bursa goc tarihi muzesi tarihi hakkinda bilgi eserleriPin
Ana sayfa » Bursa Göç Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi | Eserleri | Ziyaret Saatleri

Bursa Göç Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi | Eserleri | Ziyaret Saatleri

 

Tarihi boyunca önemli göç dalgalarının hedefi veya güzergahı halindeki Anadolu, bu göçleri gerçekleştiren medeniyetlerin izlerini günümüzde bile bünyesinde barındırmaktadır. Anadolu’nun tarih boyunca maruz kaldığı göç serüvenlerinde en etkin şehirlerden biri olan Bursa, geçmiş dönem göçlerini tüm ayrıntılarıyla görebileceğimiz bir konumdadır.

Tam da bu göç konusunu bizlere idrak ettirmek, Bursa’nın kültür, sanat ve sosyo-kültürel yapısına katkı sağlamak amacıyla kurulan Bursa Göç Tarihi Müzesi, her yaş grubunda ziyaretçinin ilgisini çekecek bir tasarıma ve eserlere sahiptir. Merinos Parkı içindeki Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinin ikinci katında bulunan müze, 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ziyarete açılmıştır. Müzeyle aynı binada yer alan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi de gezilmeye değer yerlerdendir.

İlginizi Çekebilir: Bursa Koza Han | Tarihi | Mimari Özellikleri

bursa goc tarihi muzesi balmumu heykellerPin
bursa-goc-tarihi-muzesi-balmumu-heykeller

Bursa’da Medeniyetin İlk İzleri

Bursa’da Şahinkaya Mağarası’nda yapılan kazılar doğrultusunda oldukça eski zamanlara tarihlenen buluntular çıkarılmıştır. M.Ö 100 bin – 40 bin yılları arasına dayanan taş aletler ve hayvan kemikleri bunun bir kanıtıdır. Bursa’nın bu tarihlerde avcılıkla hayatını sürdürdüğünün izleri ise at, yabankeçisi ve koyun gibi hayvanların kalıntılarından anlaşılıyor. Neoloitik Çağ’da Bursa’da yaşam izleri, Üçpınar, Barçın ve Aktopraklık höyüklerinde görülüyor. Buralarda yaşam M.Ö 12 bin yıllarına kadar gidiyor. Müzenin giriş bölümünde Taş Devri, Neolitik Çağ, Misyalılar, Bitinyalılar ve Traklar dönemine dair bilgileri resimli bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca Bursa’ya birçok alanda katkı sağlayan önemli insanların özel eşyalarını bu müzede görebilirsiniz

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

bursa goc tarihi muzesi canlandirmalarPin
bursa-goc-tarihi-muzesi-canlandirmalar

Bitinyalılar

Karadeniz’e kadar uzanan topraklara yerleşen Bitinyalılardan ilk kez Heredot ve Strabon tarafından söz ediliyor. Günümüzden 3000 yıl kadar öncesine uzanan tarihiyle Bursa’da yerleşim kurmuş devletlerden biridir. İlk başlarda yerli halk ile beraber yaşasalar da daha sonra kendi krallıklarını kurmuşlardır.

bursa goc tarihi muzesi kiyafetlerPin
bursa-goc-tarihi-muzesi-kiyafetler

Traklar

Avrupadan Anadolu’nun Kuzeybatı’sına yerleşen Traklar, Balkanları yerleşim alanı olarak belirlemiştir. Buraya da Trakya adını vermişlerdir. Aynı şekilde Trakların tarihleri de günümüzden 3000 yıl öncesine kadar gidiyor. Traklar hakkında bilgiler de tarihçi Heredot tarafından alınmaktadır. Verdiği bilgilere göre döneminin en kalabalık kavimlerinden biridir.

İlginizi Çekebilir: Bursa Tarihi Yerler: Açıklamalar ile 75 Tarihi Eser

Ege Kolonileri

Yunan kökenli Ege kolonileri, Batı Anadolu’da günümüzden 2800 yıl önce bir devlet kurmayı başardılar. Bodrum, Efes, İzmir ve Foça gibi illeri geçmişte sanatsal değeri olan birçok heykelle donatmışlardır.

bursa goc tarihi muzesi hakkinda bilgiPin
bursa-goc-tarihi-muzesi-hakkinda-bilgi

Bursa Göç Tarihi Müzesi Eserleri

Bursa Göç Tarihi Müzesinde farklı medeniyetlere ait izlere rastlamak mümkün. Bunlarla birlikte, Osmanlı Devleti’nin son zamanları ile Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde savaş, sürgün ve baskı politikaları sonucunda meydana gelen, Balkanlar, Kafkaslar ve Kırım’dan yurdumuza gelen göçlere dair izleri de yine Bursa Göç Tarihi Müzesinde görüp deneyimleyebilirsiniz. Deneyimlemekten kastımız ise müze içerisinde teknolojinin tüm olanaklarının kullanılmış, tüm bu göç serüvenlerinin müzik ve canlandırmalar ile ziyaretçilere sunuluyor olmasıdır.

bursa goc tarihi muzesi heykellerPin
bursa-goc-tarihi-muzesi-heykeller

Müzenin ilk bölümünü, M.Ö 8500’den başlayan ve Bursa’nın ilk yerleşim izleri müzenin ilk bölümünde öne çıkıyor. Ayrıca Bursa’nın Osmanlı dönemi öncesi öncesinde de yaşanan göçler aktarılıyor. Osmanlı’nın Bursa’yı Fethetmesinden sonra Anadolu’da yaşanan göç hareketleri ve Balkanlara uygulanan göç hareketlerinin izleri görülebiliyor. Aynı şekilde 93 harbine geldiğimizde müze, Kırım ve Kafkaslardaki göç hareketlerinin insani, sosyal ve ekonomik açıdan etkilerini oldukça güzel bir şekilde ele almıştır.

bursa goc tarihi muzesi heykeller1Pin
bursa-goc-tarihi-muzesi-heykeller1

Yahudiler, Ermeniler, Karamanlılar, Çingeneler’in (Romanlar) göçleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Resimli ve bilgilendirme panolarının yanı sıra dönemler arasında ilerlerken yöresel kıyafetlerin camekanlar içerisinde sergilendiğini görebilirsiniz. Müzenin en dikkat çeken bölümlerinden biri ise ellerinde bavullarla yola çıkmış trene ve gemiye binmeye hazırlanan insanların balmumu heykelleriyle canlandırılmasıdır. Aynı zamanda 1922 tarihinde Trilye’den göç eden Rum bir bakkalın 1880’li yıllardan kalma bir veresiye defteri de ilgi gören eserler arasındadır.

bursa goc tarihi muzesi heykeller2Pin
bursa-goc-tarihi-muzesi-heykeller2

Bursa Göç Tarihi Müzesi Ücretli Mi?

Bursa’nın tarihini tüm detaylarıyla gözler önüne seren Bursa Göç Tarihi Müzesi’ne girişler tamamen ücretsizdir.

Bursa Göç Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günü kapalı olmakla birlikte diğer günler saat 09:00 – 17:30 arasında ziyarete açıktır.

Bursa Göç Tarihi Müzesi Nerede

  • Adres: Merinos Parkı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Doğu Girişi 2. Kat Osmangazi/Bursa
  • Telefon: 0(224) 716 37 19

Bursa Göç Tarihi Müzesi Yol Haritası

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir