Pin
Ana sayfa » Küçüksu Kasrı Tarihi, Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Küçüksu Kasrı Tarihi, Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

 

Küçüksu Çayırlarının denize akan kısmında yer alan Küçüksu Kasrı, padişahların bir dinlenme alanıydı. Aynı zamanda Osmanlı döneminde en iyi mesire alanlarındandı. 1740 yılında çıkan Patrona Halil Ayaklanması nedeniyle o zamanlar daha önemli olan Kağıthane Mesiresi ortadan kalkmıştır. Buranın yeniden düzenlenmesi yerine padişah yeni bir tercih etmiştir.

Küçüksu semti de 1. Mahmut’un en sevdiği mekanlardan olmuştur. Bu nedenle burası daha da önem kazanmıştır. Bu kasırdan önce 1. Mahmut’un dinlenmesi için bir ahşap bir konak bulunduğu biliniyor. 1752 yılında yapılan köşk,  yaklaşık 100 yıl kullanılmıştır.

Artık iyice harap olan konağın yerine 1856 yılında Küçüksu Kasrı yapılmıştır. Kasır sadece padişahların değil dünyaca ünlü isimlerin de durak noktası olmuştur.  Rus Çarı’nın kardeşi Grandük Konstantin Nikolayevi buranın ilk misafirlerindendir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Mustafa Kemal Atatürk de gezileri sırasında sık sık burayı ziyaret etmiştir. Müze olarak hizmete girmesi ise 1983 yılında gerçekleşmiştir. Günümüzde hem müze, hem mesire alanı hem de saray görevi görmektedir. Otopark mevcuttur.

Küçüksu Kasrı Nerede

Adres: Göksu, Küçüksu Cd., 34810 Beykoz/İstanbul

Küçüksu Kasrı Mimari Özellikleri

Küçüksu kasrının mimarı Nigağos Balyan’dır. Kasrın iç dekorasyonlarında Paris Operasını dizayn eden Sechan’ın imzası vardır. Sechan aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı’nın da dekorasyon tasarımlarını yapmıştır. Kargir bir yapı olan Küçüksu Kasrı, 15×27 metrelik bir alana yapılmıştır. Kasır üç katlı olarak inşa edilmiştir.

Hizmetkarlar için tasarlanan bodrum kat ayrıca mutfak olarak kullanılıyordu. Süslemeli tavanlarıyla dikkat çeken yapı, batı stilinde mobilyalarıyla oldukça önem taşır. Mermerler, şömine, parkeler ve duvarlarda yer alan sanat eserleriyle Küçüksu Kasrı, İstanbul tarihi eserleri arasında ilgi görür.

İlk başta banyo ve yatak odası bulunmayan yapıya Cumhuriyet döneminde yapılan restorasyonlar ile bu eklemeler yapılmıştır. Bunun sebebi kasrın daha çok dinlenme amaçlı kullanılmasıydı.  Şadırvanlı havuz ve merdiven süslemeleri ise yapının denize bakan kısmında ön plana çıkar.

İlginizi Çekebilir: Kariye Müzesi (Camii) Tarihi, Nerede, Mimarisi

Bu cephenin daha gösterişli olmasının nedeni padişahların kasra deniz yoluyla gelmesiydi. Barok dönem mimari tarzına sahip olan Küçüksu Kasrı’nda dış cepheler Sultan Abdülaziz döneminde sadelikten kurtarmak için düzenlenmiştir. Kasır, bir dinlenme alanı olduğu için çevresi duvarlarla örülmek yerine estetik demir parmaklıklarla örülmüştür.

Küçüksu Kasrı Giriş Ücreti 2023

Küçüksu Kasrı,  2023 yılından itibarıyla tam 25 TL. Yabancı turist için 60 TL. İndirimli bilete sahip olanlar için 10 TL’dir. Kasrın bahçesi için giriş ücreti 10 TL ve indirimli 10 TL’dir. Yabancılar için 25 TL’dir. Müze kart geçerlidir.

Küçüksu Kasrı Ziyaret Saatleri 2023

Küçüksu Kasrı’nı pazartesi hariç her gün ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri ise 09:00 – 18:00 arasıdır. Bilet almak için kapanıştan bir saat önce burada bulunmanız gerekir.

Küçüksu Kasrı Düğün Fiyatları

Eğer burada bir düğün yapmak için mekan kiralamak istiyorsanız açık mekan Rıhtım alanı haftasonu 75.000 TL hafta içi 50 bin TL’dir. Mesire alanı kiralama fiyatı ise 30.000 TL’dir.

Küçüksu Kasrı Fotoğraf Çekimi

Kasırda fotoğraf çekimi, düğün ve sünnet için saatlik 1500 TL’dir. Belgesel, reklam ve tanıtım amaçlı çekimler saatlik 10.000 TL’dir. Yabancı turistler için fiyat iki katıdır

Küçüksu Kasrı Kahvaltı Fiyatları ve Yemek Çeşitleri

Kasrın hemen yakınında bulunan Küçüksu Kafe ile denize karşı soluklanabilirsiniz. Kafe her gün 09:00-22:30 arası açıktır. Bir kişilik serpme kahvaltı fiyatı 2022 için 75 TL’dir. Fiyatlar güncellenmiş olabilir. Ayrıca kafedeki yemek çeşitleri şunlardır:

 • Börek Çeşitleri
 • Menemen
 • Kahve ve Diğer İçecekler
 • Dürüm Seçenekleri
 • Burgerler
 • Balık Izgara
 • Zeytinyağlılar (enginar, şakşuka, deniz börülcesi, taze fasulye vb.)
 • Çorba ve Salatalar
 • Köfte, Çiğer
 • Pirzola, Dana Lokum
 • Tatlılar (Sufle, Dondurma, Baklava, Profiterol, Kadayıf vb.)
 • Gözleme
 • Tost
 • Yumurta Çeşitleri
 • Bir Kişilik Serpme Kahvaltı
 • Karışık Peynir Tabağı

Küçüksu Kasrı Yol Haritası

Küçüksu Kasrı İçi

Pin
kucuksu-kasri-ici

Küçüksu Kasrı Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir