Pin
Ana sayfa » Atik Valide Sultan Camii Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Mimari Özellikleri, Planı

Atik Valide Sultan Camii Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Mimari Özellikleri, Planı

 

Eski Valide Sultan Camii olarak da anılan bu tarihi eser, bir külliyenin parçasıdır. Külliyenin diğer eserleri ise medrese, sıbyan mektebi, tekke, darülhadis, tabhane, kervansaray ve darüşşifadır. Bu eserler tarih içinde amaçlarından farklı olarak da kullanılmıştır.

İstanbul tarihi eserleri arasındaki Atik Valide Sultan Camii, yapının diğer eserleri gibi Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır. 1570-1579 yılları arasında yapılan camii, külliyenin ana yapılarından biridir. Atik Valide Sultan Camii, 2. Selim’in eşi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılmıştır. Toplam 3 girişe sahip bu tarihi caminin bir de kitabesi vardır.

1583 yılında ise Mimar Sinan’ın öğrencisi Davut Ağa tarafından genişletilme çalışmaları yapılmıştır. Tarihi cami günümüzdeki şekline üç safhada ulaşmıştır. Caminin altıgen orta bölümü ilk safhadır. İkinci safha 1583 yılında harimin genişletilmesidir.

Üçüncü safha ise 2. Mahmut döneminde hünkar daire ve hünkar mahfili eklenmiştir. Ayrıca şadırvan revakının da iki birimi iptal edilmiştir. Bu yenilemelerin tarihi ise 1834 yılını işaret ediyor.  Atik Valide Sultan Cami şadırvanına giriş dört kapıdan yapılıyor.

Atik Valide Sultan Camii Mimari Özellikleri

Altı dayanak üzerine yapılan tarihi Atik Valide Sultan Camii kubbesinin hemen yanında iki küçük kubbe daha vardır. Caminin harim kısmı 114 pencereden ışık aldığı için de oldukça ferah bir ortam sunuyor. Mimar Sinan’ın diğer eserleri gibi bunda da çeşitli süslemeleri görmek mümkün.

İznik çiniciliği ve başarılı pano örnekleri bunun bir kanıtıdır. Sedef ve fildişi kakmalara sahip kapı ve pencereler, beyaz mermerden yapılmış mihrap ve minber estetik detaylarıyla karşınıza çıkıyor. Atik Valide Sultan Camii iki minareye sahiptir. Her minarede birer şerefe bulunmaktadır.

Minareler kesme taştan yapılmıştır. Şadırvan avlusu yönünde hünkar dairesi yer almaktadır. Hünkar mahfili ile bağlantısı bulunan ikinci kat ise padişahın dinlenme alanıydı.

Hünkar mahfili ise ahşaptan yapılmış 19. Yüzyıl eseridir. Harimin üstü 13 metre çapında bir kubbeyle örtülüdür. Atik Valide Sultan Camii içi kadar dışında da iki ulu çınar ağacıyla ziyaretinizi bekliyor. Cami aynı zamanda Toptaşı Camii olarak da biliniyor.

İlginizi Çekebilir: Nusretiye Camii Tarihi, Nerede, Özellikleri, Hikayesi

Atik Valide Sultan Camii Nerede

Adres: Validei Atik, Toptaşı Meydan Sk. No:1, 34664 Üsküdar/İstanbul

Atik Valide Sultan Camii Planı

Pin
atik-valide-sultan-camii-plani

Atik Valide Sultan Camii Yol Haritası

Atik Valide Sultan Camii Fotoğrafları

 

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir