Barcelona gezilecek tarihi yerlerPin
Ana sayfa » Barselona’da Gezilecek Tarihi Yerler

Barselona’da Gezilecek Tarihi Yerler

M.Ö. 1. yüzyıla dayanan bir tarihe sahip olan Barselona, ​​sadece sanat ve kültür açısından değil, aynı zamanda efsaneler konusunda da zengindir ve Barselona’da bu efsaneleri anlatan çok sayıda tarihi yer vardır. Şehir, Barcino adını veren Romalılar tarafından kuruldu. Düzenli olarak yükselen bir toplulukla, eski kentte bugün bile görülebilecek olan tarihi yerleşimler mevcuttur. Barselona’nın dini geçmişi söz konusu olduğunda, müthiş bir çeşitlilik söz konusu! Romalılar tarafından kurulan bu şehir, Hıristiyanlar gelmeden önce yaklaşık 2 asır Müslümanlar tarafından yönetildi.

Kısa bir süre sonra, Barselona büyük bir şarap ihracatıyla politik ve ekonomik başkent oldu. Bununla birlikte, altyapısı vasattı ve amfitiyatroların ve hamamların inşası çok daha sonraları başladı. Kitaplarda savaşların yaşandığı, kazanıldığı, kaybedildiği, liderlerin öldüğü ve yeni yöneticilerin fethettiği Barselona görkemli bir tarihe sahip.

Barselona’da, her biri diğerinden farklı bir hikaye anlatan, günümüz turistlerine geçmişe dair bir bakış açısı sunan pek çok tarihi yer var.

Sagrada Familia

Sagrada Familia’yı tasarlayan deha tasarımcısı Antonio Gaudi, Barselona’nın hemen her yerine imzasını bıraktı. Ama bu özel bina, şimdiye kadar yapılmış en çarpıcı görünümlü yapılardan biridir. Tamamlanmamış olmasına rağmen, nadir bir zevke hitap eden çok eşsiz bir kraliyet ihtişamı yansıtıyor. Bu tarihi yapının sadece Barselona’da değil dünyanın her yerinde ikonik bir statüye kavuşması şaşırtıcı değildir.

Park Güell

Parc Guell, Antonio Gaudi’nin başyapıtlarından bir diğeri. Burası güzel mozaik desenler ve taş mimarisiyle dekore edilmiştir. Başlangıçta bir konut projesi olarak yapılmış olmasına rağmen, bir bahçe ve buluşma yeridir. Bugün Barselona’da büyük bir turistik cazibe merkezidir.

Antonio Gaudi’nin mimari tarzı, tüm küçük anıtlar boyunca ışıldamaktadır. Mozaik döşeme gerçekten güzel bir manzaradır ve girişin solundaki kule, mimari açıdan büyük hayranlık uyandırıyor. Gaudi tüm Barselona’yı kendi renklerinde boyamayı başardı!

Casa Battlo

Casa Battlo, belki de Antonio Gaudi’nin en büyük eseridir ve tarzını mükemmel bir şekilde yansıtır. 19. yüzyıldan kalma bu yapı, modernist tarzda Antonio Gaudi’nin en eksantrik olarak dekore edilmiş binalarından biridir.

Cephe ve çatı sürüngen motifleri ile dekore edilmiştir. İçeride, Gaudi’nin birçok eserinde görülebilen mermer zeminli ve mozaik döşemeli nefes kesen koridorlar var. Herhangi bir sanat ve tarih aşığı burayı seveceğinden emin olabilir!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir