amerika-cityPin
Ana sayfa » New York Gezilecek Tarihi Yerler

New York Gezilecek Tarihi Yerler

 

Her yıl milyonlarca yabancı turistin ziyaret ettiği New York, ABD’nin en gelişmiş ve zengin şehirlerinin başında gelmektedir.  New York gezilecek tarihi yerler, gerek yeşil alanları, gerek gece hayatı ve düzenli görünümü ile herkesin gidip görmek isteyeceği rüya kentlerden birisidir.  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve 1884 yılında yapılan Özgürlük Heykelinin bulunduğu efsane şehir New York gezilecek tarihi yerler yazımızda, New York’ta mutlaka görmeniz gereken 7 yer hakkında detaylar sunacağız. İşte rüya şehir New York’un gezip görülmesi gereken yerleri.

1. Times Meydanı

new-york-tarihiPin

New York’un Times Meydanı yani Times Meydanı, adeta şehrin kalbinin attığı meydan diyebiliriz.  New York’un en hareketli meydanı olan Times Square, oldukça canlı ve renkli görüntüsüyle, Amerika’yı ziyaret eden herkesin görmek için can attığı yerlerin başında gelmektedir.  Meydana gittiğinizde aşırı bir yoğunlukla karşılaşmanız muhtemelken, bu kalabalığın önemli bir çoğunluğunun da sizin gibi turistlerden oluştuğunu göreceksiniz.  Times meydanına gece yarısı dahi gittiğinizde göreceğiniz kalabalık, meydanın neden bu kadar ünlü olduğunun da bir göstergesi olarak karşınıza çıkacaktır.  Meydanın en fantastik yerlerinden birisi de, kırmızı merdivenleri olarak göze çarpmaktadır. Meydanda her milletten insanla karşılaşmanız mümkün olup, karşınıza sıklıkla Türk veya Arap birileri çıkarsa sakın şaşırmayın.  Meydandaki olağan üstü canlılık, Times Meydanı’nın dünya genelinde, “evrenin merkezi” olarak adlandırılmasına neden olmuştur. Şehrin ticari ürünlerinin mağazalarda sergilendiği bir alan olması sebebiyle de, alışverişin oldukça canlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca burası Amerika’da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Meydandaki insan trafiğinin günlük yaklaşık 400 bini bulduğunu söylersek,  Times Square hakkında yazdıklarımızın aslında ne kadar az olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

2. Metropolitan Sanat Müzesi

New-york-müzeleriPin

New York gezilecek tarihi yerler listemize konuk olan önemli mekânlardan birisi de, Metropolitan museum of art olmuştur. Metropolitan museum of art müzesi, dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. New York’ta Central Park’ın hemen yanında bulunan dünyanın en önemli müzesi, orta çağ sanatını ziyaretçilerine açmış harika mekanlardan birisidir. Müze tarihine baktığımızda 1880’li yıllara dayandığını görmek mümkündür. 1870’lerde yapılan çalışmalarda, dünyanın en değerli müzelerinden birisi haline gelmiştir. 1870’li yıllarda bu unvanı alan müzenin, 2018 yılına kadar olan gelişimini, hayal etmek dahi oldukça güçtür. İçerisinde resim galerileri, dünya uygarlıkları bölümü ve dekoratif sanatlara dair bölümler bulunan müze, New York gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerin başında gelmektedir.

3. Brooklyn Köprüsü

new-york-köprüleriPin

Amerikan filmlerinden de sıklıkla aşina olduğumuz Brooklyn köprüsü, New York gezilecek tarihi yerler arasında yer alan, önemli yapıtların başında gelmektedir.  Yapımına 1870 yılında başlanmış olan köprü, tam 13 yıllık bir çalışmadan sonra bitirilmiştir. Kuleleri dönemin en yüksek yapıları olarak tarihe geçmiş olan köprünün ana ayaklarının arası, 486 metredir.  Köprünün yapımına başlayan kişinin ve ardından yapımı üstlenen oğlunun ölmesinden sonra, yapımını sürdürmek isteyen 3. Kişinin de köprü çalışmaları esnasında geçirdiği kaza sonucu yatalak kalması, köprünün lanetli olduğu inancını yaygınlaştırmıştır. Bunların dışında bir kadının panik olup köprü yıkılıyor feryadından sonra çıkan kargaşada 12 kişinin hayatını kaybetmesi, köprünün lanetli olduğu düşüncesini iyice artırmıştır.

4. Rockefeller Merkezi

new-york-gezilecek-yerlerPin

New York gezilecek tarihi yerler yazımıza konu olan bir diğer yer ise, yine New York’ta Rockefeller center binası. Dev bir gökdelen olan Rockefeller center, tam tamına 70 kattan oluşuyor. Binanın son katına çıktığınızda, sizi eşsiz bir New York manzarası karşılıyor. NBC stüdyolarının bulunduğu Rockefeller center,  günlük 300 binin üzerindeki insana ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Dünyanın en zengin ailelerinden birisi olan Rockefeller ailesine ait olan binanın son katına çıkmak için, uzun süre asansör beklemeniz gerekebilir. Bahçesi buz pisti olarak kullanılan bu görkemli bina, evrenin kalbi olarak tanımlanan New York City’e ayrı bir güzellik katmış durumda. New York gezi rehberinize mutlaka katmanız gereken bu yer, oldukça fazla turist akınına uğramaktadır.

5. Grand Central Terminali

new-york-terminaliPin

Grand central Terminali New York gezilecek tarihi yerler listesinde yer alan, en eski tarihi yapılardan birisidir. Günlük yaklaşık olarak 750 bin kişiye hizmet veren Grand Central terminali, Favori mimarlık listesi tarafından hazırlanan oylamada, 13. Sırada yer almış harika bir tarihi yapıttır. Terminal bir istasyondan çok, tarihi bir yapı olma özelliği ile karşılıyor bizi. İstasyonda gezinirken, kendinizi tarihi bir filmin içinde hissetmemeniz için hiçbir neden yok. 67 farklı tren hattı bulunan terminalde, 48 tren peronu bulunuyor.  İstasyon sahasında farklı onlarca mağaza ve restoran bulunmakta olup, rahatlıkla alışveriş yapıp yemek yeme imkânı sunuluyor.  Geçmişi 1871’li yıllara kadar dayanan istasyonda, 1902’de talihsiz bir kaza sonucunda 17 insan hayatını kaybetmiş ve çok sayıda yaralanan olmuş.  Bugüne kadar tarihi kimliğini koruyan terminal,  New York şehrinin en fazla ziyaretçi alan bu yer,  Amerika’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

6. Çin mahallesi

new-york-tarihi-yerleriPin

Her milletten rengârenk insanı bir arada görebileceğiniz yerlerden birisi olan Chinatown, New York gezilecek yerler listemize çok çeşitli kültürü ile girmeyi başarıyor.  Çin Mahallesi adıyla anılan bu mahallede, Çinlilerin dışında farklı milletlerden birçok insan yaşıyor.  Çin nüfusunun en yoğun olduğu mahallede, Asya milletlerine mensup insanların çok yoğun bir şekilde yaşadığını söylemek mümkün. 100 Bin’in üzerinde nüfusu bulunan mahalle, anavatanlarından uzak olsalar da, kendi kültürünü korumayı başarmış Asya milletlerinin önemli barınağı halini almış durumda. Hem Amerika’da olup hem Asya seyahatinin ruhunu hissetmek istiyorsanız, mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Burada yaşayan insanlar neredeyse hiç İngilizce konuşmamaktadır. Birkaç dükkanın İngilizce olması dışında hepsi Çince yazılmıştır. Bunun yanında yöresel tatlarıyla da New York’a farklı bir kültür katmaktadır.

7. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

new-york-müzeleriPin

Projesine Harvard Üniversitesi öğrencisi olan Louis Agassiz tarafından 1800’lü yıllarda başlanan Doğa Tarihi Müzesi, New York gezilecek yerler listesinde en ilgi çekici yerlerden birisi olarak öne çıkıyor.  Bir üniversite öğrencisi olmasına rağmen zengin bağışçıların dikkatini çekecek düzeyde bir proje hazırlaması, şüphesiz ki Agassiz için hayatının en özel anlarından birisi olmuştur.  İlk inşası daha küçük bir alanda olan müzenin, günümüzde 25 ayrı binadan oluşan bir kompleks haline gelmesi ise, müze projesinin aslında ne kadar dâhice yapıldığını ortaya koymaktadır. Müze içerisinde hayvan fosillerinden binlerce yıllık ağaç köklerine, dinozor kalıntılarından okyanus canlılarına ait kalıntılara kadar, pek çok şeye rastlamanız mümkün.  Dinozor veya mamutlar gibi hayvanların orijinal kemiklerinin birleştirilerek, üzerine deri geçirilip gerçek bir görüntü kazandırılmıştır. Oldukça ilginç şeyler görebileceğiniz Amerikan doğa tarihi müzesi, dünyanın en büyük ve en ilginç müzelerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Amerika’da gezilecek yerler arasında bulunan doğa tarihi müzesi,  New York’ta kaçırmamanız gereken bir yer olmaktadır.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir