istanbul-fethiye-muzesi

İstanbul Fethiye Müzesi Tarihçesi | Nerede | Harita | Sanal Tur

İstanbul ilinin Çarşamba ilçesinde bulunan Fethiye Müzesi 1292-1294 yılları arasında kilise olarak inşa edilmiştir. Ancak bu kilisenin olduğu yer 13. Yüzyılda da kilise olarak kullanılmıştır. Bizans döneminde Pammakaristos manastırı olarak kullanılarak ilk yaptırılan kuzey kilisesi Meryem için yapılmıştır.

  • Daha sonra Maria, Mikhail Palaligos’un eşi küçük bir kilise daha yapmış. Bu küçük kilisede Maria ve eşinin mezar şapelleri bulunmaktadır. 1453 İstanbul’un fethinden sonra kadınlar manastırı olarak kullanılmış. III. Murad döneminde adı Fethiye olarak değiştirilerek mihrap, medrese ve minare eklenerek camiye dönüştürülmüştür.

Sonra diğer eski kiliseler gibi müzeye çevrilmiştir. Fakat cami kısmı halka hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak tarihi dokusuna zarar verilmemesi için kısa bir süre açık tutuluyor. Yapılan büyük bir onarımla Ayasofya Müzesine dahil edilerek 2006 yılında faaliyete geçmiştir.

Müzenin tarihi dokusuna gelirsek; Doğu Roma dokularıyla inşa edilen kilise tavanlarında mozaiklerle doludur. Amerikan Bizans Enstitüsü 1955 yılında fresko ve mozaikleri ortaya çıkarmıştır. Binanın duvarları ve kubbeleri mozaiklerle süslenmiştir. Eskiden kilise olarak kullanıldığı için Hristiyan motifleri olan Meryem, Hz. İsa ve Vaftizci Yahya’nın betimlendiği göz alıcı bir deisis kilisenin sunak kısmında bulunmaktadır.

  • Sonradan camii için yapılan eklemelerde kilisenin dokusuna uygun olarak yapılmıştır. Bu göz alıcı, büyüleyici atmosferi ve dinlerin karışımından oluşan tarihi yapıyı görmek istiyorsanız hemen küçük bir ücret karşılığında kendinizi tarihin içinde bulabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un tarihi yerleri hakkında detaylı rehberimize göz atabilirsiniz.

İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

İstanbul Fethiye Müzesi Nerede

  • Adres: İstanbul Fatih  Balat Mahallesi

İstanbul Fethiye Müzesi Giriş Ücreti 2022

2022 itibarıyla müzeye giriş ücreti 10 TL’dir. Tadilat nedeniyle şuan için kapalıdır.

İstanbul Fethiye Müzesi Ziyaret Saatleri

Tadilat nedeniyle kapalıdır.

İstanbul Fethiye Müzesi Harita

İstanbul Fethiye Müzesi Sanal Tur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here