viyana gezilecek tarihi yerlerPin
Ana sayfa » Viyana’da Gezilecek Tarihi Yerler

Viyana’da Gezilecek Tarihi Yerler

Her şehrin kendine özgü bir hissi ve cazibesi vardır, bu bir çok şey tarafından belirlenir. Tarihi yerler, bir şehri çevreleyen auraya en büyük katkıda bulunan faktörlerden biridir. Viyana’nın tarihi dokusu turistleri bu konuda fazlasıyla tatmin ediyor.

Otto Wagner Evleri

Wagner 19. yüzyılın sonunda bu iki Jugendstil binasını tasarladı. Hapsburg rejiminin asırlar boyu süren geleneklerine karşı tepki gösteren üslupla ayakta duruyorlar. Cepheler renkli çiçek desenleri, kalıplı eşikler ve altın sıva ile dekore edilmiştir. Madalyon Evi, biri ticari ve diğer konut olmak üzere iki yatay bölüme ayrılmıştır. Turlara açık olmamasına rağmen, yine de dışarıdan bir göz atmaya değer.

Secession Binası

Bu köşk, muhafazakâr akademik estetiğinden uzaklaşan ve 19. yüzyılın sonlarında Secession Hareketi’ni yaratan sanatçıların eserlerini barındırmak için inşa edildi. Giriş, 3000 adet yaldızlı defne yaprağından oluşan ve “altın lahana” olarak adlandırılan bir açık kubbe ile döşenmiştir. Sürekli değişen sergiler, yerel ve uluslararası sanatçıların çağdaş ve avangart eserlerini içeriyor.

Hundertwasser Evi

Düşük gelirli konutların bu ilginç örneği, mimari elemanların ve malzemelerin bir karışımını kullanır. Cam, tuğla, seramik ve renk, 50 dairenin ve binanın her birinin dışını bireyselleştirmek ve birleştirmek için kullanılır. Eğimli teraslar ve asma bahçeler ek görsel çekicilik sağlar. Eksantrik Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılan görülmeye değer bir yapıdır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir