Budapeşte'nin Tarihi YerleriPin
Ana sayfa » Budapeşte’de Gezilecek Tarihi Yerler

Budapeşte’de Gezilecek Tarihi Yerler

Macaristan’ın başkenti ve pek çok kişi tarafından “Doğu’nun Paris’i” olarak kabul edilen Budapeşte, Doğu Avrupa’daki en kültürel açıdan önemli metropollerden biridir ve çok sayıda UNESCO Dünya Mirası Alanına ev sahipliği yapmaktadır. Taş Devri’nden beri insanlar burada yaşamış olsa da, bu güzel şehir sadece 1872’de eski bağımsız şehirlerin Eski Buda (Óbuda), Buda ve Pest’in yönetim, ticaret ve sanayi merkezi haline gelmesiyle resmen biraraya geldi. Macaristan Tuna nehrinin altını çizen Budapeşte, bir kısmı tedavi amaçlı kullanılan termal kaplıcalarıyla ünlüdür.

Budapeşte’de, şehri keşfetmek için en az birkaç gün geçirmek isteyeceğiniz çok şey var. Popüler cazibe merkezleri, etkileyici mimariden ve 20. yüzyıla ait dokunaklı yapılardan, sokak çalgıcılarından, klasik kiliselerden modern kiliselere kadar her şeyin olduğu canlı bir kültürel sahnedir.

Buda Kalesi ve Kale Tepesi

Tuna Nehri üzerinde yükselen Kale Tepesi, Budapeşte’nin en önemli ortaçağ anıtları ve müzelerinin çoğunu barındırmaktadır. Bu etkileyici yapılardan en göz alıcı olanı, Moğol ve Tatar saldırılarından kaleyi korumak için inşa edilen 13. yüzyıldan kalma bir kalenin yerini alan büyük bir 200 odalı saray olan 18. yüzyıldan kalma Buda Kalesi’dir. II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar görmüş olsa da, dış cephenin çoğu restore edilmiş ve ana kanattaki Macar Ulusal Galerisi de dahil olmak üzere iç müzelerin restore edilmiş bölümleri ziyarete açıktır. Güney kanadında, Budapeşte Tarih Müzesi bulunmaktadır.

Parlamento Binaları ve Taç Mücevherleri

Budapeşte’nin güzel yaya dostu Arnavut kaldırımlı sokaklarının etrafında, ülkenin mimari açıdan hoş bir Parlamento binası ve komşuları, Etnografya Müzesi ve Tarım Bakanlığı dikkat çekiyor. Dünyanın üçüncü büyük parlamento binası olan bu Neo-Gotik bina, ülkenin 1000. yıldönümünü kutlamak için 1886’da açıldı. 691 oda ve etkileyici bir 19 kilometre uzunluğunda koridor ve görkemli bir merdiven bulunuyor. Buraya rehberli turlar (yaklaşık 45 dakika) mevcuttur ve ana giriş holü, çeşitli lobiler ve Macar Taç Mücevherleri gibi binanın önemli yerlerinin çoğunu gezdiriyorlar.

Aziz Stephen Bazilikası

Aziz Stephen Bazilikası da bir katedraldir ve etkileyici mimarisi, iç mekanının güzelliği ve kubbesinden görülebilen panoramik manzaralarıyla popüler bir cazibe merkezidir. Macar devletinin de kurucusu olan Macaristan’ın kutsal kralı Aziz Stephen’a adanmış, inşası 1851’de başlamış, ancak bitmemiştir. Çatı, ve kuleler II. Dünya Savaşı’nda çok hasar gördü ve kilisenin değerli mozaikleri duvarlardan düştü. Ama bunlar orijinale yerlerinde başarılı bir şekilde restore edildi ve zengin bir şekilde dekore edilmiş iç mekanın öne çıkan parçaları olarak ilgi görüyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir