Pin
Ana sayfa » Bozdoğan Su Kemeri Tarihi, Nerede, Mimari Özellikleri, Harita

Bozdoğan Su Kemeri Tarihi, Nerede, Mimari Özellikleri, Harita

 

Tüm dünyada Valens Su Kemeri olarak bilinen Bozdoğan Su Kemeri’nin geçmişi Romalılara dayanır. 4. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen kemer, adını alan Roma İmparatoru Valens tarafından yaptırılmıştır. Su ihtiyacınız karşılamak için kullanılan kemer, Osmanlı döneminde de çeşitli restorasyonlar geçirerek kullanılmaya devam edilmiştir.

Günümüze kadar gelen su kemeri zamanında yapılandan 50 metre daha kısadır. Ziyaretiniz sırasında görebileceğiniz 921 metrelik bir bölümü bulunmaktadır. Kemerin 306 ve 307 yılında 1. Konstantin döneminde inşası başlamıştır. Fakat onun döneminde tamamlanamamıştır. Valens tarafından devam eden kemerin tamamlanması 378 yılını bulmuştur. Bugün kısmen Beyazıt Meydanı’nın bulunduğu yer kabul edilen Theodosius Forumu’nda kemer hizmete açılmıştır.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Kemer, 2. Theodosius döneminde halk hamamlarına ve imparatorluk sarayına su ihtiyacınız karşılamak için bağlanmıştır. Zaman içinde bir depremde hasar aldığı düşünülen kemer, bu sayede Binbirdirek ve Yerebatan Sarnıcı ile bağlantısı oluşturulmuştur. Bu bağlantı 1. Justinianus döneminde gerçekleşmiştir.

Bozdoğan Su Kemeri Hakkında Bilgi Osmanlı Dönemi

Su kemeri hakkında bilgi almak istiyorsanız inceleyebileceğiniz tarihi geçmişi şunlardır:

  • Fatih Sultan Mehmet döneminde Topkapı Sarayı’na su ihtiyacını karşılaması için bir hatla birleştirilmiştir.
  • 1509 yılında meydana gelen depremde hasar alsa da yeniden onarılmıştır.
  • Beyazıt döneminde de su ihtiyacını artırmak için kemere yeni bir hat daha çekilmiştir.
  • Bozdoğan Su Kemeri’ne Kanuni Sultan Süleyman döneminde de eklemeler yapıldı. 47 ve 51. Kemerler Gotik tarzda yeniden tasarlandı.
  • Rezerv sistemini genişletmek için Belgrad Ormanları’ndaki su kemeriyle birleştirildi. Bu birleştirme işlemi Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.
  • Mustafa döneminde 41 ve 45. Su kemerleri değişim yaşamadan onarılmıştır.
  • Ahmet döneminde de rezerv sistemi onarılmıştır.
  • 1912 yılında Bozdoğan Su Kemeri’nin 50 metrelik bölümü yıkılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Aynalıkavak Kasrı Tarihi, Nerede, Giriş Ücreti

Bozdoğan Su Kemeri Mimari Özellikleri

İstanbul tarihi yerler arasındaki kemerin toplam uzunluğu 971 metredir. Kemerin en dipten en yüksek kısmı arasındaki mesafede 29 metredir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 65 metredir. Kemer aktif olarak yaklaşık 1500 yıl kullanılmıştır. Yapının bazı kısımları çift bazı kısımları da tek katlıdır.

Günümüzde kemerin temelleri yerin yaklaşık 5.5 metre altta bulunmaktadır. Fatih Camii yapılmasından sonra dümdüz olan kemer yolunda bükülmeler gerçekleşmiştir. Kemerin inşasında taş bloklar, çimento, demir mengene,  dörtgen ve yedigen taşlar kullanılmıştır. Yaklaşık 3.70 metrelik sütun kalınlıklarıyla da ilgi çekmektedir.

Bozdoğan Su Kemeri Nerede

Adres: Kalenderhane, Avrupa Yakası, 34083 Fatih/İstanbul

Bozdoğan Su Kemeri Yol Haritası

Bozdoğan Su Kemeri Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir