Pin
Ana sayfa » Kariye Müzesi (Camii) Tarihi, Nerede, Mimarisi, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Kariye Müzesi (Camii) Tarihi, Nerede, Mimarisi, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Ortaçağdan kalma bir kilise ve zaman içinde cami sonra müze ve günümüzde yeniden camii olarak kullanılan bu yapı, eskiden Azize Kurtarıcı Hora Kilisesi olarak da bilinirdi. Kariye Camii hakkında bilgi verirken Kariye isminin Yunanca’da kent dışı veya kırsal alan anlamına gelen Khoradan geldiğini söyleyebiliriz. Osmanlı döneminde İstanbul’un Fethi’nden sonra 58 yıl kilise olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Estetik bir mimarisi olan yapı, 1511 yılında camiye çevrilmiştir. Yapı camiye çevrildikten sonra mozaikler, zamanla kepenkler veya badana ile kapatılmıştır. Fakat 1948 yılında başlayan çalışmalarla freskler ve mozaikler gün yüzüne çıkarılmıştır. Günümüze ulaşan hali de bu yıllarda yapılan onarımlar sayesindedir. 14. Yüzyıla ait bu mozaiklerde Hz. İsa ve Hz.Meryem’in hayatına dair kesitler bulunur. 1945 yılında müzeye dönüştürülen kilisede diriliş betimlemelerini görmeniz mümkün. 2020 yılında alınan kararla tekrar camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde ise İstanbul’un tarihi yerleri arasında görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kariye Camii Mimari Özellikleri

Müzenin iç yapısı oldukça süslü olmakla beraber dış cephesi sade bir şekilde tuğlalarla örülmüştür. Üstü küçük bir kubbeyle kaplıdır. Yapının merkezinde ibadet yeri olarak kullanılan “naos” bulunur. Narteks bölümü de mozaiklerle kaplı süslü bir mekandır. İki nartekste yer alan kabartmalar ve kaplamalar dikkat çekicidir. 1316-1321 yılların büyük ölçüde yeniden yapılan kilise, Bizans resminin örneklerini bize gösterir. Ayrıca yapıdaki süslemelerin çoğu az hasarla günümüze gelebilmiştir. Duvar süslemelerinin yanı sıra mermer süslemelerini de ziyaretiniz sırasında görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Miniatürk Hakkında Bilgi, Nerede, Eserleri

Kariye Camii Nerede

Adres: Dervişali, Kariye Cami Sk. No:18, 34087 Fatih/İstanbul

Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2023

Müze camiye çevrildiği için giriş ücreti bulunmamaktadır.

Kariye Camii Ziyaret Saatleri 2023

Camii ziyaret saatleri sabah 09:00-17:00 arasıdır. İbadet içinse ezan saatlerinden 30 dakika önce açılır ve 1 saat sonra kapatılır. Fakat camii şuan için tadilatta ve geçici olarak kapalı olduğu için girişler yapılamamaktadır.

Kariye Müzesi Ne Zaman Yapıldı?

536 yılında yapıldı düşünülen kilise, 1. Justinaus döneminde Aziz Theodore tarafından yapılmıştır. Bu zamanlarda bina dini törenler için saray olarak kullanılıyordu.

Kariye Camii Yol Haritası

Kariya Camii Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

One Comment

  1. Sayın Dervişali, Kariye Camii, 28.03.2024 ve 04.02.2024 Macaristan’dan İstanbul’a gelmek istiyorum ve binayı mutlaka içeriden görmek istiyorum. Tadilat tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenmek istiyorum, eğer öyleyse ziyaret saatleri ne zaman ve giriş bileti var mı? Kardeşçe Selamlarla: Vince Belá

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir