Pin
Ana sayfa » Pertevniyal Valide Sultan Cami Tarihçesi, Mimari Özellikleri, Nerede

Pertevniyal Valide Sultan Cami Tarihçesi, Mimari Özellikleri, Nerede

 

Pertevniyal Sultan, Sultan Abdülaziz’in annesi ve 2. Mahmut’un eşidir. Pertevniyal ismini anlamı ise “İyiliğe ve ışığa nail olan”dır. İstanbul’daki birçok tarihi eser gibi bu yerin de planlarını Sarkis Balyan ve hazırlığını Hagop Balyan yapmıştır. 1869 – 1871 yılları arasında tamamlanan caminin mimarı ise “Montani” olarak gösterilse de yapının kaynaklarında “Balyan ailesi”, Vakıf idarecisi Bagos Bey, bina emini Hüseyin Bey, yardımcısı Hüsrev Bey, katibi Sami Efendi ve işlenecek motifleri çizen Oseb Bey olduğu geçmektedir.

Bu yapıyı diğer camilerden farklı kılan yapısı neogotik, Hint ve Türk mimari üsluplarını içeren bir sanat akımının birleşimi olmasıdır. Caminin açılış töreni devletin ileri gelenleri tarafından törenle açılmıştır. Avlusunda da Pertevniyal Valide Sultan’ın defnedildiği türbesi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Pertevniyal Valide Sultan Camii Mimari Özellikleri

Pin
pertevniyal-valide-sultan-cami-mimari-ozellikleri

Pertevniyal Valide Sultan Camii aslında büyük bir külliye içerisinde yer alan yapılar topluluğundan biridir. Caminin yüksek, geniş ve tek bir kubbesi vardır.

İki adet minare ve bu minarelerde birer şerefe bulunur. Minareler Dolmabahçe Camii minarelerinden daha geniştir. Farklı tasarıma sahip olan avlu kapısı da taş oymacılığının bir eseridir.

Aksaray Meydanı’nın 1956 yılında başlayan yenileme çalışmaları nedeniyle camiye ait bazı unsurlar da değiştirilmiştir. Camiye giriş ise 3 kapıdan sağlanmaktadır. Altı beyitlik kitabe ve bir de tuğra kapının üzerinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Tarihçesi

Batı avlu kapısında da bitkisel süslemeler ve mermer kabartmalar dikkat çekiyor. Caminin temelleri ise dört büyük ayak üzerine yapılmıştır. Bu ayalarla birlikte dört büyük kemer de caminin karakteristik özelliklerindendir.

Pertevniyal Valide Sultan Camii Nerede

Adres: İskenderpaşa, Atatürk Blv. No:3, 34080 Fatih/İstanbul

Pertevniyal Valide Sultan Camii İçi

Pin
pertevniyal-valide-sultan-camii

İçi oldukça geniş yapılan Pertevniyal Valide Sultan Camii, güzellik ve iç süslemeleri bakımından zengindir. Bu süslemelerde genellikle mavi renk hakimdir.

Hatta kimi yerlerde bu süslemeler gözü yoracak derecede olabilir. Caminin her cephesinde yer alan gotik pencerelerde karma bir üsluba işaret eder. Cami içerisindeki mihrap ve minber ise mermer işçiliğiyle yapılmıştır.

Duvar süslemelerinin arasından süzülen kitabe kuşağında ise Mülk Suresi görülebilir. Caminin iç alanı toplam 1000 metrekaredir. Avlu ve bahçe katıldığında ise 3000 metrekareye ulaşmaktadır.

Pertevniyal Valide Sultan Camii Fotoğrafları

Pertevniyal Valide Sultan Camii Yol Haritası

Pertevniyal Valide Sultan Camii Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir