kiz-kulesi-tarihi

 

M.Ö 5. Yüzyıla kadar tarihlendirilen Kız Kulesi, Roma İmparatorluğu’nun bir eseridir. Üsküdar Salacak yakınlarındaki kule deniz ticareti için önemli bir nokta olmuştur. Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılan kule, bir süre vergi kontrolü sağlayan gümrük görevi görmüştür.

Daha sonra M.S 1110 yılında kendini belli eden asıl kulesi yaptırılmış, yine savunma ve vergi toplamak için kullanılmıştır. Bizans döneminde ise İstanbul’un Fethi’ne karşı koymak için kullanılmıştır. Fetihle beraber kulenin çevresine toplar yaptırılarak güvenlik alanı oluşturulmuştur. Fakat daha çok top gösterilerine sahne olmuştur.

1510 yılında büyük depremden hasar görmüş ve Yavuz Sultan Selim tarafından yeniden onarılmıştır. 17. Yüzyılda fener inşa edilmesiyle beraber deniz feneri görevi görmüştür. Yine aynı zamanda ilerleyen zamanda padişah olan Sultan Süleyman’ın oğlu Sehzade Selim’in padişahlığını kutlamak için toplarla gösteri yapılmıştır. Bir süre daha eğlence amaçlı kullanılan kule Osmanlı’nın çöküşüyle birlikte yeniden savunma amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sonra en kapsamlı onarımını 2. Mahmut döneminde görerek, deniz feneri 1857’de bir Fransız firması tarafından yenilenmiştir. İstanbul’un tarihi yerleri arasındaki kule, cumhuriyet dönemine gelindiğinde ise çürüyen ahşap kısımlar yerine betonla yenileme yapılmıştır. 1959’da Askeriyeye daha sonra 1983’de Denizcilik İşletmeleri’ne bırakılmıştır. 1995 yılında başlayan 5 yıllık çalışmayla aslına bağlı kalınarak özel bir restorasyonla 2000 yılında ziyarete açılmıştır. Günümüzde hem mükemmel sahil manzarası hem de düğün, nişan, toplantı ve özel davetler için kullanılmaya başlanmıştır. Kız kulesi menü fiyatları ise değişkenlik göstermektedir.

Kız Kulesi Hikaye

Kız kulesi hikayesini birçok kişi duymuştur. Efsaneye göre Bizans kralı kızının 18. Yaşına bastığında yılan sokulması nedeniyle öleceğini öğrenir. Bunu önlemek isteyen kral yılanın giremeyeceği denizin ortasına bir kule yaptırmış ve burada yaşamasını istemiş. Fakat kuleye gelen hediye olarak gelen üzüm sepetinin içine saklanan yılan prensesi öldürmüş.

Kız Kulesi Giriş Ücreti 2020

Kız Kulesi için 2020 yılı giriş ücreti yetişkinler için 30 TL’dir. Öğrenciler için 15 TL, engelliler, gaziler ve şehit yakınları için ücretsizdir.

Kız Kulesi Ziyaret Saatleri

Kız Kulesi için 2020 yılı ziyaret saati sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasındadır.

Kız Kulesi Kaç Metre

Kız Kulesi yüksekliği yaklaşık olarak 9 metredir.

Kız Kulesi Düğün

220 kişilik kapasitesiyle Kız kulesi düğün imkanından yararlanmak isteyenler, muhteşem manzarasıyla büyüleyici bir anıya sahip olabilir. 2020 düğün fiyatı ise yemekli kişi başı ve 200-400 TL arasında değişmektedir.

Kız Kulesi Yemek

Kız Kulesi 2020 yılı için akşam yemek fiyatı 225 ve 275 TL’dir. Öğle yemekleri içinse kuledebar kısmından zevke uygun tercih yapılabilir.

Kız Kulesi Kahvaltı

2020 yılı erken rezervasyon ile kahvaltı ve müze dahil fiyatı 75 TL’dir. Hafta sonu ise 95 TL’dir. Hafta içi kahvaltı saati 09:00-13:00 arası hafta sonu  10:00-13:00 arasıdır.

Kız Kulesi Nerede

İstanbul boğazında yer alan Kız Kulesi, Üsküdar Salacak’ta bulunuyor.

İletişim: 0 (216) 342 47 47

Adres: Salacak Mevkii Üsküdar 34668

Kız Kulesi 3D Sanal Tur Gezisi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here