrabı kalmıştır. Bu mescit medreseye de adını vermiştir.

İlginizi Çekebilir: Konya Gezilecek Tarihi Yerler: En İyi 29 Turistik Yer!

ince minare muzesi kubbesiPin
ince-minare-muzesi-kubbesi

İnce Minareli Medrese’nin minaresi tuğladan yapılmıştır. Sırlı bezemeli bu tuğla minare, Alt kısımdaki kaidesi ise taştandır. İki şerefeli, beyaz ve turkuaz tuğlalardan yapılan minarenin bir şerefesi 1901 yılında çarpan yıldırımla yıkılmıştır. Yıkık minare harap bir şekilde 18 yıl kalmıştır. 1929 yılında ise harap kısım tamamen kaldırılmıştır.

İnce Minareli Medrese’de daha önceleri bir de sıbyan mektebi vardı.  Bu mektep minare ile taç kapı arasında bir yerde öne çıkıntı yapacak şekilde bulunuyordu. Eski fotoğraflardan da bu görülebilmektedir. Avludan giriş yapan biri mektebe ulaşabiliyordu. Fakat aynı mescit gibi bu mektep de sonradan  kaldırılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Konya Alaeddin Keykubat Camii | Mimari Özellikleri

İnce Minareli Medrese Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’nde Neler Var?

ince minare muzesi tac kapisiPin
ince-minare-muzesi-tac-kapisi

İnce Minareli Medrese Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’nde sergilenen eserler hem iç mekanda hem de dış mekanda yer alıyor. İç mekandaki eserler taş ve ahşap olarak ikiye ayrılıyor. Müzede yer alan eserler kısaca şunlardır:

Dış Mekan

 • Mezar Taşları (Selçuklu, beylikler ve Osmanlı dönemi)
 • Yıkılmış türbelere ait lahitler
 • Mermer lahitlere benzer mezar taşları

Bu eserlerin büyük bir kısmı yazı ve süsleme açısından nadide örnekler arasındadır.

İç Mekan

ince minare muzesi tas eserleriPin
ince-minare-muzesi-tas-eserleri

Taş Eserler

 • Büyük çoğunluğu Konya Kalesi’nden gelen melek ve hayvan süslemeli kabartmalar
 • Çift başlı kartal kabartması (Bu 1. Alaeddin Keykubat’ın hakimiyet sembolüydü.)
 • At Pazarı kapısından getirilen kanatlı melek kabartmaları
 • Bağdaş kuran insan, fil, gergedan, balık kabartmaları
 • Selçuklu yapılarından getirilen inşa ve tamir kitabeleri

Büyük Selçuklu döneminde insan tasvirleri oldukça detaylıydı. İnce Minareli Medrese Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’ndeki insan figürleri de bu dönemle benzerlik gösterir. Giydikleri giysiler, ellerinde tuttukları kaplar ve davranışları bu dönemi andırır.

İlginizi Çekebilir: Karatay Medresesi (Çini Eserler Müzesi)

Ahşap Eserler

 • Ahşabın oyularak yapıldığı mimari parçalar
 • Kapı ve pencere kanatları (Selçuklu ve Osmanlı Dönemi)
 • Osmanlı evlerinden alınan tavan göbekleri

İnce Minareli Medrese Taş ve Ahşap Eserler Müzesi Giriş Ücreti 2023

Taş ve Ahşap Eserler bakımında oldukça zengin olan müzeye giriş ücreti 2023 yılında 40 TL’dir.  Müze kartı olan ziyaretçiler ise ücretsiz olarak bu nadide eserleri ziyaret edebilir.

İnce Minareli Medrese Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’nde Ziyaret Saatleri

İnce Minareli Medrese, haftanın her günü ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri 1 nisan ve 31 ekim’de 09:00 – 19:00 saatleri arasıdır. 31 Ekim ve 1 Nisan’da ise 09:00 ve 17:00 saatleri arasında gezilebilir.

İnce Minareli Medrese Yol Tarifi

İnce Minareli Medrese Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir