kocaeli-gezilecek-yerler

Kocaeli Hakkında Bilgi: Kocaeli Türkiye’nin en büyük onuncu ilidir. Merkezinde ve çevresinde Kocaeli gezilecek tarihi yerler arasında bulunan birçok turistik mekân bulunuyor. Türkiye’nin en güzel yerleri arasında bulunan Kocaeli, ayrıca İstanbul’a yakın olmasından dolayı ziyaretçi sayısı bir hayli fazla oluyor. 2 milyona yaklaşan nüfusuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kocaeli, günlük veya haftalık planları olanlar için mükemmel bir tercih olacaktır. İşte sizin için hazırladığımız 7 adet Kocaeli gezilecek tarihi yerler listesi.

 

 

İzmit Saat Kulesi

kocaeli-gezilecek-tarihi-yerler-listesi

Bazı kaynaklara göre Osmanlı’da yaşayan bir ermeni olan Mihran Azaryan tarafından yaptırıldığı yazılsa da genel kanı 1900 yılında İzmit Belediye’si tarafından yapılmasıdır. Mimar Vedat Tek tarafından inşa edilen kule, halka saati göstermek maksadıyla yapılmıştır. Kare planlı olarak inşa edilen kule toplam 4 katlıdır. Traverten taşlardan yapılmış ve çeşitli süslemelerle Saat Kulesi, Kocaeli de gezilecek yerler arasına girmeye hak kazanmıştır. Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan kulenin giriş kısmı kuzey tarafındadır. Toplam 3 tarafından motifli çeşmeler yer alıyor. Şehre hoş bir hava katan kule uzaklardan Japon mimarisini andırıyor. Dönemin özelliklerine göre inşa edilen ikinci katta ise gezinize zevk katacak gezinti alanı bulunuyor. Türkiye’nin tarihi yerleri bakımından korunması gereken alanlarımızdandır. Kulenin üçüncü katındaki pencerelerde ise 2. Abdülhamit’in tuğralarını görebilirsiniz.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

kocaeli-gezilecek-tarihi-yerler-listesi

Tarihi açıdan en güzel tatil yerleri arasına giren Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Kaplumbağa Terbiyecisi gibi herkesin bildiği ünlü tabloyu yapan Osman Hamdi Bey, Türk tarihine oldukça güzel eserler katmıştır. Kadıköy’ün ilk başkanı ve ressam, müzeci gibi yetenekleri olan Hamdi Bey, 1842 yılında doğmuştur. Kocaeli gezilecek tarihi yerler arasında olan bina, Osman Hamdi Bey’in resimhane ve müştemilat olarak kullanılması için yaptırılmıştır. Fransız mimarisine benzer olarak yapılan binanın kapılarında Osman Hamdi Bey’in yaptığı çiçek resimleri bulunmaktadır. Bu resimler tablolarıyla neredeyse aynı değerdedir. 26 yıl boyunca burada kalmış ve çeşitli eserler ortaya çıkarmıştır. İsmet İnönü ve M. Kemal Atatürk’ün de burayı ziyaret etmesiyle, Türkiye de gezilecek yerler arasına girmiştir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

kocaeli-gezilecek-tarihi-yerler-listesi

Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan Selim Sırrı Paşa Konağı, kendi adını taşıyan Selim Sırrı Paşa tarafından yapılmıştır. Osmanlı Devleti’ndeki ilk yol ve köprü mühendisi olan Sırrı Paşa, bu konağı kendi elleriyle planını çizerek inşa etmiştir. 1892 yılında yapılan konak, iki katlı ve ahşap işçiliğinden oluşmaktadır. Antik heykellerle süslenen iç mekân ise Türkiye’nin en güzel yerleri arasındadır. Şehrin en güzide tarihi eserlerinden olan konak, Dolmabahçe Saray’ından esinlenildiği söylenilmektedir. 4 katlı bir şekilde inşa edilen konak, haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşuyor. 2012 yılında 3 yıllık restorasyon sonucunda bugünkü halini almıştır. Ayrıca müştemilat bölümü Fransa’nın özel tuğlalarıyla yapılmıştır. Altın sarısı renklerin kullanıldığı konak, çiçek resimleriyle dikkat çekmektedir.
Kocaeli Müzesi

kocaeli-gezilecek-tarihi-yerler-listesi

Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunan Kocaeli Müzesi, 3000 yıllık tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. 1873 yılından başlayarak 1910 yılında biten müzenin içinde lojman binası, su deposu ve tamir atölyesi vardır. İçerisinde 130 kişilik konferans salonu bulunduran müzedeki eserlerin birçoğu dışarıda sergilenmektedir. Açık hava müzesi niteliği bulunan müzedeki mevsim heykelleri mevsimleri temsil ediyor. Kocaeli gezilecek tarihi yerler listesine almanız gereken bu yerde Herakles Heykeli, altın taç, Sokrates Büstü bulunmaktadır. Ayrıca dışarıda bulunan vagonlu restoranlar ise müzenin en dikkat çeken yerlerindendir. İçerisi oldukça hoş dekore edilmiş ve hiyerarşik bir şekilde düzenlenmiş eserlerden oluşur. Çanaklar, çömlekler ve çeşitli ev araç gereçleri bulunan müzeye, yerli ve yabancı turistler her yıl akın etmektedir. Siz de bir gününüzü ayırarak hem tarihi yerlere bir göz atabilir hem de geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Yeni Cuma Cami

kocaeli-gezilecek-tarihi-yerler-listesi

Külliye şeklinde inşa edilen Yeni Cuma Cami, kitabesinde yazana göre 1579 yılında inşa edilmiştir. 2. Selim’in vezirinin vasiyeti üzerine kethüdası Sinan ağa tarafından yapılan külliyenin camisi ve çeşmesi günümüze gelebilmiştir. Kocaeli tarihi yerler arasında bulunan bölgede, mektep ve hamam kalıntıları da bulunmuştur. Bu mektep yıllarca çeşitli restorasyonlar geçirdiği için önemini kaybetmiştir. Ardıç ağaçlarından yapıldığı düşünülen cami bu sayede günümüze gelebilmiştir. Üzerinde büyük geniş bir kubbesi olan caminin dikdörtgen bir alana yapılmıştır. Toplam 14 pencereyle cemaat bölümü aydınlatılmaktadır. Mermer ve ahşap işçiliğinin özenle kullanıldığı caminin dışındaki mezarlar günümüze yetişmiştir. Toplam beş sefer onarım gören cami 1719 da büyük deprem geçirmiştir. Hamam ise harabe şeklinde ziyaretçilerini beklemektedir. Turistik yerler ve tarihi mekânlar içinde bulunan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Çoban Paşa Külliyesi

kocaeli-gezilecek-tarihi-yerler-listesi

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış en büyük külliyelerden biri olan Çoban Paşa Külliyesi, Kocaeli tarihi yerler arasında bulunuyor. Cami, medrese, kütüphane, imaret, dergâh gibi bolca yapı bulunduran külliyenin yapım yılı ve mimarı tam olarak bilinmemektedir. Fakat planlamasını Mimar Sinan’ın yaptığı tahmin edilmektedir. Geniş bir alan üzerine yapılan külliyenin avlusuna giriş dört ayrı kapıdan yapılmaktadır. 2. Abdülhamit döneminde onarım gören külliyenin bir girişinde onun tuğralı ve onarım yaptığına dair kitabesi bulunuyor. Memluklu mimarisine ait cami 24 metre yüksekliğindedir. Son cemaat yerindeki özel mermerler ise Mısır’dan getirilmiştir. Caminin sol tarafında ise 3 ayrı girişi olan medrese bulunmaktadır. Kocaeli tarihi eserler bakımından zengin bir külliye olan burayı Gebze’de kesinlikle ziyaret etmenlisiniz.

 
Eskihisar Kalesi

kocaeli-gezilecek-tarihi-yerler-listesi

Kocaeli tarihi eserler arasında yer alan Eskihisar Kalesi, mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Dik bir tepe üzerine inşa edilen kale, limanın güvenliğini sağlamak için yapılmıştır. Yapım yılı kesin olarak bilinmese de Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Palekanon Savaşı’nda da adı geçen kale, kaynaklara bakıldığında 1241 yılında da adı geçmektedir. İç surlar 12. Yy’da yapılırken dış surlar 13.yy’ın sonu ve 14.yy’ın başlarına tarihlenmektedir. Kocaeli tarihi yerler arasında bu kadar önemli olmasının nedeni her döneme ait izler taşımasıdır. Dikdörtgen planlı inşa edilen kale farklı şekillerde 10 adet kuleyle sağlamlaştırılmıştır. Deniz kıyısına yakın olması nedeniyle Kocaeli turistik yerler arasına da girmeye hak kazanıyor. 1995 yılında kale onarılmaya ve çevresinde arkeolojik kazılar yapılmaya başlanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarla tiyatro, Bizans sarnıcı, mimari parçalar, testiler, işlemeli kitabeler ortaya çıkarılmıştır. Kocaeli’nin simgesi olan kale gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Önerilen Yazı

Kocaeli Gezilecek Tarihi Yerler Listesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here