bursa karagoz muzesi hakkinda bilgiPin
Ana sayfa » Bursa Karagöz Müzesi Hakkında Bilgi | Eserleri | Ziyaret Saatleri

Bursa Karagöz Müzesi Hakkında Bilgi | Eserleri | Ziyaret Saatleri

 

Gölge oyunlarının en bilineni olan Karagöz ve Hacivat, karşılıklı konuşma ve taklitlerle ilgi çekmiştir. Aslında Hacivat ve Karagöz Bursa Ulu Camii yapımında çalışan iki işçidir. Duvarcı ustası olan Hacivat ve Demirci ustası olan Karagöz, caminin yapımını yavaşlattıkları gerekçesiyle idam edilmiştir. Şeyh Küsteri adlı bir zat ölümlerine üzüldüğü için onların kuklalarını yaparak gölge oyununu icat etmiştir. Fakat bunlar rivayet olup gerçekten böyle birilerinin yaşayıp yaşamadığı kesinleşmemiştir.

bursa karagoz muzesi iciPin
bursa-karagoz-muzesi-ici

Bugün de Bursa Karagöz Müzesi, Karagöz ve Hacivat temalı bir konsept ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Günümüzdeki müze, eskiden kullanılan bir trafo binasıydı. Yapılan onarımlar neticesinde 14 Haziran 1997 tarihinde iki katlı bir Sanat Evi olarak ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Müzenin dışarısında da Karagöz Anıtı hemen göze çarpıyor. Karagöz ve Hacivat’ın yanı sıra “Himmet”, “Tiryaki”, “Tuzsuz Deli Bekir”, “Laz”, “Beberuhi”  ve “Zenne” gibi karakterleri de görebilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında dışarıda yer alan hatıra duvarında da fotoğraf çektirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Hakkında Bilgi | Giriş Ücreti ve Ziyaret

Karagöz Hakkında Bilgi

Gölge oyununun en dikkat çeken karakteri Karagözdür. Halktan bir insan olan Karagöz okula gitmediği için bir şeyleri sürekli yanlış anlar. Ya da bilerek yanlış anlayarak yabancı kelimeler kullanan Hacivat ile uğraşır. Sürekli her işe adının karıştığı Karagöz, bilmediği konulara bile kulak kabartır. Olaylara yakın olmasa bile evinin penceresinden her şeyi dinlemeyi sever. Tez canlı olması, başının sürekli belaya soksa da en sonunda bu belalardan kurtulmayı bilir. İşsiz biri olduğu için Hacivat’ın bulduğu işlerde günü birlik olarak çalışır. Bu nedenle sürekli kendisini farklı kıyafetler ve roller içerisinde görürüz.

Hacivat Hakkında Bilgi

Yerine ve kararına göre davranan Hacivat, oldukça düzenli bir insandır. Bu düzenini ve bilgisini ise kendi istekleri doğrultusunda kullanır. Karagöz’e göre biraz okumuş olsa da çok bilmişlik yaparak cümlelerini sürekli yabancı kelimelerle süsler. Kazançlarını ise Karagöz’ün üzerinden sağlayarak geçimini sürdürür. İnsan bilgisi çoktur ki gölge oyununda karşısına çıkan herkesi bilir.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

Bursa Karagöz Müzesi Eserleri

bursa karagoz muzesi kuklalarPin
bursa-karagoz-muzesi-kuklalar
  • Hacivat Karagöz Müzesi içerisinde bir gösteri salonu yer alıyor. Burada çeşitli zamanlarda kukla gösterileri yapılıyor. Etkinlikler için Bursa Belediyesi’ni takip edebilirsiniz. Etkinliklerin genellikle okul dönemlerinde sayısı artıyor.
  • Aynı zamanda Hacivat ve Karagöz hakkında bilgilerin bulunduğu bir galeri vardır.
  • Karagöz ve Hacivat’ın yanı sıra farklı tasarımlarda görebileceğiniz kuklalar da bulunuyor.
bursa karagoz muzesi kuklalar2Pin
bursa-karagoz-muzesi-kuklalar2
  • Kuklaların yanı sıra oyunlarda kullanılan müzik aletleri de Bursa Hacivat Karagöz Müzesi içerisinde ön plandaır.
  • Çeşitli tasvirlerde tasarımlar da müze içerisinde beyaz panolar da dikkatleri çekiyor. Bu tasvirler Metin Özlen, Tacettin Diker ve Orhan Kurt gibi ustalara aittir.
  • Müzede kukla yapımıyla alakalı birçok malzemeyi inceleyebilirsiniz.
  • Farklı zamanlarda düzenlenen tasarım atölyeleriyle çocuklara malzeme kullanabilmesi ve karakterlerin çizerek kesilmesi öğretiliyor.

İlginizi Çekebilir: Bursa Tarihi Yerler: Açıklamalar ile 75 Tarihi Eser

Bursa Karagöz Müzesi Giriş Ücreti 2023

Karagöz ve Hacivat’ın tarihine kısa bir bakış atmak isteyenlere müzeye giriş ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Bursa Karagöz Müzesi Ziyaret Saatleri 2023

  • Telefon: (0224) 716 37 61
  • Ziyaret Saatleri: 09:30-17:30

Bursa Karagöz Müzesi Nerede

  • Adres: Çekirge Mahallesi, Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa

Bursa Karagöz Müzesi Sanal Tur 3D Gezi

Bursa Karagöz Müzesi Yol Haritası

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir