times meydanıPin
Ana sayfa » Amerika Gezilecek Tarihi Yerler

Amerika Gezilecek Tarihi Yerler

Birçok tarihi gezi alanı ve tarihi eserleriyle tüm dünyanın haberdar olduğu Amerika, birçok insanın hayallerini süslemektedir. Amerika deyince her insanın aklına belirli yerler gelmektedir. Dizilerden ve filmlerden hatırladığımız kadar akıllarda yer eden ülke, doğal güzellikleriyle sizleri bekliyor. Gezi planları yapmadan önce sizler için belirlediğimiz Amerika gezilecek tarihi yerlerine göz atmayı unutmayın.

Grand Kanyon

Grand kanyonPin

Grand Kanyon Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunmaktadır. Tam olarak 446 km uzunluğa sahiptir. Genişliği ise 29 km civarındadır. 1857 metre derinliği bulunan Grand Kanyon gezilecek tarihi yerler arasındadır. Yapısal olarak dik kenarlı bir şekli vardır. Jeolojik renkler ve erozyonel biçimler kanyonda dikkat çeken özelliklerdir. Grand Kanyon’da 2 milyar yıl geçmişe gitme imkanı bulabilirsiniz. Tarihe yolculuk yapmak isteyen meraklılar burayı mutlaka görmeleri gerekir. Kanyon UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Kanyonda ulusal park bulunmakta ve milyonlarca turisti çekmektedir. İçerisinde çok sayıda mağara bulunan kanyon Arizona eyaletinde yer almaktadır. Araba, uçak, tren ve minibüs ile kanyona gidilebilmektedir. Eşsiz doğası ile görenleri kendine hayran bırakan bir yerdir diyebiliriz.

Özgürlük Heykeli

özgürlük heykeliPin

Özgürlük Heykeli Amerika’nın New York eyaletinde bulunmaktadır. New York Limanı’nda bulunan Liberty Adası’nda yer almaktadır. Özgürlük Heykeli görsel yapısı ile milyonlarca turisti çekmektedir. Bakırdan yapılan heykel 28 Ekim 1886 yılında inşa edilmiştir. Özgürlük Heykeli Fransız Gustave Eyfel tarafından hediye edilmiştir. Cübbeli bir kadın figürü bulunan heykelde mimari özellikler çok fazladır. Amerika adına hem özgürlük, hem de Amerikan halkını simgeleyen bir heykeldir. Heykelde cübbeli kadının bir kolunda meşale bulunmaktadır. Zafer ve özgürlük anlamı taşıyan meşale görsel açıdan mükemmeldir. 1933 yılından bu yana milli parklar tarafından idare edilmektedir. Heykelin yüksekliği 93 metre, bel kısmı 35 metre, toplam ağırlığı ise 225 ton civarındadır. Son olarak 1986 yılında restore edilerek yeniden düzenlenmiştir. Ve gezilecek tarihi yerler arasında bulunan bu yapı tüm ihtişamıyla her yıl yüz binlerce turisti kendine çekiyor.

Rushmore Dağı Anıtı

rushmore dağ anıtıPin

Amerika’ya yolunuz düşerse Rushmore Dağ Anıtı’nı görmeden geri dönmemelisiniz. Amerika’da bulunan Güney Dakota eyaletindedir. Kara Dağlar olarak bilinen bu anıt görülmeye değer güzelliktedir. Rushmore Dağı Anıtı Amerika’nın en büyük dört başkanını simgelemektedir. Büyüklükleri bakımından bir dağa yapılan en büyük anıt olarak rekor kırmıştır. Dağda bulunan granit kayalar özel mimari işçiliklerle oyulmuş ve bu anıtlar yapılmıştır. Çok uzak mesafelerden bile kolaylıkla görülebilmektedir. Thomas Jefferson, George Washington, Thedore Roosevelt ve Abraham Lincoln başkanlarını simgelemektedir. Anıtın mimari Gutzon Borglum’dur. Borglum anıtı bitiremeden hayatını kaybetmiştir. Anıtlar tam 14 yılda bitirilmiş ve harika bir eser ortaya çıkartılmıştır. Anıtların yapımı 1950 yılında bitmiştir. Heykellerin arka kısmında bulunan gizli oda da anıtın önemli özelliklerinden biridir. Bu anıtı gezilecek tarihi yerler arasına mutlaka eklemelisiniz.

Disneyland

disneylandPin

Disneyland dünyanın en büyük ve en güzel çocuk oyun parklarından biridir. Yalnızca çocuklar için değil, büyüklerin de harika bir şekilde eğlenebilecek devasa bir parktır diyebiliriz. Los Angeles eyaletine çok yakın bir konumdadır. Şehrin 44 km güneydoğunda yer almaktadır. Burada bulunan Santa Ana Freeway bölgesindedir. 1955 yılında kurulmuş ve pek çok filme konu olmuştur. Dünyanın en büyük eğlence parkı olarak bilinmektedir. Birkaç saat içerisinde gezilebilecek ve tadı alınabilecek bir yer değildir. En az birkaç gün buranın gezilmesi ve oyun parklarında eğlenilmesi gerekmektedir. Disneyland Tema Park içerisinde çok fazla oyun alternatifi bulunmaktadır. 3 yaş altı çocuklar için parkta biletler ücretsizdir. Ana cadde üzerinden gezilmeye başlanarak harika bir gün geçirebilirsiniz. Disneyland harika atmosferi ile herkesi kendine hayran bırakabilmektedir. Gezilecek tarihi yerler ve eğlence yerleri arasında bulunan bu yer ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacaktır.

Golden Gate Köprüsü

golden gate köprüsüPin

Golden Gate Köprüsü Amerika’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Köprü San Francisco eyaletinde bulunmaktadır. Harika bir görünümü vardır ve San Francisco’nun simgeleri arasında yer almaktadır. Kırmızı köprü olarak da anılan Golden Gate Köprüsü, turistlik açıdan önemli yerlerden biridir. Şehirde bulunan Marin Country’nin kuzey tarafında konumlandırılmıştır. İki yakayı birbirine bağlamakta ve görsel açıdan da mükemmel bir yapıdadır. Şehrin her yerinden görülebiliyor olması köprünün önemli özelliklerinden biridir. Köprü 1932 yılından inşa edilmeye başlanmış ve 5 yıl sonunda 1937 yılında tamamlanmıştır. Köprü inşaatı sırasında kötü hava şartları nedeniyle 11 işçi hayatını kaybetmiş ve bu özelliği ile manevi bir yanı da bulunmaktadır. Eşsiz görünümü, estetiği ve yüksek konumu ile herkesin mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Empire State Binası

empire state binasıPin

Amerika’da gezilecek tarihi yerler denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Empire State Binasıdır. Bu bina tam anlamıyla tarih kokmaktadır. Dünyanın en ünlü binaları arasındadır. İkonik bir yapıdır ve Amerika’nın simgelerinden biridir. Çok yüksek katlı bir binadır. 1931 yılında inşa edilmiştir. Birinci ve en yüksek kategorilerinde çok fazla övgü almış bir binadır diyebiliriz. 1954 yılına kadar dünyanın en uzun binası olarak rekor kırmıştı. Daha sonra dünyanın farklı ülkelerinde bu binadan daha uzun yapılar inşa edilmiş olsa da, Empire State’nin yerini alamamıştır. 410 gün içerisinde bitirilerek yine bu alanda da rekor kırılmıştır. Tasarım harikası olan binanın mimarisi William Frederick’e aittir. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve fotoğraflar çekilen bu binada Amerika tarihine ait pek çok kare bulabilirsiniz. Mimari özellikleri oldukça iyidir ve görülmeye değerdir. 102 katlı inşa edilmiş olsa da, gizli katlarının da olduğunu bilinmektedir.

Antilop Kanyonu

antilop kanyonuPin

Amerika’da gezilecek tarihi yerler ve doğal alanları nerelerdir diye merak edenler için en iyi seçeneklerden biri Antilop Kanyonu diyebiliriz. Harika doğası ve eşsiz güzellikleri bulunmaktadır. Dikey ve sarmal duvarlardan akan hızlı sular görenleri hayran bırakmaktadır. Kanyonda her kısım doğal olarak oluşmuştur. Alt kanyon ve üst kanyon olarak oluşmuştur. Farklı zamanlarda oluşan erozyonlarda ikiye bölünmüştür. Mağara şeklindedir ve inanılmaz bir görüntüsü vardır. UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. Çeşitli filmlere konu olmuş harika bir yerdir. Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunmaktadır. Page şehrinde bulunan kanyon mutlaka görülmelidir. Muson iklimi yaşandığı için yaz aylarının dışında gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bölgede konaklama için lüks otel seçenekleri bulunmaktadır. Doğası, egzotik yapısı ve görsel güzellikleri Antilop Kanyonu’nu özel hale getirmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir