Pin
Ana sayfa » Rize Gezilecek Tarihi Yerler Listesi

Rize Gezilecek Tarihi Yerler Listesi

Rize Gezilecek Tarihi Yerler

Rize Hakkında Bilgi: Türkiye’nin en güzel yerleri arasında bulunan Rize, temiz havası, yeşilliği ve doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Bunun yanı sıra Rize’de gezilecek tarihi yerlerde bir hayli fazladır. Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde buluna Rize, yazın ılık kışınsa bölgeye göre yağmurlu ve karlı geçer. Ülkemizin en fazla yağış alanlarından biri olan şehir, rengarenk bitki örtüsüyle insanları büyülüyor. Rize turistik yerler ile her yıl on binlerce yabancı ve yerli turistik içine çekmektedir. M.S 2. yüzyılda yıllarında tarım yapıldığı bilinen şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden Rize tarihi yerlerin her bir köşesi ülkemizin en önemli yapı taşlarındandır. 1. Dünya Savaşı sonrasında 9 mart 1916 de işgale uğrayan kent kurtuluşunu 2 mart 1918’de yaşar. 1924 yılında ise il olarak Türkiye’de gezilecek yerler arasına girmiştir.

Rize Kalesi

rize-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

Az bir yükseklikte inşa edilen Rize kalesi, 480 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Kalenin çevresi günümüzde ağaçlandırılmış ve yeşil alan oluşturulmuştur. Doğayla iç içe bir görüntüde olan kale, Rize gezilecek tarihi yerler arasındadır. İç kalenin M.S 6. Yüzyılda, aşağı kalenin ise 13. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Şehre hakim bir noktada olan kale, mükemmel bir manzara keyfi sunuyor. Ayrıca çay bahçesi olarak kullanılmakta ve insana huzur veren bir yapısı bulunmaktadır. Üzerindeki savunma burçları yuvarlak bir yapıdadır. Ayrıca farklı şekildeki destek kulesi de yer alıyor. Çevresini yolun kapladığı kulede bir otopark bulunmaktadır. Çevresinde binalar bulunsa da kapladığı alan daha sadedir. Kale beton yapıdan oluşmakta ve girişi kendini belli eden merdivenlerle yapılmaktadır. Rize’de tarihi mekanlar arasında bulunan kale, şehir gibi yemyeşil doğrusu.

Rize Müzesi

rize-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

Geleneksel evlere benzeyen Rize Müzesi, yığma taşlardan yapılarak üstü çatıyla örtülmüştür. İçerisinde ahşap süslemelere yer verilen müze 3 katlıdır. İçeriye girdiğinizde kahverenginin ağır bastığı bir hava göreceksiniz. Fakat müzeye oldukça güzel bir hava katmıştır. Rize tarihi eserlerini görebileceğiniz müzenin bodrum katı ahır ve depo olarak kullanılmıştır. Bugün ise sergi alanı olarak kullanılıyor. 17. Yüzyıl Avrupa tarzı mobilyalara ve vitrinlerde tarihi eşya sergisi bulunuyor. Balmumundan iş yapan heykeller ve üstlerindeki bilgilendirme panolarıyla şehir hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Ahşaptan yapılma sandalyeler ve masalar ise oldukça dikkat çekicidir. Müzenin dışında ise taş eserlere yer verilmiştir. Sarı Ev olarak adlandırılan müze, Rize tarihi mekanlar arasına girmeyi hak kazanıyor. Toplam 1800 eseri barındıran müze, sikkeler, etnografik eserler vb. şeylerle gerçekten görülmesi gereken yerlerdendir.

Zil Kalesi

rize-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

Rize’de gezieecek yerler arasında bulunan Zil Kalesi, şehrin en görkemli ve harika yapılarındandır. Dik bir kaya üzerine inşa edilen kale, savunma amacıyla Osmanlı döneminde oldukça iş görüyordu. 2008 yılında onarımı yapılan kalede baş kule, şapel ve muhafız binası gibi bölümler bulunuyor. Kalenin iç kısmı girintili ve çıkıntılı bir şekilde yapıldığı için dekoratif bir ev gibi duruyor. Bu kaleyi diğer kalelerden ayıran özellik doğayla iç içe olmasıdır. Büyük ağaçların arasında tarihi bir yapı olarak duran kale, yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. 14. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kale Rize tarihi eserlerin başında bulunuyor. Türkiye’nin belki de en güzel tatil yerleri arasına girebilecek Zil Kalesi, yapılan aktiviteler ve konserlerle herkesin gözbebeği haline geliyor. Doğa ve tarihin iç içe olduğu bu yere mutlaka gelmelisiniz.

Şenyuva Köprüsü

rize-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

Doğayla tarihin iç içe olduğu bir başka durağımız Şenyuva Köprüsü’dür. Rize halkına göre bir kitabesi bulunan köprünün selde kaybolduğu belirtiliyor. Rize’nin iklim şartlarına göre 1696 yılında yapıldığı tahmin edilen köprü, hala ayakta sapasağlam duruyor. Köprünün altından bir dere akmakta ve çevresinde irili ufaklı ağaçlar bulunuyor. Türkiye’nin en güzel yerleri arasına giren köprünün en ilgi çeken yeri ortasından sivrilen bölümüdür. Altından baktığınızda dairesel bir görüntü veriyor. Köprü fotoğraf tutkunları için tam bir merkez gibi görünüyor. Çamlıhemşin’de yer alan kale 40 metre uzunluğunda ve dereden 15 metre yüksekliktedir. Rize’nin tarihi mekanlarına göz atmak istiyorsanız buradan başlamalısınız.

Büyük Gülbahar Sultan Camii

rize-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

Yapılan onarımlarla sürekli canlı tutulan ve ibadete her daim hazır olan Büyük Gülbahar Sultan Camii, Rize turistik yerlerin yanı sıra tarihi mekanlarındandır. 15. Yüzyılda yapılan cami, Yavuz Sultan Selim’in annesi adına yapılmıştır. 15. Yüzyılda dar ve sivri bir minaresi bulunmakta ve kare planlı olarak inşa ediliyor. Son cemaat yerinden minaresine çıkılmaktadır. Merkezinde büyük ve geniş bir kubbesi ve doğu tarafında iki adet ufak kubbesi bulunuyor. Caminin hemen yanında ufak bir şadırvan yer alıyor. Girişi üstü kapalı üç merdivenli ahşap bir kapıdan yapılmaktadır. Cami fazla onarım gördüğünden asıl mimari yapısını kaybetse de Rize’nin tarihi mekanları arasındaki yerini koruyor.  Sarı ve gri renklerin hakim olduğu cami tek şerefelidir. Kesme taştan inşa edilen camiyi Rize gezinizde kısa sürede bitirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir