Pin
Ana sayfa » Aya Triada Kilisesi Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti

Aya Triada Kilisesi Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti

Bir Rum Ortodoks Kilisesi olan Aya Triada, 1880 yılında açılmıştır. Kutsal Teslis(Baba, Oğul ve Kutsal Ruh) adına yapılan kilise, Kadıköy metropoliti Yermenos ve Patrik 3. İoakim tarafından yapılmıştır. Metrolis Yermenos günümüzde kilisenin bahçesinde gömülüdür. Neo Rönesans ve Neo Bizans mimari üsluplarının harmanlanmasıyla yapılan kilise, iki padişah dönemini görmüştür.

Sultan 2. Abdülaziz ve 2. Abdülhamit dönemlerine tarihlenen bu tarihi eserin mimarları G. Zahariadis ve Belissarios’dur. Kilise kubbeli haç biçiminde inşa edilmiştir ve iki çan kulesi vardır. Hatta çan kulelerini Taksim Meydanı’ndan görebilirsiniz. Normalde Osmanlı döneminde İslamiyet anlayışı gereği kubbeli kiliseler olmazdı. Fakat 1856 Islahat Fermanı’yla bunun önü açılmıştır. Kilise ziyaretiniz sırasında tavanda yer alan Hz. İsa ve 12 havarisini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Kilisenin önünde ve arkasında yer alan vitraylı pencerelerde ortam atmosferini güzelleştirmektedir. Kesme taştan yapılan kilisenin anıtsal kapısı dikkat çekicidir. İç aydınlatmalar 12 pencereyle sağlandığı için ferah bir ortam oluşmuştur. İçerisinde görebileceğiniz tablo ve heykellerde sizi geçmişe götürecektir. Ayrıca kilisenin güzel bir bahçesi vardır.

Aya Triada Kilisesi Yol Haritası

Aya Triada Kilisesi Sanal Tur 3D Mekan

Aya Triada Kilisesi İçi

Aya Triada Kilisesi Giriş Ücreti

Kiliseye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Aya Triada Kilises Ziyaret Saatleri

Kilise ziyaret saatleri hafta için 16:00-17:00 arası 1 saat süreliğine açıktır.

Aya Triada Kilisesi Nerede

Adres: Meşelik Sok. No: 7 Taksim-Beyoğlu, İstanbul

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir