Pin
Ana sayfa » Bartın Amasra Gezilecek Tarihi Yerler

Bartın Amasra Gezilecek Tarihi Yerler

 

Bartın hakkında bilgi: Bartın tarihi yerler ve Amasra tarihi yerler arasında birçok tarihi ve turistik mekan bulunuyor. Karadeniz’in kıyı şeridinde bulunan Bartın, yeşil doğasıyla görenleri cezp ediyor. Düzenli bir rejimi olan Bartın, dört mevsim bolca yağış alıyor. Avcılık ve balıkçılığa müsait olan Bartın, balık çeşidi yönünden çok zengin. Yaklaşık 200 bine yakın nüfusu olan Bartın’ın üç ilçesi vardır. Bartın ilçeleri, Amasra, Kurucaşile ve Ulus’tur. Bartın tarihi yerler listemizde de görebileceğiniz üzere tarihsel açıdan büyük zenginliklere sahiptir.  Bartın’ın ilk yerleşim tarihi M.Ö 13. Yüzyıla kadar gitmektedir. Bu yüzden Bartın’ın tarihi yerleri bir hayli değerli ve görülmesi gerekiyor. Yazları sıcak, kışları ılık olan şehir ılıman iklim tipine sahiptir. Sizler için derlediğimiz Bartın gezilecek yerlere bakmadan yolculuğa çıkmayın.

Amasra Kalesi

 

amasra-tarihi-yerlerPin
amasra kalesi

Şehir merkezinde bulunan Amasra Kalesi, Bartın gezilecek yerlerin başında bulunuyor. Sahil kenarına mükemmel manzarasıyla eşlik eden kale, iki kaleden oluşuyor. 14. Ve 15. Yüzyılda Cenevizliler döneminde onarım gören kalenin birbirine bağlanan yerlerinden biri Sormagir Kalesi diğeri Zindan Kalesidir. Kemere denilen köprüyle birbirine bağlanıyor. Kalenin doğu tarafındaki surlar 65 metre uzunluğundadır.

Kuzey bölümü ise 200 metre uzunluğunda. Bartın tarihi eserler içindeki kalenin bazı bölümleri yıkılmıştır. Sormagir kalesinin bir bölümünde sur yoktur. Çünkü denize çok dik bir haldedir. Çok sayıda figür bulunan kalede sonradan camiye dönüştürülmüş, Fatih Camii bulunuyor. Çevresinden şehrin muhteşem manzarasını ayaklarınıza getiren kale, Bartın turistik yerler içinde yabancılarında ilgisini çekiyor. Yerli halkın ayakkabılardan yaptığı saksılar, kaplar ve tencereler ise kesinlikle görülmesi gerekiyor.

Amasra Müzesi

amasra-tarihi-yerlerPin
amasra müzesi

Bartın’ın yerleşik hayata geçmesi binlerce yıl önce olduğu için Bartın tarihi eserler sık sık çıkmaktadır. Çıkarılan eserler ilk aşamada belediye binasında sergilenirken 1982 yılında hizmete açılan günümüz binasında sergilenmeye başlamıştır. Amasra’nın ilk müzelerinden olan bu yer sade tasarımı ve kronolojik sıralamasıyla dikkat çekiyor. Amasra Müzesi, dışı itibariyle de Bartın gezilecek tarihi yerler arasındadır.

Kare planlı yapılan ve taştan oluşan müze, içerisinin tarih koktuğunu kanıtlıyor. Müzenin bahçesinde de taş eserler, mezar steli, heykeller ve sütunlar bulunuyor. Müzede çocuklar içinde öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için lazerli şovlar bulunuyor. Toprak kaplar, koku şişeleri, süs eşyaları, testiler ve çeşitli heykeller 1. Nolu Arkeolojik Salonda yer alıyor. 1. Nolu etnografik salonda ise Osmanlıya ait mutfak araç gereçleri, silahlar, mühürler, seramikler ve süslü kaplar bulunmaktadır. Toplam ise dört sergi alanı bulunmaktadır.

Kuşkayası Yol Anıtı

amasra-kus-anitiPin
kuş kayası yol anıtı

Roma imparatoru tarafından yaptırılan Kuş Kayası Yol Anıtı M.S 41. Yıllara tekabül eder. Amasra’ya 4 kilometre uzaklıkta olan bu anıtta bir roma askeri ve bir kartal yer alıyor. Kabartma bir şekilde yapılan anıt el emeğini gözler önüne seriyor. Önünde oturma sediri bulunan anıtta fotoğraf çektirebilirsiniz.

Bartın tarihi yerler listesinin simgesi olan anıt, İmparator Germanicus’un kendi krallığı adına yaptırdığını anlatan kitabesi yer alır. Anıtta zaman içinde yıkılan bir adet çeşme olduğu düşünülüyor. Dünyadaki nadide eserlerden biri olan anıt, doğal yapıların geçmişte bile nasıl sanat eserine dönüştürüldüğünün bir kanıtıdır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen bu yer, bölge turizminin canlandırılması içinde önemlidir. Anadolu’daki tek yol anıtı olan Kuşkayası, yaklaşık 5 kilometrelik bir yol üzerindedir.

Fatih Cami

bartın tarihi yerlerPin
bartın fatih cami

Bartın turistik yerler arasında bulunan Fatih Cami, şehrin simgesi haline gelen tarihi eserlerdendir.  Bunun sebebi ise 9. Yüzyılda yapılmış bir Bizans kilisesi olmasıdır. Dönemin kültürel ve siyasal yapısını yansıtan cami, kesme taştan yapılmıştır.

Camiye giriş ise 5-6 merdivenle ahşap kapıdan yapılmaktadır. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı fethetmesi üzerine, kilise camiye çevrilmiştir. Bartın’ın tarihi eserleri arasına girmeyi başaran caminin dikkat çeken özelliğinden biri Cuma hutbesinde kılıç çekilmesidir. 1887’de ahşap tavan ve çatısı yapılarak beşik tonoz kaldırılmıştır. Bu sayede günümüze kadar gelebilmiştir.

Küçük Kilise

bartin-tarihi-yerlerPin
bartın küçük kilise

Eski bir şapel olan Küçük Kilise, 15. Yüzyılda mescide dönüştürülmüştür. 1930 yılında kapatılsa da 2002’de onarılarak Bartın’ın tarihi mekanları arasına girmiştir. Özel desenli pencereler ve üstü örtülü ahşap kapısı, dikkat çeken noktalardan oluyor.

Renkli kesme taşların kullanıldığı Küçük Kilise’de Hz İsa’nın göğe yükselişi sembolize edilmiştir. İçinde bazılarının hasar gördüğü freskler yer alıyor. Sol tarafta yer alan dışa doğru çıkık apsisi ise yarım daire şeklindedir. Ayrıca üç adet kemerli dar bir pencere bulunuyor. Kaleiçi mahallesinde bulunan kilise, Yalıkapı sokakta bulunuyor. Bir zaman cami bir zaman kültür sanat evi olarak kullanılan kilise, ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

–>Türkiyenin 100 adet tarihi yerlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir