st polycarp kilisesi tarihi mimari ozellikleri neredePin
Ana sayfa » Saint (Aziz) Policarp Kilisesi Tarihçesi | Mimari Özellikleri

Saint (Aziz) Policarp Kilisesi Tarihçesi | Mimari Özellikleri

Aziz Polycarp Kilisesi Hakkında Bilgi

Aziz Polykarp veya Saint Polycarp Kilisesi tarihi adlandırılan bu tarihi kilise, 1625 yılında ibadete açıldı. Bir Katolik kilisesi olan yapı, Kanuni Sultan Süleyman’ın izni Fransa kralı 8. Louis’in ve isteğiyle yapıldı. 1688 yılındaki deprem ve yangında hasar alan kilise 2 yıl sonra onarılmıştır. Kilisede yer alan manastır ise 1763 yılındaki yangın nedeniyle ortadan kalkmıştır.

1775 yılında da Fransa kralının katkılarıyla yeniden onarılmıştır. Bu onarımla birlikte üç nefli bir bazilikaya dönüştürülen kiliseye bir de manastır eklendi. Zaman içinde yenilemeleri devam eden kiliseye şapeller ve freskler eklenmiştir. Bu fresklerde Polycarp’ın yaşam öyküsü yansıtılmıştır. Desteklerinden dolayı Fransa kralı adına da bir mermer plaka eklenmiştir.

İlginizi Çekebilir: Birgi Çakırağa Konağı Tarihi, Nerede, Mimari Özellikleri, Giriş Ücreti

Kilise ismini ise İzmir psikoposu olan Polikarptan almıştır. Polikarp ise 12 havariden biri olan Yuhanna’nın öğrencisidir. Son olarak 1922 yılında neredeyse harap olacak olan kilise, 1929’da restore edilmiştir. İzmir’de ziyaretiniz sırasında kilisedeki heykelleri ve diğer sanat eserlerini görebilirsiniz.

St. Polycarp Kilisesi Mimari Özellikleri

Dikdörtgen planlı bir kilise olan St. Polycarp, taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Kilise üç adet nefe sahiptir. Konum itibarıyla doğu ve batı yönünde inşa edilmiştir. Görebileceğiniz çan kulesi kuzeybatı tarafında yapılmıştır. İç kısmında ise duvarları kaplayan freskler oldukça dikkat çekicidir. Kilise içerisinde kullanılan ışıklandırmalar ile ortam atmosferine zenginlik kazandırılmıştır. Kilisede yer alan freskler kadar avizeler de ortama oldukça uygundur.

İlginizi Çekebilir: İzmir Tarihi Yerler: Açıklamalı Bilgilerle En Güzel 73 Tarihi Yer!

St. Polycarp Kilisesi Nerede

  • Adres: Akdeniz, Necati Bey Blv. no:2/A, 35210 Konak/İzmir
  • Telefon: (0232) 484 84 36

St. Polycarp Kilisesi Ziyaret Saatleri

  • Kilise Pazar günü hariç tüm günler 15:00 – 17:00 arası ziyarete açıktır.

St. Polycarp Kilisesi Sanal Tur 3D Mekan

St. Polycarp Kilisesi Yol Haritası

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir