isparta-gezilecek-tarihi-yerler

ISPARTA GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Isparta gerek turistik gerekse tarihi alanlarıyla başyapıtlarıyla bilinmektedir. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan Isparta, Anadolu’nun eşsiz güzelliklerini ve medeniyetlerin mimarisini gün ışığına çıkartıyor. Gezilecek tarihi yerler arasında olan Isparta, birçok tarihi mekânıyla sizlerle.

Isparta müzesi

isparta-tarihi-muzesi

Yatay ve dikey şekilde oluşturulmuş Isparta etnografya ve halı müzesi, Türkiye de tarihi yerler arasındadır. Dış mimarisindeki gül heykelleri, Isparta gülünün eşsiz kokusunu yansıtıyor. Müzenin giriş kapısı Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin karışımı şekilde oluşturulmuştur. Ayrıca kapıda hiç çivi bulunmamakta ve tamamen el işçiliğidir. Yapı da bulunan Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izleri, müzenin tarihi kokusunu gözler önüne seriyor. Kapıdan içeri girdiğinizde uzun bir yolculuğun içine çekileceksiniz. Müzenin her katındaki eserler farklı duyguları barındırmaktadır. Heybelerden eski el eşyalarına kadar birçok eser bulunmaktadır. Isparta’nın simgesinden olan 4000 halı da yine bu müzede sergilenmektedir. Her katında onlarca halı bulunan müzeyi günde yüzlerce kişi ziyaret ederek tarihin yeniden canlanmasını sağlıyorlar. Isparta gezilecek tarihi yerler arasına giren bu müzeyi Isparta gezinize eklemelisiniz.

Uluborlu Müzesi

uluborlu-tarihi-eserleri

İki katlı olarak oluşturulan Uluborlu Müzesi, dış bahçesinde sergilenen eserlerle tarihe ışık tutuyor. 2007 yılında açılan bu yer, ilçe merkezlerden toplanan etnografik eserler ile 150 küsür esere ev sahipliği yapıyor. İlk katta Uluborlu’nun demircilikte usta olduğunu gösteren demircilik eserleri bulunmaktadır. Kapı kilitleri ve koşum takımları bulunan ilk kat Uluborlu’nun yeteneklerini göstermektedir. Ayrıca ilk katta mutfak araç gereçleri ve hamam kültürümüzde kullanılan araçlar yer almaktadır. Semaverler, siniler, tabaklar ve boynuzdan yapılan kaşıkların yanı sıra bakır güğüm hamam tasları gibi eserlerde görülmektedir. Müze de ayrıca kadınlara ve erkeklere özel olarak ayrılmış ve giysiler barındıran iki bölüm yer almaktadır. Müzik aletleri, seramik araçlar, okuma vitrini ve ev halinin günlük yaşamını yansıtan müze, Isparta gezilecek tarihi yerler listesi arasında yer alıyor.

Bediüzzaman Said Nursi Evi

said-nursi-evi

Girişin ücretsiz olduğu Bediüzzaman Said Nursi Evi, Said Nursi’nin yaşadığı döneme ait eşyalarından oluşuyor. Sarıklardan ocağa birçok eşyanın bulunduğu bu evde, ayrıca sarık, kendi yatağı ve güğüm gibi eşyalar bulunmaktadır. Risale-i Nur eserlerinden de anlaşılacağı üzere Isparta’da maddi-manevi kazanımlar yaşamıştır. Uzun zamanda burada ders vermiş olan Said Nursi, öğrencileriyle birlikte ikinci katta yaşamıştır. Üst katta fotoğrafları ve eserleri sergilenerek ziyaretçilerine açılmıştır. Geleneksel olarak dekore edilmiş ev, tarihi yerler açısında önemli bir niteliğe sahiptir. Ayrıca ziyaretçiler “üstat gelenlerle ne konuşurdu” adında bir çerçeve yazısıyla da ilginç hikâyeyi okuyabilirler. Giriş saatleri akşam 19.30’a kadar sürmekte olup, Barla ilçesinden eve ulaşabilirsiniz.

Uluborlu Kalesi

uluborlu-kulesi

Helenistik dönemde inşa edilen Uluborlu Kalesi, Bizans döneminde büyük çapta onarımlar yaşamıştır. Isparta gezilecek tarihi yerler arasında bulunan Uluborlu Kalesi, 135 metre uzunluğundadır. Ayrıca 3 burcu bulunan kale beş medeniyete ev sahipliği yapmakta olup, Türkler ele geçirdiğinde bir kitabe olarak kullanmışlardır. Böylelikle günümüzdeki halini almıştır. Kale girişinde Ahi Şemseddin adında bir türbe bulunmaktadır. Girişin üst tarafı tahrip edilmiş ve sadece bir adet kapısı günümüze ulaşabilmiştir. M.Ö 4. Yy’da inşa edilen kale, etrafı kayalarla çevrilmiştir. Ankara Savaşı sırasında Timur tarafından dış kale yıkılmış olup, günümüze iç kalenin bir kısmı gelebilmiştir. Moloz taş ve iri taşların birleştirilmesiyle yapılan kale, Türkiye’de gezilecek yerler arasına adını yazdırmıştır. Pisidyalılar zamanında yapıldığı düşünülen kale, stratejik olarak önemlik üstünlükler sağlamıştır.

Aya Baniya Kilisesi (Aya Payana)

isparta-kiliseleri

Turan Mahallesinde yer alan Aya Baniya Kilisesi, Isparta gezilecek yerler arasındadır. Kuzey-güney doğrultusunda yapılan kilise dikdörtgen bir alan üzerine inşa edilmiştir. 3 adet giriş kapısı bulunan kilise, ahşap tavandan yapılmıştır. 10 sütun üzerine inşa edilerek çapraz tonozlar ile örtülmüştür. 1750 yılında inşa edilen kilise günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiş yapılardandır. 1999 yılında ise aslına bağlı kalınarak çatının tamamı onarılmıştır. Birçok penceresi bulunan kilise, tarihi yerler arasındadır. 15×26 metre ölçülerinde inşa edilen kilisenin dışı harçla sıvanarak güzelleştirilmiştir. Sütunların bir kaidesi yoktur. Yerden 70 metre yükseklikten bulunan apsisi ise pencerelerle aydınlatılmaktadır. Pencerelerin kenarları ise kemerli bir şekilde kesme taşlardan yapılmıştır. Aya Baniya Kilisesi, Isparta’da gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Siz de kısa bir vakit ayırarak bu tarihi yeri görebilirsiniz.

Ertokuş Medresesi

isparta-ertokus

1224 yılında yapılan Ertokuş Medresesi, Isparta’nın Atabey ilçesinde yer almaktadır. Doğu batı doğrultusunda inşa edilen medresenin doğu tarafında taç kapı yer alır. Kapalı bir avlusu ve tek katlı bir yapısı olan medresenin girişinde bir adet havuz bulunmaktadır. Avlunun güneyinde iki kuzeyinde ise üç adet odası bulunmaktadır. Odaların arasında dar bir koridor bulunmaktadır. Güneyde bulunan bir adet odasının ise tuvalet olabileceği düşünülüyor. Medresenin batı kısmında ise medreseye adını veren Ertokuş türbesi yer almaktadır. Üstü külahla örtülmüş olup, dışarıya açılan kapısı bulunmamaktadır. Türbede bir adette sanduka bulunmaktadır. Kesme taştan inşa edilen medrese, Türkiye tarihi yerler arasında bulunmaktadır. İç mekanda ise Bizans ve Roma mimarisine benzeyen malzemeler bulunmuştur. Geometrik desenler ve işlemeler ise medresenin dikkat çeken noktalarındandır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here