Paris'in Tarihi YerleriPin
Ana sayfa » Paris’te Gezilecek Tarihi Yerler

Paris’te Gezilecek Tarihi Yerler

Paris, M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan baş döndürücü tarihe sahip bir şehirdir. Bu yüzden Paris; tarihi yapıları, sayısız, nefes kesici dönem ve mimari tarz açısından çok çeşitlidir. Roma döneminden kalma kalıntılardan II. Dünya Savaşı sonrası anıtlara kadar, kentin zengin ve karmaşık geçmişini anlamak için bu meşhur mekanları ziyaret etmek gerekiyor.

Concorde Meydanı

Şehrin kalbinde yer alan bu etkileyici meydan, inanılmaz bir tarihe sahiptir. Louix XV tarafından inşa edilen ve 1763 yılında tamamlanan, bu meydan, Louis XVI, Marie-Antoinette, Danton ve Robespierre’nin giyotin ile idamına ev sahipliği yaptı.

Alexandre III Köprüsü

Paris’in en güzel köprüsü olarak kabul edilen Pont Alexandre III, 1900 yılında Evrensel Sergi için inşa edildi. Seine boyunca 7. ve 8. bölgeleri birbirine bağlar ve zarif kemeri hem Rusya’nın hem de Fransa’nın kollarını taşır. Köprü, Sol Banka’ya doğru baktığınızda yakındaki Invalides’in geniş manzarasını ve Sağ Duvara doğru baktığınızda Büyük Palais’nin nefes kesen manzaralarını sunmasıyla ünlüdür. Dövülmüş bakır kabartmalar ve yaldızlı bronz heykellerle süslenmiş ve Paris yürüyüş turları sırasında mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Arènes de Lutèce

Bu Roma tarzı arena, MS 1. ve 2. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Kent o dönemde hala Gallo-Roma egemenliği altındayken isimlendirdikten sonra, Arènes de Lutèce, bu erken dönemden beri ayakta duran sadece iki anıttan biridir. İsa Mesih Manastırı Kızları’nın yıkılmasından sonra 1883’te tamamen kapandı. Yazar Victor Hugo, bu arkeolojik alanı korumak için koruma komitesine başkanlık eden önde gelen vatandaşlardan biriydi. Amfitiyatro ilk olarak 17.000 seyirciyi ağırlayacak şekilde inşa edildi.

Père Lachaise Mezarlığı

Yetkililer, şehrin merkezindeki mezarları varoşlarına taşıyarak şehri iyileştirmek istediğinde burayı insan kalıntıları için bir depo olarak planlandı. Şimdilerde burası gömülmek için çok arzulanan bir yer. Burada; Molière, Oscar Wilde, Jim Morrison, Chopin, Edith Piaf, Sarah Bernhardt, Marcel Proust ve diğer ünlü figürlerin mezarları vardır. Görkemli ağaçlar ve güzel anıtlar, mezarlığın günümüzdeki dokusuna ve sakinliğine katkıda bulunuyor.

Paris Yer altı Mezarları

Bu yeraltı tünelleri, yapı taşı elde etmek için ocaklar oluşturulan Roma döneminden kalmadır. 18. yüzyılın sonlarında yetkililer, sağlıksız hale gelen ortaçağ mezarlıklarından çıkarılan kemikleri depolamak için mağaraları ve tünelleri kullanmaya başladılar. İkinci Dünya Savaşı sırasında, catacombs Fransız Direnişine ev sahipliği yaptı. Bugün, geçmiş yıllardan beri ustaca düzenlenmiş kemikler halka açık olarak sergilenmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir