ihlamur kasri tarihi mimari ozellikleri giris ucreti ziyaret saatleriPin
Ana sayfa » Ihlamur Kasrı 2023 | Tarihi | Mimari Özellikleri | Giriş Ücreti | Ziyaret Saatleri

Ihlamur Kasrı 2023 | Tarihi | Mimari Özellikleri | Giriş Ücreti | Ziyaret Saatleri

 

19. yüzyıl kasırlardan olan Ihlamur Kasrı tarihi ile herkesin ilgisini çekiyor. Sultan Abdülmecit döneminde yaptırılan bu kasrın eski ismi Merasim Köşkü’dür. Yapının mimarı ise Nigoğos Balyan’dır. Kesme taştan inşa edilen bu tarihi eser, padişahların dinlenmek amacıyla kullandığı bir yapıdır.

Bölge bulunduğu konum itibariyle bir doğa harikası olduğu için padişahların gözde yerlerindendi. Bu bölge daha önce Hacı Hüseyin Ağa’ya ait bir bağdı. Bu bağlar devlet hazinesine geçtikten sonra bölge has bahçe olarak kullanıldı. 3. Selim de ziyareti sırasında 1791 tarihinde buraya çeşitli havuzlar inşa ettirerek bölgeyi zenginleştirdi.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Ihlamur Kasrı Hikayesi

ihlamur kasri icinde neler varPin
ihlamur-kasri-icinde-neler-var

Bölge 1. Abdülhamit ve 2. Mahmut’un da uğrak yeriydi. Padişahlar burada dinlenmenin yanı sıra atış alıştırması için de geliyordu. Hatta bölge içerisinde padişahların atışlarının kaydedildiği nişan taşları da dikkat çekici tarihi eserler arasındadır.

1839 – 1861 yılında yaptırılan Ihlamur Kasrı’nın peyzaj çalışmaları da Alman bahçıvanlar tarafından yapılmıştır. Bu bahçıvanlar aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı’nda da görevliydi. Yani kasra ne kadar önem verildiği buradan anlaşılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Rüstem Paşa Camii Tarihi, Mimari Özellikleri

Abdülmecit burayı yaptığında bölgeye “Nuzhetiye” ismini uygun görmüştür. Mutluluk ve neşe anlamlarına gelen bu isim, Ihlamur Kasrı’nı gayet iyi tanımlıyordu. Bu yapıyla birlikte bir de Maiyet Köşkü inşa edilmiştir. Maiyet Köşkü’ ise Ihlamur Kasrı’nın hemen ilerisindedir. Bu köşkün çevresi oturma alanı olarak düzenlendiği için ziyaretiniz sırasında çevrenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ihlamur Kasrı Mimari Özellikleri

ihlamur kasri mimari ozellikleriPin
ihlamur-kasri-mimari-ozellikleri
  • Tek katlı bir tarihi yapı olan Ihlamur Kasrı, işlemeleri ve süslemeleriyle mimari açıdan dikkat çekicidir.
  • İnşa malzemesi kesme taş olan tarihi mekan, dikdörtgen bir plan üzerine yapılmıştır.
  • Kasra giriş sağ ve solda yer alan şık tasarımlı hafif dönüşlü merdivenlerden gerçekleşiyor. Günümüzde müze olarak kullanılan Ihlamur Kasrı içerisi de barok dönem anlayışına göre dizayn edilmiştir.
  • Maiyet Köşkü ise kısmen sade bir mimari anlayışa sahiptir. 1985 yılında müzeye çevrilen Ihlamur Kasrı, 1987’de yenilenerek günümüzdeki halini almıştır.
  • Çevresini yüksek duvarların kapattığı bir mesire alanında yer alan kasır, Abdülaziz döneminde birçok aktivite ve pehlivan güreşlerine sahne olmuştur.
  • Kasrın içerisinde döneme ait mobilyalar bulunmaktadır. Varaklı mobilyalar, varaklı mekan tavanı ve işlemeli duvarlar oldukça dikkat çekicidir.

İlginizi Çekebilir: Saint Esprit Kilisesi (Katedrali) Tarihi Hakkında Bilgi, Mimari Özellikleri

Ihlamur Kasrı Nerede

Adres: Teşvikiye, Nişantaşı Ihlamur Yolu Sk., 34357 Şişli/İstanbul

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri 2023

Ihlamur Kasrı 2022 itibariyle ziyaret saati 09:00 – 18:00 arasındadır. Gişeden biletler 17:00’a kadar alınabilir. Pazartesi günü kapalıdır.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti 2023

Ihlamur kasrı giriş ücreti 2023 yılı için itibaren yerli turist için 25 TL. İndirimli bileti olanlar 10 TL. Bahçe giriş ücreti 10 TL. Yabancı turistler için 60 TL ücrete sahiptir. Müze kart geçerlidir.

Ihlamur Kasrı Mekan Kiralama Ücreti 2023

Ön bahçe kiralama ücreti 30.000 TL’dir.

Ihlamur Kasrı Fotoğraf Çekimi (Saatlik)

Ihlamur Kasrı’nda saatlik dış çekim ücreti: 3000 TL’dir.
Eser çekimleri: 1000 TL
Belgesel Amaçlı Çekimler: 10.000 TL
Reklam Amaçlı: Eserler için 10.000 TL, Mekan için 50.000 TL

Ihlamur Kasrı Yol Haritası

Ihlamur Kasrı Sanal Tur 3D MekanBenzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir