pragda gezilecek tarihi yerler e1554507504633Pin
Ana sayfa » Prag’da Gezilecek Tarihi Yerler

Prag’da Gezilecek Tarihi Yerler

Hradcany, Mala Strana ve Stare Mesto bölgeleri, 1992’den beri UNESCO miras listelerinde bulunan Prag’ın tarihi merkezini oluşturuyor. Prag’da yürüyüş yapmak, bir açık hava müzesini ziyaret etmek gibidir. Prag Kalesi’ni ilk bağlantı noktanız yapın. Kale kompleksi birkaç bina ve müzeden oluşmaktadır. Sabah ya da öğleden sonra yapılacak gezi, tüm günü verimli kullanmak adına daha iyidir. Prag Kalesi’nin panoramik manzarasını seyrederken Charles Köprüsü’nü dolaşın. St John od Nepomuk heykelinin ayaklarını ovalayın ve bir gün Prag’a tekrar geleceğinizden emin olun. St Nicholas Kilisesi’nde veya Tyn’dan önce Our Lady Kilisesi’nde bir konsere katılabilirsiniz. Yahudi mahallesi Josefov bölgesi, Prag’ın Yahudi tarihini anlatıyor. Prag’ın en gözde alışveriş caddesi olan Parizska Caddesi’nde alışveriş yapın. Bir tramvaya atlayın ve Prag’ın ikinci kalesi olan Vysehrad’a gidin. Yontulmuş mezarlar ile dolu Vysehrad Mezarlığı’nı mutlaka ziyaret edin.

Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi, eski şehir meydanına hakimdir. İki kulesi, Gotik mimarinin simetri ve karakteristiğini yansıtır. Dünyanın erkeksi ve kadınsı yanlarını temsil ederler. Vaftiz yazı tipi, havarilerin kabartmalarına sahiptir. Taş Gotik minberi de daha yakından görülmeye değer.

Vinohradsky Pavilion

Eski bir market olan Vinohradsky Pavilion, 1990’ların başlarında Prag’daki ilk alışveriş merkezine dönüştürülmüştür. Bazilika şeklindeki yapının tarihi, 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Bu paslı kırmızı bina, birçok güzel Art Nouveau detayına sahiptir. Komünist günlerden sonra Prag, batı tarzı alışveriş merkezleri için henüz hazır değildi. Kademeli olarak birçok mağaza kapanmıştır, ancak alışveriş merkezi artık tamamen yenilenmiştir ve Stockist, Modernista ve Vartian gibi özel tasarım markaları sunmaktadır.

Aziz Nikolaos Kilisesi

Mala Strana’daki Aziz Nikolaos Kilisesi, Barok mimarisinin güzel bir örneğidir. Bakır kubbesi ve çan kulesi Prag silüetine hakimdir. Ondokuzuncu yüzyılın sonuna kadar çan kulesi Prag’ın saat kulesiydi. Kilisenin içi etkileyici heykeller, freskler ve tablolarla süslenmiştir. Mozart, 1787’de Prag’da kaldığı süre boyunca barok orgunu çaldı. Orgun üzerindeki fresk, müziğin koruyucu azizi olan St Cecilia’yı betimliyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir