Pin
Ana sayfa » Rüstem Paşa Camii Tarihi, Mimari Özellikleri, Nerede, Planı

Rüstem Paşa Camii Tarihi, Mimari Özellikleri, Nerede, Planı

Mimar Sinan tarafından inşa edilen camii, Damat Rüstem Paşa adına yapılmıştır. Damat Rüstem Paşa hem Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı hem de kızı Mihrimah Sultan’ın kocasıdır.

Külliyenin bir parçası olan camii, 1555-1561 yılında yaptırılmıştır. Fakat camiye adını taşıyan Rüstem Paşa’nın ölümünden sonra başlanmıştır. Yapımı sırasında gelir elde etmek için bir depo ve dükkan alanı da ayırtılmıştır.

Caminin avlusuna ise kapalı merdivenlerle çıkabilirsiniz. 1660 ve 1766 yılındaki deprem ve yangında hasar gören camii, daha sonra yeniden onarılmıştır. Bu afetlerden en çok kubbe ve minare hasar almıştır. Depo, çeşme, iki han ve bir dükkandan meydana gelen cami, 1990’lı yıllarda güçlü bir restorasyon geçirmiştir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Rüstem Paşa Camii Nerede?

Adres: Rüstem Paşa, Hasırcılar Cd. No:62, 34116 Fatih/İstanbul

Rüstem Paşa Camii Mimari Özellikleri

Pin
rustem-pasa-cami-ici1
  • Çini süslemeleriyle dikkat çeken camide kalem işi süslemeleri de görmek mümkün. 19. Yüzyıldan kalma yağlı boya süslemeleri de onarımdan sonra yapılmıştır. Caminin minaresi tek şerefeli olarak yapılmıştır.
  • Ayrıca gövdesi taştan ve külahı kurşundandır. Osmanlı sanatının en güzel örneklerini barındıran kubbe lale motifli çinileriyle ön plana çıkıyor.
  • Cami dikdörtgen planlıdır. Altı sütunlu ve beş kubbeli son cemaat yeri bulunmaktadır.
  • 16. Yüzyılın en güzel örneğini barındıran kapı yanında iki tablo vardır. Bu tablolar meyve ve çiçeklerden oluşan bir eserdir.
  • Caminin sol tarafında bir adet şadırvan yer almaktadır. Seyahatnamesiyle ünlü Evliya Çelebi’de bu tarihi mekanı eserinde bahsetmiştir.
  • Rüstem Paşa Cami’nin tarihi önemi Osmanlı Devleti’nin en güçlü zamanlarında inşa edilmiş olmasıdır. Aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman’ın hem damadı hem de sadrazamı olması bu önemi artırıyor.

İlginizi Çekebilir: Beykoz Mecidiye Kasrı Tarihi

Rüstem Paşa Cami Planı

Pin
Rustem-Pasa-Cami-İstanbul-plani

Rüstem Paşa Cami Kimin Döneminde Ne Zaman Yapıldı?

Camii, Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1551 – 1561 yılları arasında yaptırılmıştır. Caminin mimarı Mimar Sinan’dır.

Rüstem Paşa Cami Fotoğrafları

Rüstem Paşa Cami Yol Haritası

Rüstem Paşa Cami Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir