Pin
Ana sayfa » İstanbul Aya Yorgi Kilisesi Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri

İstanbul Aya Yorgi Kilisesi Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri

İstanbul gerek tarihi gerek kültürel mimari yapılarıyla geçmişten günümüze ülkemizin en önemli şehirlerinden bir olmuştur. İçerisinde pek çok farklı milletlere ait kültürel yapılar bulunduran şehrimizde en önemli yapılardan biri de Aya Yorgi kilisesi, Aya Yorgi Manastırıdır. Kesin tarihi belli olmamakla birlikte Aya Yorgi Manastırının kuruluş tarihi patrikhaneden alınan bilgilere göre 1751’dir.

Bu manastır Büyükada’da 204 metre yükseklinde yüce tepede kurulmuştur. Adını Hristiyan olduğu için öldürülen Aziz Georgios’tan alan bu kilise 1905 yılında kurulmuş 1909 yılında hizmete açılmıştır. Adı Aya Yorgos olan ancak zamanla Aya Yorgi olarak adlandırılan bu kilise Hristiyanlarca dileklerin kabul olduğu yer olarak ifade edilir. Ortodoksların göz bebeği haline gelen bu kilise bin yıl öncesinden günümüze kadar varlığını koruyabilmiştir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Aya Yorgi Kilisesi Hakkında Bilgi

Kilise hakkında birçok rivayet ve birçok motif geçmişten günümüze süre gelmiştir. Kilise duvarlarında çok fazla önemli motifler bulundurmaktadır. Bunlardan biri de rivayetlerde yer alan anlatımlara göre denizden çıkan canavarı mızrağı ile öldürmeyi başaran Saint George motifidir. Aya Yorgi kilisesinin Saint George için yapıldığı da söylenmektedir.

Aya Yorgi Manastırı içerisinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi Hristiyanlar için önemli bir dini yapıdır. Hristiyan Ortodoksların göz bebeği olan bu kilise Hristiyanların iki hac yerinden biridir. Özellikle dini önemi olan günlerde yani 23-24 Nisan tarihlerinde bu kilise Hristiyanlar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Yoros Kalesi 2022 | Tarihi | Mimari Özellikleri

Anlatımlara göre bu tarihlerde Aya Yorgi kilisesini ziyaret ederseniz dilekleriniz kabul olmaktadır. Azap yokuşunda yalın ayakla sessiz bir şekilde durduğunuz takdirde dilekler kabul olmaya bir adım yaklaşmaktadır.

Aya Yorgi Kilisesi Nerede?

Büyükada-nizam, Insel Büyükada, 34970 Adalar/İstanbul

Aya Yorgi Kilisesi Hikayesi

Şehir Bizans döneminde düşman işgali olduğu için o dönemin papazları kutsal eserleri kurtarmak ve korumak için toprağa gömmüşlerdir. Efsaneleriyle ünlü olan Aya Yorgi ise bir gün bir çobanın rüyasına girer. Rüyasında çobana bir yol tarif eder ve çoban bu yolu takip eder. Çoban, çan sesini duyana kadar kilisenin yokuşundan ilerler. Daha sonra Aya Yorgi bu sesi duyduğu yerde durmasını ve toprağı kazmasını ister. İşte bu olaydan sonra kilisede günümüzde sergilenen kutsal eserler ortaya çıkmıştır.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Beyazıt Camii Tarihçesi, Nerede, Özellikleri

Aya Yorgi Kilisesi Giriş Ücreti

İstanbul Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Kilisesi’ne giriş ücretsizdir.

2 kmlik dik bir yokuşa sahip olan kiliseye yayan çıkmak yorucu olabilir. Fakat 20 dakikalık bir yolculuk buna değecektir.

Aya Yorgi Kilisesi Ziyaret Saatleri

Kilisede yapılan ayinler sebebiyle pazar günü 09:00-12:15 arası ziyarete kapalıdır. Bunun dışında her gün 08:00-16:00 arası ziyarete açıktır.

Aya Yorgi’de Nasıl Dilek Dilenir?

Burada dilek dilemek için ziyaretçiler bu dik yokuşu çıkmak zorunda kalıyor. Yokuşun başında bulunan ağaca ip bağladıktan sonra bu iple kiliseye ulaşılmaya çalışılıyor. Eğer ip kiliseye vardığınızda kopmazsa dilekleriniz gerçekleşiyor. Geçmiş senelerde dilekleri gerçekleşenlerde bunu kutlamak için şeker dağıtıyor.,

Aya Yorgi Kilisesi Yol Tarifi

Aya Yorgi Kilisesi Sanal Tur – 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir