bursa balibey han tarihi hakkinda bilgi mimari ozellikleriPin
Ana sayfa » Bursa Balibey Han Tarihi | Mimari Özellikleri | Nerede

Bursa Balibey Han Tarihi | Mimari Özellikleri | Nerede

 

Bursa şehrinde bulunan tarihi Balibey Han, 15. Yüzyılda Osmanlı Devleti’nin o dönemlerdeki en ünlü devlet adamlarından Hamza Bey’in oğlu Bali Bey tarafından yaptırılmıştır. Bu sırada Osmanlı Devleti tahtında Fatih Sultan Mehmet bulunuyordu. Han’ın yapılış amacı, Yenişehir’deki mescit ve imalathanelere gelir getirmek, diğer şehirlerden Bursa’ya gelen tüccar ve müşterilere hizmet vermekti. Bursa Balibey Hanı, kendine has özellikleriyle dönemin en kullanışlı ve günümüzün de en gözde tarihi yapılarından biridir.

Han’ın bazı bölümleri 1950’li dönemlerde sığınak ve 1970’li dönemlerde ise kahvehane olarak kullanılmıştır. Han, 2006 ile 2008 yılları arasında gerçekleşen önemli restorasyon çalışmaları ile son halini almakla birlikte halkın kullanımına açılmış ve Bursa tarihi yerler arasında adından sıkça söz ettirir hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: Bursa Yeşil Cami | Tarihi | Mimari Özellikleri

bursa balibey han girisiPin
bursa-balibey-han-girisi

Bursa Balibey Han Mimari Özellikleri

“U” biçiminde bir plana sahip olan Bursa Balibey Han’a ilk girdiğinizde büyüleneceksiniz. Ayrıca Han içerisindeki Türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tespih, doğal taş, ebru, ney ve cam işleme gibi birçok geleneksel el sanatları karşısında kendinizi adeta o dönemin günlerine ışınlayacaksınız. Toplamda 64 odası bulunan Han’ın tarihi dokusunu gezip deneyimledikten sonra en üst katta bulunan cafeye giderek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

bursa balibey han iciPin
bursa-balibey-han-ici

Ayrıca kafe, konumu itibariyle çok güzel bir dış manzaraya da sahiptir. Tek avlulu tarihi bir yapı olan hanın ilk yapıldığı vakitlerde örtü sisteminin kurşunla kaplandığı bilinmektedir. Daha sonra bunlar yerine kiremit döşendiği kaynaklardan görülebiliyor. Yapıldıktan sonra o döneme kadar hep 2 katlı Han’lar tercih eden Osmanlı Devleti’nin ilk üç katlı Han’ı olma özelliğine sahip olmuştur. Bu özelliği sayesinde hanın yapım tarihi 15. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilebiliyor. Bu ekstra kat için batı kısmında doğal kayalar kullanılmıştır. Bu kayaların direnci hesaplanarak han inşa edilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Bursa Tarihi Yerler: Açıklamalar ile 75 Tarihi Eser

bursa balibey han mimari ozellikleriPin
bursa-balibey-han-mimari-ozellikleri

Balibey Han Mağara

bursa balibey han magaraPin
bursa-balibey-han-magara

Bizans dönemine kadar uzanan Balibey Han Mağarası, en alt katta yer alıyor. Osmanlılar döneminde han inşa edilmediği zamanlarda mağara, kent surlarının dışında kaldığı için önemsiz bir konumdaydı. Gizli ve saklı kaldığı için kullanım amacının önemli toplantılar veya önemli eşyaların saklanabileceği bir alan olduğu düşünülüyor. Günümüzde ise kafeteryanın şık bir bölümü olarak dizayn edilerek farklı bir ambiyans sunulmuştur.

bursa balibey han tarihiPin
bursa-balibey-han-tarihi

Bursa Balibey Han Nerede?

Hisar Kapısı altında, meşhur Kırkmerdivenlerin yan tarafında ve Okçu Baba türbesinin Güney tarafında bulunan Bursa Balibey Han’ına Bursa Kalesi ve Bursa Ulu Cami de çok yakındır.

Bursa Balibey Han adresi: Osmangazi, 2. Osman Gazi Cd., 16040 Osmangazi/Bursa

Bursa Balibey Han Yol Haritası

Bursa Balibey Han Sanal Tur 3D Gezi

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir