bursa tophane saat kulesi tarihi hakkinda bilgi mimari ozellikleri neredePin
Ana sayfa » Bursa Tophane Saat Kulesi Hakkında Bilgi | Mimari Özellikleri

Bursa Tophane Saat Kulesi Hakkında Bilgi | Mimari Özellikleri

 

Zamanı ölçmek için sayıları giderek artan saat kuleleri, akıp giden zamanın şahitleri olmuştur. Var olduğu dönem boyunca yüz binlerce insana tanık olmuş bu yapılar, aynı zamanda zamanın değerini daha iyi anlayabilmek için insanlara rehber olmuşlardır. Mimari ve estetik açıdan ziyaretçilerinin ilgisini çeken Bursa Tophane Saat Kulesi tarihi geçmişi ile günümüzde de hala dimdik ayaktadır. Bu kule, 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 29. yılını kutlamak amacıyla yapılmıştır.

Tophane Saat Kulesi Tarihi

bursa tophane saat kulesi isiklandirmaPin
bursa-tophane-saat-kulesi-isiklandirma

2 Ağustos 1904 tarihinde kulenin inşasına başlanmıştır. Kulenin bitiş tarihi ise 31 Ağustos 1905’dir. Tophane Parkı içerisinde yer alan saat kulesinin hemen yakınında Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri vardır. Geçmişte bir yangın kulesi olarak da kullanılan kulenin bulunduğu yerde daha önce Sultan Abdülaziz’in de yaptırdığı bir kule bulunmaktaydı. 1890 yılında inşa edilen bu kule 1893 tarihinde güçlü lodos rüzgarları nedeniyle yıkılmıştır.  Fakat kısa sürede onarılmıştır. Bu yıllardan 1900’lü yıllara kadar da kullanılmaya devam edilmiştir. Ziyaretiniz sırasında meydanda bulunan topları da görebilirsiniz. Meydan ve saat kulesi de ismini burada bulunan toplardan alıyor. Bursa tarihi yerler arasındaki kule, gece ışıklandırmaları sayesinde Tophane Meydanı’nı renkli bir şekilde aydınlatıyor.

Tophane Saat Kulesi Mimari Özellikleri

bursa tophane saat kulesi mimari ozellikleriPin
bursa-tophane-saat-kulesi-mimari-ozellikleri

Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından hizmete açılan Tophane Saat Kulesi Burs ilinde çan kısmı ile birlikte toplam 7 katlıdır. Katların her cephesinde bir saat yer almaktadır. Bu saatler günümüzde çalışmamaktadır. Fakat bir adet elektronik saat barındırıyor. 33 metrelik yüksekliğe sahip Bursa Tophane Saat Kulesi içerisinde 89 basamaklı bir merdiven bulunuyor. Kesme taştan inşa edilen tarihi yapının giriş kapısı güneydedir. Bu kapı kemerli ve üç basamaklıdır.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

bursa tophane saat kulesi mimarisiPin
bursa-tophane-saat-kulesi-mimarisi

4,65 metre genişliğindeki kulede Bursa manzarası dikkat çekici bir şekilde görülebiliyor. Yangın kulesi olarak kullanılmasının sebebi de her yeri rahatlıkla görebilmesidir. Günümüzde de bu özelliği belediye tarafından kullanılıyor.  Bursa Tophane Saat Kulesi’nin en üstündeki bölüm ise yangın sesini daha iyi duyurabilmek için açık şekilde tasarlanmıştır. Çevresi de demir korkuluklarla donatılmıştır. Kare bir plana sahip eser, yukarıya doğru daralarak giden bir mimari tarzda inşa edilmiştir. Ayrıca her katın her bir cephesinde kemerli pencereler dikkat çekiyor. Kule, Bursa’nın bir diğer tarihi değeri olan Koza Han eserine de oldukça yakın bir mesafededir.

bursa tophane meydani toplariPin
bursa-tophane-meydani-toplari

Tophane Saat Kulesi Nerede

Adres: Osmangazi Caddesi Tophane Parkı Tophane/BURSA

Nasıl Gidilir: Merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tophane Saat Kulesi Yol Haritası

Tophane Saat Kulesi Sanal Tur 3D Gezi

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir