beyler-beyi-sarayi
beyler-beyi-sarayi

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul Üsküdar’ın Beylerbeyi bölgesinde bulunur. Köşkleri ve set bahçeleriyle oldukça ihtişamlı bir yapıdır. Boğazın hemen dibinde bulunan saray 19. yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.  Milli Saraylar kapsamında devletimiz tarafından koruma altına alınmıştır. Beylerbeyi Sarayı ile çevresi hem Osmanlı Döneminde hem de Bizans Döneminde önemli sayılan bir bölgedir.

Beylerbeyi Sarayı Mimarı Kimdir? Hangi Padişah Döneminde Yapıldı?

Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından Mimar Sarkis Balyan’a 1861-1865 yılları arasında yaptırılmıştır.

Bizans Döneminde İstavroz Bahçesi olarak anılan saray Osmanlı zamanında ilk saray yapısına kavuşmuştur. II. Mahmud’un saray haline getirdiği alanda Sultan Abdülaziz döneminde çok ciddi bir yangın çıkmıştır. Önemli hasar alan yapı tamamen yıktırılarak 1863-65 yılında yeniden inşaa ettirilmiştir.

Beylerbeyi Sarayı Mimari Özellikleri

3000 metrekarelik bir alana kurulu olan yapı bugünkü haline Sultan Abdülaziz döneminde kavuşmuştur. Sarayda Deniz köşkleri, Ahır Köşk, tarihî tüneli, Sarı Köşk, set bahçeleri ve Mermer Köşk gibi farklı ek bölümler vardır. Günümüzde Mabeyn ve Harem bölümlerinin bulunduğu ana yapı ziyarete açık haldedir.

Beylerbeyi Sarayı Tarihçesi

Geçmişte yazlık saray ve devlet konuk evi olarak kullanılan Beylerbeyi Sarayı bahçesi ve köşkleri ile seyir zevki oluşturmaktadır. İç kısmı tamamen Osmanlı mimarisini gözler önüne sererken dış kısımdan batılı mimari yansıtmalarına sahiptir. Osmanlı Döneminde burada Fransız İmparatoru III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugénie ve Alman İmparatoru II. Wilhelm gibi dönemin siyasete yön veren isimleri ağırlanmıştır. Devletin yazlık olarak kullandığı sarayın içinde heykeller, havuzlar ve set bahçeleri vardır.

Osmanlı Döneminde Beylerbeyi Sarayı konuk evi olarak kullanılırken bu durum ülkemizin Cumhuriyet devrinde de devam etmiştir. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında burada İran Şahı Pahlevi’yi ağırlamıştır. Mermer köşk cepheleri, altın nakış işçiliği, ahşap oymacılığı gibi birçok farklı süsleme ve sanat burada bulunmaktadır. Beylerbeyi Sarayı’nın zemininde üzeri camla örtülü suyunu denizden alan bir havuz vardır. Ayrıca buradaki Ahır Köşk padişahların atlarının bakımı için yapılmıştır.

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti 2022

 • Yabancı Turist: 60 TL
 • Yerli Turist: 30 TL
 • İndirimli Bilet: 10 TL
 • Bahçe: 5 TL

Beylerbeyi Sarayı Eserleri

 • Deniz köşkleri
 • Tüneli
 • Set bahçeleri
 • Ahır Köşk, Mermer Köşk
 • Hereke halılar
 • Uzakdoğu porselenleri
 • Baccarat Kristali Avizeler
 • Neoklasik, Barok ve Rönesans sanat üslubunun izlerini sarayda bulabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı Ziyaret Saatleri

Beylerbeyi Sarayı pazartesi hariç diğer günler ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri ise 09:00-18:00’dır. Sarayda müze kart geçmektedir. Bir saat öncesinden gişeden biletinizi almalısınız.

Beylerbeyi Sarayı Nerededir?

Adres: Beylerbeyi, Abdullahağa Cd., 34676 Üsküdar/İstanbul

Beylerbeyi Sarayı Yol Haritası

Beylerbeyi Sarayı Sanal Tur 3D Mekan

Beylerbeyi Sarayı İçi 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here