Andorra gezilecek tarihi yerlerPin
Ana sayfa » Andorra’da Gezilecek Tarihi Yerler

Andorra’da Gezilecek Tarihi Yerler

Fransa ve İspanya arasındaki doğu Pirene dağlarında yükselen Andorra, seyahat güzergahlarında genellikle göz ardı edilen küçük bir ülkedir. Ama küçük olmasına rağmen, Andorra, mükemmel kayak tepeleri, yürüyüş parkurları ve güzel dağ manzarasıyla Avrupa’da çokça tanınmaktadır. Yüksek dağ zirveleri arasında sıkışmış birkaç küçük kasaba ve köyden oluşan Andorra, Barselona’ya güneyden ve Toulouse’dan kuzeye doğru sadece üç saatlik bir sürüş mesafesinde yer alıyor ve bu da zaman ayırabildiğiniz takdirde ideal bir günlük gezi haline geliyor. Çoğu ziyaretçi için ana cazibe merkezi, Andorra La Vella, yürüyerek geçmek için yeterince küçük, ancak birçok dükkan ve yemek imkanı sunan hareketli ana caddeyi sunan başkenttir. Aynı zamanda pek çok ortaçağ kilissi mevcuttur.

Kayakçılar ve snowboardcular, Pas de la Casa ve Grau Roig Kayak Alanı için bir üs olan küçük Encamp kasabasına akın ediyor. Gezginler için diğer ilgi çekici yerler, dağların yükseklerinde yer alan El Serrat’ın pitoresk köyleri ve her ikisi de başkentin kuzeybatısındaki Valira del Nord Vadisi’nde bulunan Marti de la Cortinada kilisesi ile La Cortinada’dır.

Başkent: Andorra la Vella

Andorra’nın başkenti Andorra la Vella’nın doğusundaki Pirene’deki yüksekte bulunan bu yerleşim yeri, küçük ülkenin en işlek turistik yeri. 1,029 metre yükseklikte, dünyanın en yüksek başkentlerinden biri (aynı zamanda 25.000’den az nüfuslu bir başkent). 2.317 metrelik Pic d’Enclar dağının doğu tarafındaki Gran Valira nehri üzerinde yer alan şehrin ana caddesi, birçok galeri, kafe ve restoranın yanı sıra hediyelik eşyalardan yerel sanat ve el işlerine kadar her şeyi satan dükkanlarla doludur. En gözde mekanlar arasında 1580 yılında inşa edilen Casa de la Vell binasıdır.

Kış Harikalar Diyarı: Vallnord

Pirenelerdeki en popüler kış sporları yerlerinden biri olan Vallnord, Avrupa’nın dört bir yanından gelen kayakçıları ve snowboardçuları birçok yamaçlarıyla etkiliyor. Andorra’nın kuzey kesimindeki Vallnord, keşfetmek için çok büyük bir arazi sağlayan eşsiz kayak merkezlerine sahip. Yeni başlayanlar ve deneyimli kayakçılar için farklı parkurlar bulunuyor.

Sant Joan de Caselles Kilisesi

Ülkenin en güzel Romanesk şapellerinden biri olarak kabul edilen bu görkemli eski taş bina 11. yüzyıldan kalmadır ve özellikle ilginç fresklerle süslü güzel iç mekanlarının yanı sıra, St. John ve Apocalypse gibi birçok ilginç özelliği barındırmaktadır. Bu iyi korunmuş kilisenin diğer özellikleri, haç şeklindeki Romanesk Stucco figürü ve etrafını saran eşsiz polikrom boyası ile koro ızgarasıdır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir