Asiyan-muzesi-hakkinda-bilgi

Aşiyan Müzesi aslen şair Tevfik Fikret’in Bebek’te bulunan evidir. Kendisi burada 1906-1915 yılları arasında yaşamıştır. 19 Ağustos 1945 yılından beri de ev müze olarak kullanılmaktadır.

Müze Hakkında Hakkında Bilgi

Tevfik Fikret öldükten bir süre sonra yine aynı haliyle kalan ev maddi zorluklar nedeniyle öğrencilere pansiyon şeklinde kiraya verilmeye başlanmıştır. Daha sonra satılmasına karar verilen evi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı olan Lütfi Kırdar müzeye çevirmeye karar vermiştir.

İstanbul Belediyesi burayı 1940 yılında Tevfik Fikret’in eşi Nazime Hanım`dan satın almıştır. İlk olarak Edebiyat-ı Cedide Müzesi olarak açılan müze daha sonra şairin naaşının buraya defin nakli ile Aşiyan Müzesi ismini almıştır. Ünlü Türk şairi bu evin projelendirmesini kendisi çizmiştir. Ayrıca Aşiyan kelimesini buraya koymasını nedeni de kelimenin Farsça ‘yuva‘ anlamına gelmesidir. Müzede bahçe dahil olmak üzere toplam 9 bölüm vardır.

Aşiyan Müzesi Mimari Özellikleri

Geniş bir bahçesi ve boğaz manzarası olan ev üç kattan oluşmaktadır. Giriş katı idari işler için ayrılmış ikinci ve üçüncü katlar eserlerin sergilenmesi için hazırlanmıştır. Birinci katta Edebiyat-ı Cedideciler olarak bilinen şairlerin özel eşyaları, fotoğrafları, tabloları ve bunlar gibi kişisel eşyaları vardır. Abdülhak Hamit salonu ve Şair Nigar Hanım Odası gibi alanlarda ünlü isimlerin eserleri ziyarete açılmıştır. Üçüncü katta ise Tevfik Fikret’in çalışma odası ile yatak odası vardır.

Tevfik Fikret’in vefat ettiği yatak, odasında bulunan özel eşyaları, çalışma masası ve sandalyesi, çizdiği resimler ve tabloları, yakın arkadaşı olan Mihri Hanım aracılığı ile şairin yüzünden alınan maskın kopyası gibi eşyalar üçüncü katta bulunmaktadır. Kültür Turizmi tarafından korunan müze tam anlamıyla edebiyat müzesidir.

Aşiyan Müzesi Nerede

AdresBebek, Aşiyan Yolu, 34342 Beşiktaş/İstanbul

Aşiyan Müzesi Giriş Ücreti

Müzenin giriş ücreti bulunmamaktadır.

Aşiyan Müzesi Sanal Tur

Aşiyan Müzesi Ziyaret Saatleri

Aşiyan müzesi hangi günler açık? merak edenler için pazartesi günleri hariç her gün açıktır. Açık günlerde 09:00-17:00 arası ziyaret edebilirsiniz. (Döneme göre değişiklik gösterebilir.)

İstanbul’un Diğer tarihi yerleri için…

İstanbul’un Görmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here