berlin gezilecek tarihi yerlerPin
Ana sayfa » Berlin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Berlin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Berlin’in en ünlü ve güzel mimari lezzetlerine bir göz atmak isteyenler, Brandenburger Tor ve Berlin Fernsehturm’a, belki de kentin en ikonik simgesel yapılarına gitmelidir. Muhteşem Barok ve Rokoko binaları için Charlottenburg Sarayı’na ve Berlin’deki en güzel meydan olan Gendarmenmarkt’a gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Kentin yakın tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, Doğu Yakası Galerisi, Berlin’in orijinal iç ve dış Berlin Duvarı’nın en uzun süre kalan kısmını ziyaret etmek için etkileyici bir müzedir. ‘Gözyaşı Sarayı’ ve Checkpoint Charlie de Duvar’ın tarihine daha derin bir bakış için görülmeye değer.

Berlin’in her bir parçasının size anlatacak bir hikayesi var!

Gendarmenmarkt

Fransız Katedrali, Alman Katedrali ve Konzerthaus’a (eskiden Playhouse Konser Salonu) ev sahipliği yapan Gendarmenmarkt, Berlin’in tarihi Mitte’sinde yer alır ve “Berlin’in en güzel meydanı” olarak bilinir. Başlangıçta bir pazar meydanı olarak inşa edilen Gendarmenmarkt, ilk kez 1688 yılında inşa edildiğinden beri pek çok tarihi olayın merkezi olmuştur. İki katedralin merkezindeki konser salonu, meydanda üç mimari açıdan göze çarpan yapıya sahiptir.

Charlottenburg Sarayı

Aslen 1699 yılında Elector Fredrick III’ün karısı olan Sophie Charlotte için bir yazlık ev olarak inşa edilmiş ve daha sonra görkemli bir rezidansa doğru genişleyen Berlin’in en büyük sarayıdır. Geniş rezidans, yemyeşil bahçeler ve ormanlık alanlarla çevrilidir ve sarayın iç mekanları Barok ve Rokoko tarzında dekore edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda oldukça ağır hasar gören saray, o zamandan bu yana eski ihtişamına yeniden kavuşmuştur ve şimdi Alte Schloss (eski saray) ve Yeni kanadı da dahil olmak üzere bazı alanlar kamuya açıktır.

Berlin Katedrali

Berliner Dom (ya da Berlin katedrali), Mitte’deki müze adası olarak bilinen Spree Adası’nın ortasında bulunan bir Protestan kilisesidir. Bu güzel katedralin uzun bir tarihi vardır ve mimarisine bir dizi değişiklik yapılmıştır. Bugün gördüğümüz Barok / Yüksek Rönesans tarzında tamamlandı ve Kutsal Ruh’un varlığını temsil etmek için ışıkla dolu 243 metrelik yüksek kubbesiyle dikkat çekiyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir