kiz kalesi tarihi hakkinda bilgiPin
Ana sayfa » Mersin Kız Kalesi | Tarihi | Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Mersin Kız Kalesi | Tarihi | Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 

Kıyıya yaklaşık 400 metre uzaklıkta yer alan Kızkalesi, 1199 yılında 1. Leon tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde küçük bir ada üzerinde yer alan kalenin yapımı hakkındaki bilgilere bir yazıtta ulaşılmaktadır. 1361 yılında Kıbrıs Krallığı tarafından kontrol edilmeye başlanan kalenin girişi kuzeydedir. Ayrıca Roma döneminde korsan bölgesi olarak faaliyet göstermiştir. Karamanoğulları’ndan 2. İbrahim kaleyi 1448 tarihinde almıştır. Osmanlı Devleti himayesine girmesi ise 1473 tarihine dayanır. Bu tarihlerden sonra eskisi kadar rağbet görmemeye başlar.

Mersin Kızkalesi Mimari Özellikleri

kiz kalesi neredePin
kiz-kalesi-nerede

Kızkalesi’nin yapım malzemelerinden biri Lusignanlar Döneminde de sıkça kullanılan moloz taştır. Kale avlusunda çeşitli sarnıçlar bulunmaktadır. Ayrıca birçok bölümde devşirme malzeme tercih edilmiştir. Kale suru çevresi toplam 192 metre uzunluğa sahiptir. Kalenin bulunduğu ada ise 15 bin metrekaredir. 8 burçtan oluşan Kızkalesi denize açılan bir kapı barındırır. Surların birçok kısmında mazgal deliklerini de görebilirsiniz. Kızkalesi’nde 2001 yılında yapılan kazı çalışmalarıyla yapılar topluluğu ortaya çıkarılmıştır.

Özellikle dar bir alanda koruma altına alınarak günümüze kadar gelmesi kalenin önemini artırıyor. Kalenin avlusunda ve ortasında birer adet şapel ortaya çıkarılmıştır.  Antik ve Ortaçağ Roma döneminde sıkça rastlanan “Opus Sectile” ve “Opus Tesellatum” adı verilen taban mozaikleri de yapı topluluğunda görülebilir. Opus Tesellatum mozaikler düzensiz olarak yapılmıştır. Kuş tasvirleri ve geometrik desenler dikkat çekmektedir. Kızkalesi kazılarında birçok mezar da bulunmuştur. Bu mezarlar nedeniyle de mozaiklerin birçoğu zarar görmüştür.

Kızkalesi Efsanesi

kiz kalesi giris ucreti ve ziyaret saatleriPin
kiz-kalesi-giris-ucreti-ve-ziyaret-saatleri

Birçok kaleye uyarlanan Kızkalesi efsanesi, bir prensesi konu ediniyor. Korykos kralı çocuğu olmadığı için sürekli tanrıya dua edermiş. Duası kabul olan kralın gelecekte birçok prensin gönlünü kaptıracağı bir kızı olmuş. Fakat kral kızının geleceğini merak ettiği için bir falcı kahini saraya çağırmıştır. Kahin kızın eline bakar ve bir anda irkilir. Çünkü kızın geleceğinde bir y,ılan tarafından ısırılarak öleceğini görmüştür. Kahin krala “yapacağınız hiçbir şey bu duruma engel olamaz” demiştir. Bunu engellemek isteyen kral günümüzdeki Kızkalesi’ni yaptırmıştır. Kehanet günü geçene kadar kızının burada kalmasını ister. Çünkü yılanın sudan geçerek kızına ulaşamayacağını düşünür.

Kralın kızı burada 19. yaş gününde basmadan önce eğlenceler hazırlanmaya başlar. Herkes hediyeler getirir. Eğlenceye katılmak için köyden gelen bir kadın da yanında sepet dolusu üzüm getirir. Fakat üzümlerin içerisine bir yılan saklanmıştır. Kralın kızı üzümü çok sevdiği için sepeti hemen alır ve saklar. Eğlence bittikten sonra yemeyi düşünür. Herkes gittikten sonra üzümlerin tadına bakmak için sepeti açan kızı yılan sokar ve kız ölür.

Kızkalesi Nerede

Kale Mersin’in Erdemli ilçesindeki adını verdiği Kızkalesi Mahallesi’nde yer alıyor.

Kızkalesi Ziyaret Saatleri

Tüm dünyanın hayran olduğu Kızkalesi, haftanın her günü ziyarete açıktır. 1 Nisan 31 Ekim arası 09:00 – 20:00 arasında gezilebilir. 31 Ekim 1 Nisan arasında da 08:30 – 17:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Kızkalesi Giriş Ücreti

Yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan Kızkalesi, 2023 yılında 50 TL giriş ücretine sahiptir. Müze kartı olanlar için gezi ücretsizdir. Ziyaretiniz sırasında teknelerle kaleye ulaşım sağlayarak gezebilirsiniz.

Kızkalesi Yol Haritası

Kızkalesi Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir