üsküpPin
Ana sayfa » Üsküp’de Gezilecek Tarihi Yerler

Üsküp’de Gezilecek Tarihi Yerler

Üsküp, Makedonya’nın başkenti olup aynı zamanda ülkenin kültürel, ekonomik ve siyasi merkezidir. Üsküp’te görülecek yerler arasında, dini yapılar, kalabalık şehir meydanları, Osmanlı dönemine ait yerleşim yerleri ve ulusal anıtlar sayılabilir.

Taş Köprüler

Üsküp Vardar Nehri’nin kıyısında yer alır, şehrin bir tarafını diğerine bağlayan köprülerdir. Roma İmparatoru Justinian’in hükmü altında, şehir Skupi olarak adlandırılan bir koloni haline geldiğinde, taş köprüler inşa edildi. Osmanlılar tarafından 15. yüzyılda yıkıldı ve yeniden inşa edildi.

Matka Kanyonu’nda doğanın tadını çıkarın

Matka Kanyonu, Üsküp’ün batısındaki muhteşem bir göl geçididir, doğa severler için eşsiz bir gezi rotasıdır. Bölge çeşitli manastırlara, yürüyüş yollarına, tırmanış rotaları ve mağaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi (Üsküp Kalesi), Roma İmparatoru I. Justinianus’un yönetimi sırasında yapılmış 6. yüzyıldan beri Üsküp’ün en dikkat çekici yapılarından biri olmuştur.

Osmanlı işgali sırasında Kale Kalesi kısmen tahrip edildi. Bugün, duvarın sadece 121 metre kadarı, üç gözetleme kulesi ve geçmiş arkeolojik kazılardan elde edilen birkaç tarihi bulguyla birlikte, aynı kalmıştır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir