Pin
Ana sayfa » Haydarpaşa Garı Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri

Haydarpaşa Garı Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri

Kadıköy ilçesinde yer alan Haydarpaşa Garı’nın yapımına 30 Mayıs 1906 yılında başlanmıştır. Bu eserin yapılış amacı, Bağdat demiryolu hattının başlangıç noktası yapmaktı. 1906 yılında başlanan eser 1908 yılında tamamlanmıştır. İstanbul’un tarihi yerleri arasında olan Gar, ismini 3. Selim’in paşalarından olan Haydar Paşa’dan almıştır.

Bir Alman şirketi tarafından yapılan bu tarihi eserin mimarları Otto Ritter ve Helmuth Cuno’dur. 1. Dünya Savaşı sırasında bir yangın geçiren bu yapı, tekrardan onarımı sonrasında günümüzdeki haline kavuşmuştur. 4. Katı yine 2010 yılında çıkan bir yangın sonrasında kullanılamayan yapı, 19 Haziran 2013 yılında hizmete tamamen kapatılmıştır. Ziyaretçilerin ilgisini çeken ve yapının çatısında yer alan saat ise 1908 yılında tamamlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Beylerbeyi Sarayı Tarihi Hakkında Bilgi, Giriş Ücreti

Haydarpaşa Garı Nerede?

Adres: Rasimpaşa, 34716 Kadıköy/İstanbul

Haydarpaşa Garı Kimin Zamanında Yapıldı?

Haydarpaşa Garı, 2. Abdülhamit zamanında yapılmıştır.

Haydarpaşa Garı Mimari Özellikleri

Toplam 100 ahşap kazık üzerine yerleştirilen Gar, şiddetli depremlere karşı dirençli olacak bir sağlamlığa kavuşmuştur. Bu kazıkların uzunluğu ise 21 metredir. Garın zemininde parlak granit taşlar kullanılmıştır. Yapıldığı dönemde el işi nakışlı ve yüksek tavanlı odalara sahip olan bir yapıdır. Fakat yer alan bu nakışlar daha sonra sıvandığı tespit edilmiştir. Geometrik ve çiçek desenleri binanın dış cephesinde dikkat çekmektedir.

Haydarpaşa Garı Altına Neler Bulundu?

Gar hizmete kapatıldıktan sonra hatlar devredilmiş ve Marmaray’ın yapımı sırasında altında Kalkedon Antik Kenti’ne ait birçok tarihi eser çıkarılmıştır. Yaklaşık 2 bin yıllık bir şehir olan bu kentte Bizans dönemine ait bir çeşme, mezarlar, döküm atölyesi, 2. Dünya Savaşı’na tarihlenen sığınak ve 20 bine yakın sikke bulunmuştur.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Haydarpaşa Garı’nın Son Durumu

Haydarpaşa Garı’nda şuan için restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Restorasyon çalışmalarının hedefi yapıyı hem Gar fonksiyonuyla hem de arkeopark olarak kullanabilmektir.

Haydarpaşa Garı Giriş Ücreti

Haydarpaşa Garı giriş ücreti bulunmamaktadır.

Haydarpaşa Garı Ziyaret Saatleri

Günümüzde halen restorasyon çalışmaları devam ettiği için güncel bir ziyaret saati bulunmamaktadır.

Haydarpaşa Garı Ne Zaman Açılacak?

Çalışmalar halen devam ettiği için güncel bir açılış tarihi bulunmamaktadır.

Haydarpaşa Garı Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir