kayseri-kalesiPin
Ana sayfa » Kayseri Gezilecek Tarihi Yerler

Kayseri Gezilecek Tarihi Yerler

 

Erciyes’in eteklerine yaslanmış ve eşsiz Selçuklu mimarisinin fışkırdığı şehirlerden birisi olan kadim Anadolu kenti Kayseri, gezilecek tarihi yerler ile adeta bir açık hava müzesi konumunda. Selçuklu döneminden günümüze kadar ayakta duran tarihi yapısı ile Kayseri, yerli turistler kadar, yabancı turistlerinde akınına uğrayan şehirlerimizin başında geliyor. Selçuklu mimarisinin yanı sıra, Roma ve birçok dönemden kalıntıları ile de adeta görsel bir şölen sunan Kayseri, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Roma Mezarı

kayseri-selcuklu-mirasiPin

yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen tarihi Roma Mezarı, Selçuklu döneminde üst kısmına yapılmıştır. Selçuklu Türbesi ile daha dikkat çekici bir hal almış ve günümüzde en çok ziyaret tarihi alanlardan birisi olma özelliğini taşımaktadır. 12. Yüzyılda üzerine türbe inşa edilen Kayseri Roma Mezarı, 1956 yılında bulunmuş ve restore edilerek hizmete sunulmuştur. Gezilecek tarihi yerler arasında bulunan bu mezarları ziyaret etmelisiniz.

Avgunlu Medresesi

kayseri-avgunlu-eseriPin

Kayseri gezilecek tarihi yerler arasında yer alan ve kesinlikle tavsiye edeceğimiz Avgunlu Medresesi ve Türbesi sizleri bekliyor. Kent merkezinde bulunan Mimar Sinan Parkı içerisinde bulunan tarihi yapının, tam olarak hangi dönemde ve tarihte inşa edildiği bilinmemektedir. Medresenin kent meydanına yaklaşık 2 dakikalık yürüme mesafesinde olması nedeniyle, günümüzde çok fazla ziyaretçi almaktadır. Bunun yanı sıra yanında bulunan Gevher Nesibe Müzesi ve Şifahiyesi, kısa süre içerisinde daha fazla yer ziyaret etmenize olanak tanımaktadır.

Yüzyılın ortalarında inşa edildiği tahmin edilen Kayseri Avgunlu Medresesi’nin içerisinde büyük bir kitapçı yer almaktadır. Bahçe kısmında ise yine kitapçının işletmiş olduğu çay bahçesi ve kafeterya tarzı bir alan bulunmaktadır. Günümüzde yeşilliklerin içerisinde kalan Avgunlu Medresesi, harika mimarisi ile göz dolduran başlıca tarihi yapıtlardan birisidir.

Ulu Cami

Pin
kayseri-tarihi-yerler-ulu-cami
  • Kapalı Çarşı’nın yakınında­ki Ulu Camii, Kayseri tarihi eserler arasında yer alıyor. 1205 yılında Danişmentliler döneminde Mu- zafferuddin Mahmud tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin tuğla mozaikli minaresi ve ahşap min­beri çok dikkat çekicidir.
  • Kayseri Kalesi’nin surları siyah volkanik taştandır. 3. yy.ın ortalarında inşa edilmiş olan surlar 4. yy.da onarılmış. Kale, iç ve dış kale olarak iki bölümde gezilebilir. Kalenin doğu tara­fında ve surların hemen dışında Huand Hatun Külliyesi bulu­nur. Doğru ismi Huand olan külliye halk arasında yaygın olarak Hunat adıyla bilinir. Anadolu Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan yapı Sultan 1. Alâeddin Keykubat’ın eşi Mahperi Sultan adına 1238 yılında inşa edilmiş. Külliyenin camisi ibadete açık­tır.

Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi

Ahi-evran-muzesiPin

Kayseri gezilecek tarihi yerler arasında yer alan Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi, yine şehir meydanına yakın tarihi alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kayseri’nin eşsiz tarihi dokusunun bir parçası olan müze, Ahi Evran’ın Horasan’dan Kayseri’ye gelerek Esnaf ve Sanatkârları ahlaki ve meslek gibi alanlarda örgütleyerek 13. Yüzyılın başlarında inşa ettirdiği yapıtlardan birisidir. Haftanın her günü 08.00 ile 17.00 arasında ücretsiz olarak halkın ziyaretine açılmıştır. Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilmiş ve içerisinde başta deri terbiye taşı olmak üzere, farklı birçok mesleğe ait tarihi araç ve gereçlerin sergilendiği, ender müzelerden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Ok Burcu

kayseri-muzeleriPin

Kayseri’de gezilecek yerler listemize giren Ok BurcuKayseri tarihinin en önemli parçalarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Harika kesme taş yapılar ile inşa edilen Kayseri Ok Burcu, Selçuklu mimarisinin izlerini geçmişten günümüze kadar taşımayı başarmış tarihi yerlerden birisidir.

Kayseri meydanında konumlandırılmış tarihi Kayseri Kalesinin bir parçası olarak inşa edilen Ok Burcu, Kayseri Kalesinin kuzey doğusunda yer almaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin büyük hükümdarı 1. Alâeddin Keykubad tarafından 12. Yüzyılın ilk çeyreğinde yaptırılmıştır. Orijinalinde iki katlı bir yapı olmasına rağmen ikinci katının günümüze ulaşamamıştır. 2005 yılında Mimarlar Odası tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir.  Ok Burcu’nun meydan düzenlemesine baktığımızda ise, çapraz tonozla örtülü ve haçvari planda 4 eyvandan oluştuğunu görmekteyiz. Bu yer Kayseri gezilecek tarihi yerler arasında sizleri bekliyor.

Kayseri Gevher Nesibe Müzesi

Kayseri-muzesiPin

Kayseri’de gezilecek tarihi yerler arasında önemli bir eser olan Gevher Nesibe Müzesi, “Çifte Medrese” ya da Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi olarak da anılmaktadır. Yine kentte bulunan en önemli Selçuklu eserleri arasında yer alan Gevher Nesibe Müzesi, Selçuklu hükümdarlarından olan 2. Kılıçarslan’ın kızı olan Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine yaptırılmıştır.

İlk olarak külliye şeklinde inşa edilen Gevher Nesibe Müzesi, zaman içerisinde tahrip edilmiştir. Osmanlı Devleti döneminde kısmi olarak restore ettirilmiştir. Sonrasında ise 1960 yılında geniş kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılan Çifte Medrese, 1980 yılından itibaren Tıp Tarihi Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Büyükşehir Belediyesine devredilmesiyle birlikte ise, Selçuklu Müzesi olarak yeniden restore edilmiştir. Bu yüzden Gezilecek yerler listesi içinde bulunması gerekmektedir.

Yine Mimar Sinan Parkı içerisinde yer alan müze, Kayseri şehir merkezinde yer almakta olup, meydana sadece iki dakikalık yürüme mesafesindedir. Şuan müze içerisinde Selçuklu Devleti’nin farklılıklarını yansıtan birçok eser sergilenmektedir. İçerisinde dönemin farklı tedavi yöntemlerine ait tıbbı malzemelerinin yanı sıra, tedavi yöntemlerinin neler olduğuna dair bulgular yer almaktadır. Günümüze kadar farklı amaçlarla kullanılan müze,  içeriğinde sergilenen Selçuklu Uygarlığına ait araç ve gereçler nedeniyle Selçuklu Uygarlığı Müzesi ismiyle de anılmaktadır.

Kayseri Döner Kümbet

kayseri-doner-kumbetPin

Kayseri gezilecek yerler  içinde en ilgi çekici eserlerden birisi olan Şah Cihan Hatun Kümbeti, Kayseri halkı arasında Döner Kümbet ismiyle yaygın bir şekilde bilinmektedir. Talas ilçesi yolu üzerinde bulunan Seyyid Burhanettin Mezarlığı karşısında yer alan Döner Kümbet, şehir meydanına birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Şehirdeki en güzel Selçuklu örneklerinden birisi olan Şah Cihan Hatun Kümbeti (Döner Kümbet),  gezilecek yerler arasında mutlaka programınız içerisinde olmasını tavsiye ettiğimiz yerlerden birisidir. Türbe üzerinde küçük bir kitabe bulunsa da, kitabede türbenin yapılış tarihi hakkında herhangi bir bilgi verilmemektedir. 1275 yılında inşa edildiği tahmin edilen Kayseri Döner Kümbet, 12 köşeli gövdeye sahip olup,  özel kesme taşlarla inşa edilmiştir. Kümbetin iç yüzeyi silindir bir yapıya sahiptir.

Dış yüzeyindeki kesme taşlar üzerinde yer alan işlemeler, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.  Giriş kısmında Selçuklu Devleti’nin simgesi olan çift başlı kartal ve sağlı sollu iki adet hurma ağacı kabartması bulunmaktadır.Aslan figürüne de kabartma şeklinde yer verilmiştir. Yine kapı kısmının üzerinde ise, kanatlı ve insan başlı iki pars figürü ve bu figürün arasında yine çift başlı kartal işlemesi yer almaktadır.

Kayseri Hacı Kılıç Camisi

kayseri-camileriPin

1249 Yılında külliye şeklinde yapılan ve bitişiğinde birde medrese bulunan cami, Kayseri’nin en önemli Selçuklu eserleri arasında bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu Devlet mimarisinde genellikle bitişik yapıların az olması sebebiyle, Hacı Kılıç Camisi ve medresesi bu anlamda sayılı eserler arasında yer almaktadır. Şehir merkezinin en işlek ana caddelerinden birisi olan İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Hacı Kılıç Camii ve Medresesi kitabesinde, 959 Ramazan ibaresi yer almaktadır. İki taç kapısı yer alan camii, geometrik geçmeler ve mermerler ile süslenmiş kitabeleri ile de dikkat çekmektedir. Banisi Ebu’l-Kasım Bin Ali Tusi olan Hacı Kılıç Camii günümüzde halen camii olarak kullanılmaktadır. Yanındaki medrese ise Kur’an Kursu olarak faaliyet vermektedir. Ayrıca Türkiye tarihi yerler arasında önemli bir konumdadır.

Kayseri Kalesi

Kayseri-yapılariPin

Türkiye tarihi yerler arasında mutlaka görülmesi gereken Kayseri Kalesi, Roma İmparatorluğu tarafından kentte bırakılan en önemli eserlerin başında gelmektedir. Kayseri’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Kayseri Kalesi, 3. Yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır 6. Yüzyılda Bizanslılar devrinde biraz daha daraltılmıştır.

Son olarak Selçuklu Sultanı 1. Alâeddin Keykubat döneminde, günümüzdeki halini almıştır. Karamanoğulları ve Osmanoğulları dönemlerinde de tamir gören Kayseri Kalesi, dış kale ve iç kale olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Günümüzde Kayseri Kalesi denildiğinde akla gelen yer, iç kale olarak inşa edilmiş yerdir. Dış kale ise etrafta sur kalıntıları olarak bilinen ve iç kale surlarından daha kısa olan surlardır. Oldukça geniş bir çevreye yayılmış olan Kayseri Kalesi, Yoğun Burcu ve Ok Burcu ile geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Tarihi yapıların büyük bir çoğunluğunun kent merkezinde ve birbirine çok yakın olmasıyla bilinmektedir. Şehir merkezinin adeta tarih fışkırdığını söylemek, Kayseri’yi bilenler için asla şaşırtıcı gelmeyecektir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir