bursa osman ve orhan gazi turbesi hakkinda bilgiPin
Ana sayfa » Bursa Osman ve Orhan Gazi Türbeleri Hakkında Bilgi | Mimari Özellikleri

Bursa Osman ve Orhan Gazi Türbeleri Hakkında Bilgi | Mimari Özellikleri

 

Tophane Parkı içerisinde yer alan Osman ve Orhan Gazi Türbeleri tarihi oldukça eskidir. Osmanlı Devleti’nin 1. padişahı Osman Gazi ve 2. Padişahı olan Orhan Gazi’nin türbeleri, ziyaretçilerine duygu dolu anlar yaşatıyor. Yüzlerce yıllık bir tarihi ve mirası günümüze taşıyan iki önemli padişahın türbesi, bugün yerli ve yabancı turistlerin hayranlıkla ziyaret ettiği bir tarihi eseridir.

Bursa tarihi yerler arasında Yan yana bulunan iki türbe hakkında bilgi verirken ikisini de ayrı ayrı incelemek gerekir. Aynı zamanda türbelerin dışında bulunan Tophane Saat Kulesi’ni ve topları da görebilirsiniz. Türbelerin bulunduğu park da ismini buradaki toplardan almıştır. Günümüzde bu topların sadece biri orijinal diğerleri sembolik olarak eklenmiştir. Orijinal top ise genelde ramazan topu olarak kullanılmıştır.

Osman Gazi Türbesi Hakkında Bilgi

osman gazi turbesi saygi nobetiPin
osman-gazi-turbesi-saygi-nobeti

1258 – 1324 yılları arasında yaşayan Osman Gazi, günümüzde bulunan türbesine Bursa’nın Fethi sırasında kendi vasiyeti üzerine gömülmüştür. İçerisinde Osman Gazi’ye ait bir adet ahşap sanduka bulunduran Osman Gazi Türbesi, o zamanlar Gümüşlü Kümbet olarak adlandırılıyordu. Orhan Gazi, bir Bizans şapelinden kalma olan bu kümbete babasının vasiyetini gerçekleştirerek gömülmesini sağlamıştır. Osmanlı Devleti döneminde türbeye dönüştürülen eski şapel 11. yüzyıldan kalma Aya Elia (Saint Elias) olarak bilinen bir yapıydı.  Türbede Orhan’ın kullandığı ve yangından kurtulan tespihi de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Bursa Göç Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi | Eserleri | Ziyaret Saatleri

bursa osman gazi turbesiPin
bursa-osman-gazi-turbesi

Türbe 1801 tarihinde bir yangın ve 1855 tarihinde bir deprem nedeniyle hasar görmüştür. Sultan Abdülaziz dönemine gelindiğinde türbenin yeniden yapımına karar verilmiş ve 1863 tarihinde yeniden inşa edilmiştir. Üzeri kubbeyle örtülü olan tarihi eserde bulunan sandukada sedef kakmalar görülebiliyor. Sandukanın üzerinde de ölümü, doğumu ve hüküm sürdüğü yılları gösteren bir örtü vardır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2014 tarihinde girmeye hak kazanan türbe, 2004 ve 2009 yıllarında onarılmıştır. Ayrıca Osman Gazi Türbesi nöbet değişimi ile tutulan saygı nöbeti ziyaretçilerine harika anlar yaşatıyor. Mimari yapısı sekizgen olarak tasarlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

Orhan Gazi Türbesi Hakkında Bilgi

orhan gazi turbesiPin
orhan-gazi-turbesi

1281 – 1362 yılları arasında yaşayan Orhan Gazi Türbesi, Osman Gazi türbesinin hemen yakınında yer alıyor. Aynı zamanda döneminde ilk parayı bastıran Orhan Gazi de Saint Elias manastırının diğer kısmına yapılmıştır.  Türbenin iç kısmındaki her cephede yer alan üçer pencere iç aydınlatmada oldukça başarılıdır. Pencerelerin üzerlerinde süslemeler dikkat çekicidir.

orhan gazi turbesi hakkinda bilgiPin
orhan-gazi-turbesi-hakkinda-bilgi

Zemin mozaiklerine sahip türbe, kare planlı olarak inşa edilmiştir. Ölçüleri 16.80 x 16.80 metredir. Türbeye zarar gelmemesi için etrafı korkuluklarla çevrelenmiştir. Türbenin üzerindeki örtü ise kadife kumaştan yapılmış ve gümüş sim ile Hz. Muhammed’in hadisi işlenmiştir. Orhan Gazi’nin sandukası kubbenin tam altındadır. Ayrıca sandukanın üzerinde mavi kristal bir avize de ortamın görünümünü zenginleştiriyor.

orhan gazi turbesi zemin mozaigiPin
orhan-gazi-turbesi-zemin-mozaigi

Osman ve Gazi Türbeleri Nerede Nasıl Gidilir?

 • Nasıl Gidilir: Toplu taşıma araçlarıyla veya Osmangazi Caddesi’nden yürüyerek ulaşabilirsiniz:
 • Adres: Osmangazi, Yiğitler Cd. No:4, 16040 Osmangazi/Bursa

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi Giriş Ücreti 2023

Tarihe tanıklık etmek isteyenler için türbelere giriş ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi Ziyaret Saatleri 2023

 • Kış Dönemi: 09:00 – 18:00
 • Yaz Dönemi: 08:00 – 20:00 arası ziyarete açıktır.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi Sanal Tur 3D Mekan

 

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi Yol Haritası

 

 1. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi Hangi İlimizdedir?

  Bursa Şehri’nde Osmangazi ilçesindedir

 2. Orhan Gazi Türbesi’nde Kimler Yatıyor?

  İç mekanda 21 sanduka vardır. Bunlar: Orhan Gazi,  Nilüfer Hatun (eşi), Fatma (Nilifer Hatun’un kızı), Kasım, (Nilüfer Hatun’un oğlu), Musa Çelebi (Yıldırım Beyazıt’ın oğlu) Şehzade Abdullah (Cem Sultan’ın oğlu) Şehzade Korkut (2. Beyazıt’ın oğlu), Orhan Gazi’nin yakınları ve çocuklarına aittir.

 3. Osman Gazi Türbesi’nde Kimler Yatıyor?

  Türbe içerisinde 17 sanduka yer almaktadır. Bunlardan bazıları, Osman Gazi, Alaaddin Bey (Osman Gazi’nin oğlu), Asporça Hatun (eşi), İbrahim Bey (oğlu), Savcı Bey’e (1. Murat’ın oğlu) aittir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir