Pin
Ana sayfa » Mihrimah Sultan Camii Hikayesi | Hakkında Bilgi | Nerede | Sanal Tur

Mihrimah Sultan Camii Hikayesi | Hakkında Bilgi | Nerede | Sanal Tur

 

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, iskelenin hemen yanında bulunan Mihrimah Sultan Cami, diğer bir adıyla İskele Cami, Mimar Sinan tarafından 1543 yılında yapımına başlanmış ve 1548’de yapımı tamamlanarak açılmıştır.

Mihrimah Sultan Camii Hikayesi

Bu güzide yapıyı, Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan’dan olan kızı Mihrimah Sultan için yaptırmıştır. Hicri takvime göre ayın 14’ü olduğunda, caminin iki minaresi arasından Ay’ın doğuşu izlenebilmektedir. Mihrimah Sultan adına, Mimar Sinan tarafından yapılan bir diğer cami ise İstanbul Edirnekapı’da bulunur. Bu cami 1562- 1565 yılları arasında yapılmıştır. Dikdörtgen planlı olan caminin etrafında hamamlar, medrese ve külliye de bulunur. İstanbul’un altıncı ve en yüksek tepesinde bulunan caminin dört tarafında çok sayıda pencere bulunması, aydınlık ve ferah bir görünüm sunmuştur.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilgi

Yapının dıştan görüntüsü de içten görüntüsü de dikkat çekici mimari özelliklere sahiptir. Mimari yapısı için, sarkıt ve minare süslemelerinde saçları topuklarına kadar uzanan bir kadın figürüne benzetildiği söylenir.

  • Mimar Sinan tarafından, Mihrimah Sultan için yapılan bu iki cami hakkında yapıldığı dönemde çıkan söylentilere göre, Güneş ve Ay anlamına gelen Mihrimah ismine hoş bir atıfta bulunulmuştur.

Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan 21 Mart günü, Edirnekapı’daki caminin minaresi arkasından güneş batarken, Üsküdar’da bulunan caminin ardından ay doğmaktadır. Bu durum için bir kanıt bulunmasa da dilden dile dolaşmaya devam etmektedir. Her iki Mihrimah Sultan Cami, turistik açıdan önemli olan mimari yapılardır.

Mihrimah Sultan Camii Yol Haritası

Mihrimah Sultan Camii Nerede

Adres: Karagümrük, 34091 Fatih/İstanbul

Mihrimah Sultan Camii 3D Sanal Tur

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir