Malta'nın Tarihi YerleriPin
Ana sayfa » Malta’da Gezilecek Tarihi Yerler

Malta’da Gezilecek Tarihi Yerler

Sicilya ve Kuzey Afrika kıyıları arasında sıkışmış olan Malta, ziyaret edilmesi gereken çok sayıda tarihi bölge ve yapıya sahip küçük bir takımadadır. Adalar sadece yılda 300 günden fazla güneş ışığı almakla kalmıyor, aynı zamanda berrak mavi suları da Akdeniz’in en temiz bölgelerinden. Malta’nın en eski tarihi neolitik döneme kadar uzanan, inanılmaz sayıda tarihi bölgesi mevcut.

Attard

Malta’nın merkezindeki “Üç Köy” ün en büyüğü olan Attard, çok sayıda kokulu narenciye bahçeleriyle tarihi olarak tanınan şirin bir kasabadır. Bugün, bu bahçelerin çoğu özel mülk üzerindedir, ancak ziyaretçiler hala güzel San Anton Bahçeleri’ni görmek için buraya akın ediyorlar. Bahçelerde yürüyüş ya da piknik yapmak için çok sayıda pitoresk yer vardır, ancak ziyaretçiler yıllık Shakespeare Festivali ve ara sıra çiçek yarışmalarına da katılıyor. Şehrin küçük boyutuna rağmen, diğer önemli turistik yerler arasında 17. yüzyıldan kalma bir saray, Ta’Qali Pazarı ve 16 km uzunluğundaki bir su kemerinin kalıntıları bulunmaktadır.

Birgu

Città Vittoriosa adıyla da bilinen Birgu, Doğu Malta’nın üç müstahkem kentinin en eskisi. Büyük Liman’da yer alıyor ve bunun nedeni zengin bir denizcilik ve askeri tarihe sahip olmasıdır. Şehir surlarla çevrili, ancak üç farklı kapıdan girilebilir. Tarihi cazibe merkezleri arasında, Notre Dame Kapısı, St. Angelo Kalesi ve 200 yıldan uzun bir süredir adadaki Engizisyonun merkezi olan Inquisitor’s Palace bulunmaktadır. Malta Denizcilik Müzesi ve Malta Savaş Müzesi de dahil olmak üzere birçok değerli müze bulunmaktadır.

Birzebbuga

Malta’nın başkentine sadece 8 km uzaklıkta bulunan Birzebbuga, popüler bir sahil beldesidir. Çok sayıda restoran, mağaza ve diğer turistik imkanlar sunan Pretty Bay’in kumlu plajı pek çok turist trafından ziyaret ediliyor, ancak St. George’s Koyu’ndaki kayalık plaj şnorkelle yüzme, denizciler ve balıkçılar için popülerdir. Birzebbuga uzun ve renkli bir tarihe sahiptir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir