catalhoyuk-nerededir

Çatalhöyük Nerede?

Çatalhöyük Nerede? Diye soruyorsanız göz atmalısınız. Küçükköy mahallesinde yer alan Çatalhöyük, binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapıyor. Çumra ilçesinde bulunan höyük, 10 kilometre doğusunda bulunuyor. Buraya gelirken fotoğraf makinenizi getirmeyi unutmayın. Çünkü bir daha bakmak isteyeceksiniz. 7. Ve 11. Katı ziyaret etmenizi öneririz. Çünkü yerleşil hayata dair ilk izler bu katlardadır.

M.Ö 7 Bin yıllarına kadar giden bu yer, genellikle öğrencilerin Çatalhöyük hakkında kısa bilgi eodev olarak arama yaptığı ülkemizin nadide antik kentlerinden biridir.  Çumra ilçesinde bulunan kent, 1958 yılında keşfedilmiştir. 13 yapılı bir kent olan Çatalhöyük’te ilk kat M.Ö 6 binli yıllara dayanmaktadır. Kentteki evler birbirine bitişik yapıldığı için günümüzdeki sokak anlayışı mevcut değildir. Surlar bulunmayan kentte evlerin yapımında ağaç, kerpiç ve kamış kullanılmıştır.

Özellikle duvarlara çizilmiş figürler kentte dikkat çekmektedir. Yapılan kazılarla çıkarılan iskeletlerin yanında kesici aletler, taşlar boncuklar gibi eserler bulunmuştur. Ayrıca kazılar sırasında bolluk ve bereketi temsil eden ana tanrıça heykelcikleri çıkarılmıştır.  Bu, dönemin inanç anlayışı hakkında bilgiler vermektedir. Renkli kaplar, çanaklar, mızrak ve ok uçları da çıkarılan önemli eserlerdendir. Çatalhöyük nerededir ve hakkında kısa bilgi aldığınıza göre Konya ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret edilmelidir. Çatalhöyük’e nasıl gidilir kararsızsanız sizin için hazırladığımız 3D tur ile oturduğunuz yerden kısa bir gezi yapabilirsiniz.

Çatalhöyük adres: Küçükköy Mahallesi, Çatalhöyük Yolu, 42500 Çumra/Konya, Türkiye

Ayrıca Çatalhöyük hakkında bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here