ankara-tarihi-yerler-mehmet-akif-ersoy-muzesi

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Hakkında Bilgi | Giriş Ücreti | Sanal Tur

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı bu ev, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ayrıca milli Mücadele sırasında burada yaşamaktadır. Bu evi zamanında Taceddin Dergahı şeyhi Tevfik Çiftdoğan tesis etmiştir.

  • Yer sıkıntısı yaşamaması için tahsis edilen ev, 1949 yılında müzeye dönüştürülmüştür.  İlerleyen zamanlarda dokusu bozulduğu için 1982 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığı tarafından yeniden restore edilmiş ve 1984 yılında güzel bir törenle ziyarete açılmıştır.

Bahçeli ve bahçesini duvarların kapadığı iki katlı bir ahşap ev olan bu bina, tarihi Ankara evlerini anımsatmaktadır. Mehmet Akif Ersoy’a ait birçok fotoğrafı görebileceğiniz eve tahta merdivenler ile ulaşabilirsiniz. Bir üst katta ise hem kendisinin hem de arkadaşlarının önemli kararlar aldığı dinlenme ve toplantı odası bulunuyor.

  • Toplantı odasının tavanı ise kalem işi süslemelerle zenginleştirilmiş göz alıcı bir noktadır. Mehmet Akif’e ait bir büst ve İstiklal Marşı’nın yer aldığı kitabe ise evin karşısında bulunmaktadır. Bunların yapım tarihi 2003’tür. Müze ziyaretinizde Mehmet Akif’e ait cep saati, yüzünün kalıbı, kişisel eşyaları, gözlük, tespih ve tüfek gibi eşyaları görebilirsiniz.

İlk başlarda İstiklal Marşı’nın yazılma yarışmasına katılmasa da yeterince nitelikli şiirler çıkmadığı için kendi katılmıştır. Yani İstiklal Marşı’nın yazıldığı bir evdir. İlhamını daima korumak için evin duvarlarına İstiklal Marşı’nın bazı dörtlüklerini kazıdığı bilinmektedir. Bu nedenle Ankara’nın tarihi yerleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Ankara Gezilecek Tarihi Yerler: 19 Turistik Mekan

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Nerede

AdresHacettepe, Mehmet Akif Ersoy Sk. 9 C, 06230 Altındağ/Ankara

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri: Müze, resmi tatiller dışında (cumartesi, pazar vs.) her gün 10:00-12:00 ve 14:00-16:00 arası ziyarete açıktır.

Giriş Ücreti: Bulunmamaktadır.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Haritası

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Sanal Turu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here