Pin
Ana sayfa » İstanbul Hünkar Kasrı Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri, Özellikleri

İstanbul Hünkar Kasrı Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri, Özellikleri

 

Tarihi yarımadada bulunan kasır, geçmişin izlerini tanıyan İstanbul’un tarihi eserleri arasında bir noktadır. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan kasır, padişah için hazırlanmış camiye bitişik olan bir yapıdır. Peki Hünkar Kasrı ne zaman yapıldı? 17. Yüzyıl eseri olan kasır, 3. Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın isteği üzerine yapılmıştır.

İbadet, özel günlerde dinlenmek ve konaklamak için kullanılmıştır. İbadeti kolaylaştırmak için kasırdan Yeni Camii külliyesine de geçiş yapılabilmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı 2004 yılında İstanbul Ticaret Odası tarafından restore edilmiştir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Hünkar Kasrı Mimari Özellikleri

Kasırda en çok dikkat çeken noktalar çinili panolar, çinili ocaklar, ağaç işçiliğiyle yapılan giriş kapısı ve renkli cam pencerelerdir. Ziyaretiniz sırasında kasrın her bir noktası göz alıcı detaylarla buluşmaktadır. Kasrın içerisinden Valide Sultan Dairesine L şeklindeki sofadan çıkılmaktadır. Kalem işi süslemeler barındıran baş oda, en dikkat çeken yerdir. Bu odanın tavanı İznik çinileri ve ayetlerle süslenmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan kasır, her yıl onlarca ücretsiz sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Hünkar Kasrı Nerede

Kasır, İş Bankası Müzesi karşısında ve bankalar sokağındandır.

Adres: Hobyar, Arpacılar Cd. No:29, 34112 Fatih/İstanbul, Türkiye

Hünkar Kasrı Ziyaret Saatleri

Hünkar kasrı, pazartesi günü kapalıdır. Diğer günler 09.00-17.00 arası ziyarete açıktı. (Döneme göre değişiklik gösterebilir)

Hünkar Kasrı Giriş Ücreti

Hünkar Kasrı’na giriş ücretsizdir.

Hünkar Kasrı Yol Haritası

Hünkar Kasrı Sanal Tur 3D Mekan

Hünkar Kasrı İçi

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir