balikgol tarihi hakkinda bilgi neredePin
Ana sayfa » Balıklıgöl Tarihi, Nerede, Hikayesi

Balıklıgöl Tarihi, Nerede, Hikayesi

 

Balıklıgöl, Şanlıurfa’da ziyaret edilen en popüler mekânlardan biri olma özelliğine sahiptir. Halilür Rahman ve Aynzeliha Gölleri olarak da anılan bu tarihi yer şehir merkezinde ve tarihi surların hemen yakınında bulunmaktadır. 4 metre civarı derinliğe sahip Balıklıgöl iki farklı havuzdan oluşmaktadır.

Kale tarafında daha yakın olan gölün adı Aynzeliha Gölü, diğer tarafa daha yakın olan gölün adı ise Halil ür Rahman Gölü olarak adlandırılmaktadır. Havuz şekli verilen bu göller, akarsu kaynaklı gelen suyunu üstü kapatılmış bir kanal aracılığı ile tüm şehri dolaşarak Suriye topraklarına kadar ulaşmaktadır.

Bir bilgiye göre gölleri besleyen su kaynaklarının yaklaşık 50 milyon yıl öncesine dayandığı söylenmektedir. Ancak göllerin ne zaman havuz şeklinin kim ve nasıl verildiği bilinmemektedir.

30 metre genişliğinde ve 50 metre uzunluk ölçülerine sahip olan Balıklıgöl, günümüzde turistlerin uğrak noktası. Ayrıca 1940 ila 1970 yılları arasında da bu göllerde sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği de bilinmektedir.

Balıklıgöl’ün Hikayesi Nedir?

balikgol tarihi hakkinda bilgiPin
balikgol-tarihi-hakkinda-bilgi

Balıklı Göl, Hz. İbrahim Peygamber döneminde bir olayın gerçekleştiği mekân olduğundan İslam Mitolojisinde çok önemli bir yer kaplamaktadır.

Bilinenlere göre o dönemde insanları putperestlikten uzaklaştıran ve hak olan doğru yola davet eden İbrahim Peygamber’in varlığından rahatsız olan dönemin uygarlığının kralı Nemrut, onu atalarının dinine karşı bir tehdit olarak görür.

İbrahim Peygamber’i kurduğu çirkef planları ile cezalandırmak isteyen Nemrut, günümüzde Balıklıgöl olarak bilinen mekâna insanların hayatında görebileceği en büyük ateşi yaktırır ve tarihi yere yüksekten bakan bir tepede, bugün ki adı ile Urfa Kalesiolarak adlandırılan bölgede İbrahim Peygamber’i yanmakta olan ateşin içine doğru atar. Bu sırada bir mucize gerçekleşir ve Allah tarafından ateş suya dönüştürülür.

Tüm bu olayın gerçekleştiği sırada İbrahim Peygamber Rabbine dua eder düşeceği kısımda yanan ateş bir anda su kütlesine dönüşür. İbrahim Peygamber’in ettiği dua ile su kütlesine düşer ve burnu bile kanamadan olaydan kurtulur. İbrahim Peygamber’in düştüğü yer Halil-ür Rahman Gölü’dür. Gerçekleşenlerden sonra Nemrut’un kızı Zeliha da İbrahim Peygamber’e inanır ve onun peşinden atlar. Onun atladığı kısım da su kütlesine dönüşür. Bu gölün ismi de Aynzeliha olarak adlandırılır.

Balıklıgöl’e Ne Zaman Gidilmeli?

balikgol neredePin
balikgol-nerede

Balıklı Göl’e Şanlıurfa’nın hava şartları ve iklimini göz önüne alarak en doğru zamanın sonbahar veya kış dönemi olduğu söylenmektedir. Çünkü hava şartları bahar ve yaz aylarında çok sıcak bir bölge olan Şanlıurfa,  sonbahar ve kış aylarında ılıman bir hava durumuna sahiptir. Tabi sıcaklığı sorun etmeyecek kişiler istediği mevsimde giderek Balıklı Göl’ün tadını çıkarabilirler. Balıkgöl’ün giriş ücreti bulunmadığı için ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Balıklıgöl Çevresinde Gezilecek Tarihi Yerler

Balık Göl için Şanlıurfa’ya uğradığınızda yerli ve yabancı turistler tarafından kesinlikle ziyaret etmenizi önerdikleri, bu mekânın yakınlarında bulunan Rızvaniye Camii Medresesi ile Halil ür Rahman Camii medresesini de önermektedirler.

Rızvaniye Camii ve Medresesinin 1716 yılında, Halil-ür Rahman Camii ve Medresesinin ise Eyyubiler döneminde 1210 yıllarında yaptırıldıkları bilinmektedir. Ayrıca yakın konumda bulunan kalenin duvarlarının ise İbrahim Peygamber döneminden kaldığı bilinmektedir.

Balıklıgöl’e Nasıl Gidilir? Balıklı Göl Nerede?

Balıklı Göl, Şanlıurfa ilinin merkez ilçelerinden birisi olan Eyyubiye sınırlarında yer almaktadır. Şanlıurfa Balıklı Göl’e ister karayolu ister de hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Havayolu seçeneğini kullanmak isteyen kişiler, Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşarak kolayca şehir içi ulaşım ile Balıklı Göl’e erişebilir. Karayolunu seçeneğini tercih etmek isteyen kişiler ise ister özel araçları ister de otobüs firmaları ile Şanlıurfa merkeze ulaşabilir ve merkezde bulunan her lokasyondan Balıklı Göl’e giderek kolayca gezebilir.

Karayolu ile Şanlıurfa Balıklı Göl mekânını ziyaret etmek isteyen kişilerin, bu tarihi yerin Ankara’ya 810 kilometre, İzmir’e 1251 kilometre, İstanbul’a ise 1263 kilometre yol olduğunu bilmelerinde fayda var. 

Balıklıgöl Yol Haritası

Balıklıgöl Sanal Tur 3D Mekan

 

Benzer Yazılar

One Comment

  1. Kuran’ı Ketimde geçen yerler Allah-hu Teala’nin meleketun olan yerlerdir. BU nedemektir Safa Merve Kabe Arafat jamarat Mescidi Nebebiye Kudüs… daha var buraları Allah-hu Teala’nin yetin ve göğün kozmik koordinat koordinatlarıdir internette YOUTUBE “DÜNYANIN İLK MERİDYENİ” Girilirse cevabı bulursunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir