Pin
Ana sayfa » Yalova’da Gezilecek Tarihi Yerler

Yalova’da Gezilecek Tarihi Yerler

Yalova Gezilecek Tarihi Yerler

Yalova gezilecek tarihi yerler bakımından zengin bir ülkedir. Türkiye’nin kuzeybatısında bulunan Yalova Marmara bölgesinin incilerindendir. Şehirde birçok tarihi yerler ve turistik mekanların yanı sıra kafa dinleyebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Kültür turizmi açısından ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir.

Yüz ölçümü açısından ülkemizin en küçük illerindendir. Yalova gezilecek tarihi yerler listesine ekleyebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. İklim tipi yumuşak olan şehrin bir bölümü Marmara deniziyle çevrilmiştir. En güzel tatil yerlerini siz de yazımızda okuyarak, fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle çeşitli tarihi eserleri inceleyebilirsiniz.

Hersekzade Ahmet Paşa Cami

yalova-tarihi-camisiPin

15. yüzyıl Yalova tarihi eserlerinden olan Hersekzade Ahmet Paşa Cami, Altınova ilçesinde ziyaretçilerini bekliyor. Etrafını küçük ağaçların kapladığı cami 1957 ve 2007 yılında onarım görmüştür. Üzerinin çatıyla örtülü olduğu caminin kubbesi simetrik olarak yerleştirilmiştir. Maneviyatı içinizde hissedeceğiniz bu Yalova’nın tarihi yerleri arasında önemli bir konuma sahiptir.

Dört adet sütunuyla ayakta durmayı başaran bu yapı, turistler tarafından da ilgi görüyor. Camiye giriş ahşap bir kapıdan yapılıyor. Cami adını yaptırdığı kişi tarafından almıştır. Kesme taştan yapılan camide tuğladan yapılmış tek şerefeli ve dar gövdeli minare yer almaktadır. Ayrıca cami çevresinde Hersekzade Ahmet Paşa’ya ait bir de türbe bulunuyor. Ahşap kündekari pencereler ise caminin hoş detaylarındandır. Siz de Yalova gezinizde kısa bir sürede burayı bitirebilirsiniz.

Elmalık Kalesi

yalova-tarihi-kalesiPin

Köye 500 metre uzaklıkta bulunan Elmalık Kalesi, Yalovada gezilecek yerler arasındadır. Savunma amaçlı yapılmadığı düşünülen kalede su sarnıcı, tünel ve ambar gibi alanlar bulunmuyor. Kimlerin hangi tarihte yapıldığı bilinmediği için detaylı bir bilgi alınamıyor. Kalenin çevresinden 2 yol geçmektedir. Bu iki yola hakim bir alanda kurulmuştur.

Marmara denizini ziyaretçilerinin ayağına getiren kale, Türkiye de gezilecek yerler arasındaki kalenin çevresinde yüksek tepeler yer alıyor. Kale burçlarının izleri hala görülebilen kalenin yapım tarihi 11. Veya 12. Yüzyıl arası olduğu düşünülüyor. Genellikle tehlikeli durumlar için sığınma yeri olduğu tahmin ediliyor. Bugün tamamen yıkık bir durumda olan kale Kurtuluş Savaşı’na kadar sağlam durumdaydı. Yalova Tarihi yerler arasındaki kaleye güney taraftan kolayca çıkarak gezebilirsiniz.

Yürüyen Köşk

Herkesin hikayesinin az çok bildiği Yürüyen Köşk, Yalova da gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor. Atatürk için yapılan köşkün yeri beğenilmediği için değiştirilmek isteniyordu. Fakat yıkılması da zahmetli ve masraflı olacaktı. Bunun için köşkün taşınması fikri geldi. 28 ton ağırlığındaki yapı, 5 aylık bir süreçte taşındı. Sonuç başarılı olacak ki bunca yıldır yerinden hiç oynamadı.

Bir ağaç için koca binayı yerinden oynatan Mustafa Kemal Atatürk, yeşil bir Türkiye için örnek davranış sergilemiştir. En güzel tatil yerleri arasında bulunan köşkün adı Yürüyen Köşk olarak kalmıştır. Raylar aracılığıyla taşınan köşk, 1930 yılında tamamlanmıştır. Yalova gezilecek tarihi yerler listesine eklemeniz gereken köşk, 2006 yılındaki restorasyonla gezilmesi için açılmıştır. Etrafındaki yeşil manzara ve deniz manzarası bir hayli hoştur.

Kent Müzesi

Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan Kent Müzesi, 1908 yılında hükümet konağı olarak açılmıştır. Yalova’nın işgali sırasında işgalciler tarafından kullanılan bina 1968 yılında yıkılmıştır. Yalova tarihi yerlerinin sergilenmesi için tekrardan açılması karar kılınan bina, 2013 yılında hizmete açılmıştır.

Kent tarihine ait bilgilerin geçmişten günümüze kadar sergilendiği müzede, Yürüyen Köşk’e ait maket bulunmaktadır. Etnografik eserlerin yanı sıra hamamıyla ünlü olan kentin müzesinde hamam sergisi de yer alıyor. Yalova tarihi eserleri, balmumu heykelleriyle müze canlı bir hale getirilmiştir. Üst kat ise resim ve farklı sergiler için kullanılıyor. Müzede yer alan bilgilendirme panolarıyla resimli bir şekilde kent ve Yalova tarihi mekanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Açık Hava Müzesi

Yalova’nın tarihi yerleri arasında bulunan Açık Hava Müzesi, şehirde yapılan kazılar sonrasında çıkarılan eserleri sergilemektedir. Geniş bir alana yapılan müzede yürüyüş yolunda gezerek, bitkilerin arasındaki tarihi eserleri görebilirsiniz. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserleri barındıran müze, görülmesi gereken yerler arasındadır.

Lahitlerden, tarihi sütunlara mezar taşlarından tabletlere kadar birçok eser bulunuyor. Arkeopark olarak da bilinen bu yer Yalova’nın en eski tarihi eserlerini barındırıyor.

Önerilen Yazılar

Bolu’da Gezilecek Tarihi Yerler

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir