ankara turk hava kurumu muzesiPin
Ana sayfa » Türk Hava Kurumu Müzesi Hakkında Bilgi | Neler Var?

Türk Hava Kurumu Müzesi Hakkında Bilgi | Neler Var?

 

Tarihi nitelikteki yapıların yer aldığı bir bölge olan Ulus’ta bulunan Türk Hava Kurumu Müzesi, 19 Mayıs 2002 tarihinde hizmete açılmıştır. Müze yerleşkesi 287 metrekare kapalı alan ve 5 bin 294 metrekare açık alandan oluşmaktadır. Yerleşke içinde Tarihi Paraşüt Kulesi (Tescilli Anıt Eser), orijinal uçakların sergilendiği bahçe ve belgelerin teşhir edildiği müze binası yer alır.

Her yaştan ziyaretçiyi düşünen Türk Hava Kurumu Müzesi yönetimi, bahçe kısmında peyzaj çalışmalarıyla görsel bir güzellik sağlamıştır. Ayrıca bahçede yer alan helikopterin pilot köşkünün incelenebilmesi, geziyi canlandırıyor. Türk Hava Kurumu Müzesi’nde çocuklar için yapılan oyun parkları ise keyifli zaman geçirmelerini sağlamaktadır. Yılda 15.000 ziyaretçisini kendisine ağırlamaktadır. THK ve Türk Sivil Havacılık Tarihi hakkında 747 adet belge ve fotoğraf sunumu ile her yaştan ziyaretçinin havacılık bilgisini zenginleştirmekte ve Türk havacılık tarihini gelecek nesillere aktarmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Cumhuriyet Müzesi | Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Türk Hava Kurumu Müzesi’nde Neler Var?

Turk hava kurumu muzesi ucaklari2Pin
Turk-hava-kurumu-muzesi-ucaklari2

Tarihi belgeler ve eserler ise müzenin içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Türk Hava Kurumu bünyesinde çalışan havacılar, tarih bölümünde ilkler arasında sunuluyor. İkinci bölümde çeşitli maketler, fotoğraflar, 750 belge ve çalışmalar öne çıkmaktadır. 287 metrekare kapalı sergi alanına sahip Türk Hava Kurumu Müzesi’nin toplam alanı 5294 metrekaredir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Resim ve Heykel Müzesi | Neler Var? | Giriş Ücreti | Ziyaret Saatleri

  • TOMAŞ Fabrikası’na ait görüntüler
  • THK’nın kullandığı üniforma madalyası ve süslemeler
  • THK için basılmış pullar

Ayrıca Hazerfan Ahmet Çelebi‘nin kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar’a uçuşunu ve yine Sultan IV. Murat döneminde yaşayan Lagari Hasan Çelebi‘nin yedi kollu roketi ateşleyerek Sarayburnu açıklarında göğe yükselişini canlandıran maketlerin bulunduğu vitrinler de müzenin ilgi çeken noktalarıdır.

turk hava kurumu muzesi lagari hasan celebi ve hezarfen ahmet celebiPin
turk-hava-kurumu-muzesi-lagari-hasan-celebi-ve-hezarfen-ahmet-celebi
  • Lagari Hasan Çelebi ve Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kullandığı araçların maketleri
  • Havacılık tarihinde önemli isimlerin büstleri
  • Bröveler

İlginizi Çekebilir: Ankara Gezilecek Tarihi Yerler: En Muhteşem 67 Turistik Mekan

Paraşüt Kulesi

Turk hava kurumu muzesi parasut kulesiPin
Turk-hava-kurumu-muzesi-parasut-kulesi

Türk Hava Kurumu Müzesi’nden ayrı olarak dikkat çeken en önemli yapı ise Paraşüt Kulesi’dir. Müzenin bahçesinde yer alan Paraşüt Kulesi 1937 yılında tamamlanmıştır. Kulenin yapımında Rus ve Türk mühendisler ortak çalışmıştır. Kulenin toplam yüksekliği 41,10  metredir.  Bu tarz bir kulenin benzeri Rusya’nın askeri bir eğitim merkezinde biri de İzmir’de bulunuyor.  Türk Hava Kurumu Müzesi Paraşüt Kulesi tamamlandıktan sonra başbakan Celal Bayar’ın ziyareti ve görkemli bir tören ile ziyarete açılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

ankara turk hava kurumu muzesi iciPin
ankara-turk-hava-kurumu-muzesi-ici

Günümüzde anıt eser olarak koruma altına alınmıştır. 1 Mayıs ve 31 Ekim arasında paraşüt atlayışları için tercih edilen paraşüt kulesi Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun belirlediği standartlara uygundur. 16 yaşından büyük, 45 ve 90 kilo arasındaki macera sevenler, diledikleri zaman bu eğlenceye dahil olabiliyor. Ziyaretçilere, müze bahçesinde sergilenen helikopterin pilot köşkünü inceleme imkânı sağlanmakta ve tarihi kuleden paraşüt öğretmenleri gözetiminde atlayış deneyimi de yaşatılmaktadır.

Turk hava kurumu muzesi ucaklari1Pin
Turk-hava-kurumu-muzesi-ucaklari1

Türk Hava Kurumu Müzesi Giriş Ücreti 2023

Türk havacılığının geçmişine ışık tutan Türk Hava Kurumu Müzesi ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Yerli ve yabancıların uğrak noktası olan bu müze, birçok uçak modeliyle ilgi çekiyor.

Türk Hava Kurumu Müzesi Ziyaret Saatleri 2023

Paraşüt kulesi, tarihi atmosferi ve birçok eser barındıran Türk Hava Kurumu Müzesi, 08:00 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Türk Hava Kurumu Müzesi Yol Tarifi

Türk Hava Kurumu Müzesi Sanal tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir