Pin
Ana sayfa » Fener Rum Erkek Lisesi Hakkında Bilgi, Tarihçesi

Fener Rum Erkek Lisesi Hakkında Bilgi, Tarihçesi

Fener Rum Erkek Lisesi Hakkında Bilgi, Tarihçesi

İstanbul’da az sayıdaki Rum eğitim birimlerinden olan lise, özellikle mimari yapısıyla büyülemektedir. Sancaklar yokuşunda bulunan lisenin tuğlaları kırmızı olduğu için Kırmızı Okul olarak da bilinmektedir. İstanbul’un Fethi ile kentten ayrılan Bizanslılar, İtalya ve Fransa’ya gitmiştir. 1 yıl sonra Fatih Sultan Mehmet kendi dillerinde eğitim alabileceklerini söyleyerek bunu bir fermanla onaylamıştır. Önce geçici bir manastırda kalsalar da 1454 yılında bugünkü yerinde “Rum Mektebi Kebiri” adında okul kurulmuştur.

Burada geniş imkânlarla eğitim görmüşlerdir. Hatta Osmanlı içindeki birçok görevli bu okuldan mezun olmuştur. Felsefe, Edebiyat, Dil Bilimi ve Din dersleri ağırlıktaydı. Eski bina farklıydı. Günümüzdeki halini alması 1861 yılında olmuştur. Kırmızı renkteki tuğlalar ise Fransa’dan getirilmiştir. Fener Rum Erkek Lisesi Mimarı ise “Konstantin Dmadis”dir.  Ki mimarı Avrupa’da birçok şato yapmıştır. Bu liseyi gördüğünüzde de bir şatodan esinlenme olduğunu hissedebilirsiniz. Günümüzde de karma eğitim vererek, faaliyetini sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Dersler Türkçe ve Yunanca olarak verilmektedir. Yaklaşık 70 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Okul toplam 3 katlıdır. Şuan binanın girişinde “Özel Fener Rum Lisesi ve İlkokulu” yazmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan okul görkemli görüntüsüyle fotojenik fotoğraflar çekebilmenizi sağlıyor. Kısacası İstanbul tarihi yerler arasında önemli bir paya sahip, güzel bir mekandır.

Fener Rum Lisesi Ziyarete Açık Mı?

Şuan için kesin bir bilgi yok. Fakat lise dışarıdan da oldukça etkileyici bir görüntüye sahiptir.

Adres: Balat, Sancaktar Ykş. No:36, 34087 Fatih/İstanbul

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir